10 adımda karlı bir konut yatırımı için yapılması gerekenler

Günümüzün en hızlı büyüyen sektörleri arasında yer alan gayrimenkul sektörü doğru tercih yapan yatırımcıların yüzünü güldürmeye devam ediyor.

Gayrimenkul yatırımında yapılan hatalı yatırımlar sonucu bir çok insan mağdur oluyor, yıllarca ödedikleri paranın karşılığını alamıyor, hem parasını hem sağlığını kaybeden bir çok insan görüyoruz.

Doğru bir gayrimenkul yatırımı yapmak için olmazsa olmaz kurallar aşağıda sıralanmıştır.

  1.  Öncelikle yatırım yapacağınız bölgeyi belirleyin. Nüfusu hızlı artan, toplu ulaşım yatırımlarının yakın zamanda yapılması beklenen, konut stoğunun düşük olduğu ve kiralık daire bulmanın zor olduğu bölgelere odaklanın.
  2. Alım yapacağınız firmayı çok iyi tanıyın. Daha önceki projelerindeki performanslarını inceleyin, zamanında teslim oranlarına, yatırım yapan insanların ne kadar zamanda ne kadar kazandıklarına, teslimat sonrasındaki müşteri memnuniyetine bakın. Mümkünse şirketin patronu ile tanışmaya çalışın. Patronun hedefleri, hayalleri, vizyonu ne öğrenmeye çalışın. Burada amaç tamamen firmanın güvenilirliğini araştırmaktır.
 1. Henüz teslim edilmemiş bir projeden alım yapıyorsanız belediyeden projenin onaylı olup olmadığını ve inşaat izni olup olmadığını araştırın. Bitmiş bir projeden yada oturum olan bir yapıdan alım yapıyorsanız binanın kat mülkiyetli olduğundan, yada kat mülkiyetli değilse en azından kat mülkiyetine geçmeye hiç bir engeli bulunmayan kat irtifaklı bir daire alın,
 2. İçinde oturum olan bir yapı alıyorsanız aldığınız evin elektrik, su, doğalgaz tesisatında sorun olmadığından, nem ve küf olmadığından, deprem yönetmeliğine uygun inşa edilmiş olmasından, kat mülkiyetine geçişine engel herhangi bir sıkıntı olmadığından (kaçak kat yada bölüm inşa edilmemiş olması), herhangi bir haciz, şerh, davalık bir durumu olmadığından emin olun.
 3. Ödediğiniz fiyatın doğru fiyat olduğundan emin olun. Emlakçıların ballandıra ballandıra anlatmalarına bakmayın. Eğer aldığınız ev şehir içinde, eski bir bina ise net kira çarpanının (evin fiyatının kaç kira bedeli olduğunun) en fazla 200, yeni bina ise en fazla 250 olmasına dikkat edin.
 4. Tapuda satış fiyatını mutlaka evin gerçek ödediğiniz değerinden gösterin. Maliye bir şekilde gerçek satış bedellerine ulaşabiliyor. Satıcı ile aranızda anlaşıp bir kısım ödemeyi elden yaparak tapudaki değeri düşük gösterebilirsiniz ancak ileriki zamanlarda eğer 5 yıldan önce satmanız gerekirse bu durumda çok fazla kar etmiş gibi gözükeceğiniz için ciddi vergi ödemek zorunda kalırsınız. Satarken sizin sattığınız kişi ile anlaşıp yine düşük fiyattan satış gösterebilirsiniz ancak o kişiye ne kadar güveneceksiniz? Ya daha sonra o kişi gidip pişmanlık dilekçesi vererek satış fiyatında düzeltme yaptırırsa ne olacak? Hem ciddi vergi ödemiş olacaksınız, hem de ödemediğiniz ekstra tapu masrafını faizi ile birlikte ödemek zorunda kalacaksınız. (5 yıldan önce satışı yapılan konutlardan elde edilen gelirin vergilendirilmesinin nasıl yapıldığını buradaki yazımızdan bulabilirsiniz)
 5. Kira çarpanı hesabı yaparken mevcut kiracının ödediği rakama bakmayın, o evi o anda kiraya verseniz sorunsuz bir şekilde en hızlı hangi fiyattan kiraya verebileceğinize bakın.
 6. Mümkünse emlakçıdan değil, fiyatı şişirilmemiş sahibinden ilanları değerlendirin.
 7. Alacağınız evin gerçek sahibi yada noter onaylı vekili ile muhattap olduğunuzdan emin olun,
 8. Hiç bir şekilde tapu dairesinde imzayı atmadan ne emlakçıya, ne ev sahibine ne de bir başkasına herhangi bir ödeme yapmayın, kaparo vermeyin.

Sormak istedikleriniz için aşağıdaki yorum bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

 
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.