3. Havalimanı Nerede? Yeni Havalimanına Ulaşım Nasıl Sağlanır?

3. Havalimanı Nerede? Yeni Havalimanına Ulaşım Nasıl Sağlanır? 3. Havalimanı Ulaşım

İstanbul 3. Havalimanı 200 milyona yakın yolcu kapasitesiyle, bütün dünya üzerinde, sıfırdan yapılmış en büyük havalimanı olma özelliğine sahiptir. Atatürk Havalimanından farklı olarak şehir merkezinden bir hayli uzakta inşa edilen 3. Havalimanına nasıl gidilir, toplu taşıma imkanları ve özel araç ile ulaşım alternatiflerini bu yazıda bulabilirsiniz.

3. Havalimanı ulaşım konusunda birçok seçenek sunuyor. Öncelikle yeni yapılacak havalimanı yolcularına ne imkanlar sunuyor ve yeri tam olarak nerede olduğuna göz atalım.

3. Havalimanı Genel Özellikleri

İhalesi bundan 5 sene önce yapılan 3. Havalimanı, yakın tarihimizin en büyük projelerinden biri durumundadır. 6 ayrı piste sahip olan havalimanının test maksatlı yakıt sevkiyatları geçtiğimiz gün gerçekleşti. Şu an için havalimanının çok büyük bir kısmının inşaatının sona erdiği belirtiliyor.

İnşaatı tamamlandığında gerek metro, gerekse de karayolu ile yeni havalimanına ulaşılabilecek. Birçok havalimanında olduğu gibi yeni havalimanı da ne yazık ki şehrin biraz dışında. Zaten bu kadar büyük bir hektara sahip havalimanının şehrin içinde yapılma olasılığı çok düşük olacaktır.

İstanbul’un mega projesi olan 3. Havalimanı, Avrupa yakasında, Terkos gölü çevresindeki, Arnavutköy kavşağında yer alıyor. Burada yer alan Yeniköy ve Akpınar köyleri arasındaki mesafe, tümüyle havalimanına ayrıldı. Bölgede yer alan kömür ocakları da toprakla doldurularak inşaat alanına dahil edildi. Bölgenin çok büyük bir çoğunluğu kamuya ait.

3. Havalimanı Nerede? Şehir Merkezine Uzaklığı Ne kadar?

İstanbul’un merkezi sayılan Taksim ile yeni havalimanı arasında 49 km mesafe bulunuyor. Yani Taksim’den yola çıkan biri trafik olmadığını varsayarsak ortalama 25 dakika içinde 3. Havalimanında olacaktır.

Öte yandan;

Beşiktaş ile 41 km,

Mecdiyeköy ile 20 km

Kadıköy ile 61 km mesafe bulunuyor.

Atatürk havalimanı ve yeni havalimanı arasında ise 35 km’lik bir mesafe söz konusudur.

3. Havalimanı Ulaşım

Yeni havalimanı için planlanan metro güzergahı, 2019 yılında yapılacak. Havalimanına giden yeni metro hattı, Gayrettepe –Yeni Havalimanı şeklinde olacak. Şişli Eyüp, Arnavutköy, Başakşehir gibi ilçelerden geçecektir.

3. Havalimanı ulaşım alternatifleri arasında belediye otobüsleri ve özel halk otobüsleri de bir diğer seçenektir. İETT, 3. Havalimanı için seferlerini geçtiğimiz gün başlattı.

Okmeydanı ile Yeni Havalimanı arasındaki otobüsün numarası 48F’dir. Otobüs 06:00 ile 20:15 arasında hareket ediyor. Ayrıca 336K ve 48K da şantiye alanından geçen otobüsler arasındadır.

3. Havalimanına Özel Araç İle Ulaşım

Özel aracı ile yeni havalimanına gitmek isteyenler, 3. Köprü çıkışından Çatalca’ya açılan yolu kullanabilir.

Bu yeni yolla beraber toplamda 6 karayolu alternatifi bulunuyor.

Kuzey Marmara Otoyolu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, TEM, E-5, D-20,  kara yolu ile 3. Havalimanına ulaşım mümkündür.

3. Havalimanı için 40 bin kapasiteli otopark planlanıyor. Henüz belli olmayan otopark ücretleri ise belli olduğu zaman sitemizde yerini alacaktır.

3. Havalimanına Taksi İle Ulaşım

Taksim’den havaalanına taksi ortalama 90 TL, Bakırköy’den 110 TL, Kadıköy’den 130 TL, Mecdiyeköy’den ise 60 TL civarında yazmaktadır.

3. Havalimanı Ulaşım alternatifleri ve Yeni havalimanına ulaşım ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve görüş belirtmek için bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.