Kariyer ve Yatırım Fikirleri

Hem yatırım hem keyif diyenlere 2017 yılının en sağlam otomobilleri

0 2

Teknolojinin hızla gelişmesi ile otomotiv sektöründe araç güvenliği konularında kendilerini ispatlamak isteyen bir çok marka hem sürücü, hem yolcu hem de yaya güvenliğini nasıl arttırabilecekleri konusunda adeta yarışa girmişlerdir. Gelişen teknoloji ile araç firmaları kullandıkları dış malzeme ve iç güvenlik sistemleri ile araç içerisindeki tüm yolcuların güvenliğini mümkün olan en üst seviyede korumayı hedeflemektedirler. Biz de bu yazımızda 2016 yılında çarpışma testlerinden başarı ile geçmiş en sağlam otomobiller sizler için incelendi. Burada sunulacak araçlar resmi olarak sağlamlık testlerine katılmış olanlardan seçilmiş olup bu testlere katılmamış araçlar kapsam dışı bırakılmıştır.

Gelin hep birlikte bu araçların neler olduklarına bakalım.

Jaguar XE

Jaguar firmasının şimdiye karar üretmiş olduğu ve lanse ettiği en gelişmiş spor sedan otomobili Jaguar XE listemizdeki araçlardan ilki olup muhteşem iç kokpit tasarımı ve dinamik sürüş performansı ile Jaguar klasiğini devam ettiren XE, sağlamlık olarak ise son zamanların en iyilerinden birisidir. Jaguar XE’nin dış kasası aerodinamik verimlilik ve denge için özel olarak tasarlanmış durumdadır. Yarış otomobilinden ilham alan gövde altı koruması ve hatta diffüzör, XE’yi daha verimli, konomik ve kaliteli kılmak üzere tasarlanmıştır. 10 yıldan uzun süredir alüminyum otomobil üretiminde lider konumda olan Jaguar, XE ile bir adım daha öne çıkmayı başarıyor. Yapılan sağlamlık testlerinde, çarpışma emniyetinde %82, sürücü emniyetinde %92, yolcu emniyetinde %82 ve yaya emniyetinde %81 alan Jaguar XE kuşkusuz en sağlam ve güven veren otomobillerden birisidir.

Toyota AVENSIS

Toyota’nın hem lüks kategoride hem de aile için tasarlanmış 2016 model Avensis modeli listemizde ikinci sırada yer alıyor. İç mekandaki muhteşem görsel dizaynı, hemen hemen her insana uygun geniş diz ve yüksek baş mesafesi ile olağanüstü bir deneyim sunan Avensis modeli, sadece iç tasarımı ve geniş iç hacmi ile değil, dış kasasının da sağlamlığı ile göz dolduruyor. Sürücüye güven veren sağlam alüminyum kasası ile güvenlik testlerinden başarı ile geçen Avensis modeli listemizdeki en güvenli otomobillerden bir diğeridir. Sadece Avensis modeli değil, son yıllarda Toyota’nın çıkardığı neredeyse tüm otomobiller güvenlik testlerinde tatminkar sonuçlar vermektedir. Çarpışma testlerinde aldığı sonuçlara bakacak olursak, çarpışma emniyetinde %81, sürücü emniyetinde %93, yolcu emniyetinde %85 ve yaya emniyetinde %78 alarak başarılı bir grafik çizmiştir.

İnfiniti Q30

Listemizin en çok koruma ve güvenlik sağlayan araçlarından birisi de İnfiniti Q30 diyebiliriz. Sadece dış kasasının güvenliği ile değil, iç tasarımında da son derece teknolojik yeniliklere yer verilen otomobilde, kaza öncesinde tehlikeyi algılayan sistemleri sayesinde hem sürücü ve yolcuları uyarıyor, hem de onlara tam korumalı bir güvenlik sağlıyor. Araç önünde bulunan çarpmayı önleyici sensörleri ile güvenlikte liderliğe oynuyor. Bu sistem sayesinde öndeki araç ile mesafesini kontrol ediyor, tehlikeli yaklaşmalar karşısında sürücünün tepkilerinden bağımsız olarak kendi kendini durdurarak kazayı önlemeye yardımcı oluyor. Bir diğer önemli özelliği ise aracın ön ve arka kısmında bulunan darbe emici sistemleri ile çarpışma durumunda araç içerisindekilere sarsıntıyı minimuma indirerek aktarıyor olmasıdır. Çarpışma testlerinde aldığı sonuçlara bakacak olursak, çarpışma emniyetinde %81, sürücü emniyetinde %84, yolcu emniyetinde %86 ve yaya emniyetinde %91 alarak oldukça tatminkar değerler elde etmiştir.

Renault ESCAPE

1984 yılından beri MPV sınıfında Reanault’u başarı ile temsil ederek 2015 yılında yenilenen güçlü tasarımı ile göze çarpan Escape çarpışma testlerinden en sağlam çıkan araçlardan bir diğeridir. Büyüklüğü ile diğer araçlara göre daha hantal kalan araç, sağlamlığı ile ise göz dolduruyor. Dış kasasında kullanılan alüminyum malzeme ile oldukça güven veren model, standart bir aile otomobili sınıfından çıkarak güçlü ve sportif bir sürüş keyfi veriyor. Dış kasasının sağlamlığı sayesinde çarpışma testlerinde oldukça başarılı sonuçlar elde eden Escape modeli, çarpışma emniyetinde %80, sürücü emniyetinde %82, yolcu emniyetinde %89 ve yaya emniyetinde %70 puan alarak ortalamanın çok üzerinde bir performans sergiliyor.

Volvo S40

Sağlamlık deyince bir çok kişinin ilk aklına gelen otomobil markası Volvo’dur. Markanın böyle bir iddiası olmamasına rağmen sürücülerin yaşamış oldukları tecrübeler markanın güvenilirliğini her defasında açıkça ortaya koymaktadır. Sadece belirli modellerinde değil, neredeyse tüm modellerinde güçlü ve güvenilir bir imajı olan Volvo, özellikle XC60 ve S40 modelleri ile şanı yürüyen markanın S40 modeli, sportif ve rahat bir sürüş keyfi yanında güven veren iç donanımları ve dış kasası ile çarpışma testlerinden sorunsuz ve başarılı bir şekilde geçmeyi başarıyor. Çarpışma emniyetinde %82, sürücü emniyetinde %84, yolcu emniyetinde %87 ve yaya emniyetinde %76 alarak sınavı başarı ile geçmektedir.


Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.