Site icon Parasal Çözümler

Almanya Çalışma Vizesi Nasıl Alınır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Almanya Çalışma Vizesi Nasıl Alınır

Almanya Çalışma Vizesi

Almanya çalışma vizesi sahibi olmak için yapılması gereken birkaç işlem vardır. Amacınız orada çalışmak ise bu vizeyi ülkeye girmeden önce almanız gerekmektedir. Öncelikli olarak Almanya Konsoloslukları’na ya da Büyükelçilikleri’ne başvuru yapılması gerekir. Bu başvurular için öncelikle Almanya’da bulunan iş yerinen teklif almanız ya da kendi imkanlarınız ile bulacağınız bir iş yeri anlaşmasına ihtiyaç duyulur. Eğer T.C. vatandaşı olarak Almanya’da bir üniversite okuduysanız, mezuniyet sonrasındaki 18 ay içerisinde iş başvurusu yaptığınız takdirde hükumet size oturum ve çalışma izni vermektedir. Almanya gireceğiniz işe göre sizden dil sertifikası da talep edebilir. Bazı iş gruplarında ise dil yetersizlik belgesi ister. Alacağınız çalışma izni çalışacağınız mesleğe göre değişkenlik gösterebilir. Almanya çalışma izni alabilmek için kendi ülkenizde üniversite bitirmiş olmanız ya da Almanya’da mezun olmanız gerekmektedir.

Eğer eğitiminizi yurt dışında tamamladıysanız;

– Çalışmak istediğiniz iş yeri Alman Çalışma Ajansı’nın pozitifi liste ya da beyaz liste diye belirttiği listede yer almalıdır.

– Başvuru yapacağınız iş mutlaka Alman Çalışma Ajansı’nın iş borsasına verilmiş olmalıdır.

– Üniversite döneminde alınan mesleki eğitimin  Almanlar’ınkine denk olması gerekir, bunu belge ile tespit etmek önelidir. Belge aldıktan sonra Almanya çalışma vizesi başvuru formu doldurulmaya başlanılabilir.

– Bunun dışında eğer bu ülkede çalışacağınız süre 90 günü yani 3 ayı geçmeyecekse direkt olarak Schengen vize başvurusunda da bulunabilirsiniz.

Almanya Çalışma Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Yukarıda verilen evrakları tamamladıktan sonra konsolosluk ya da büyükelçilik adına çalışan Almanya çalışma vizesi danışmanlık firmalarından başvuru oluşturabilirsiniz.

Almanya Çalışma Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Almanya çalışma vizesi de diğer çalışma vizeleri gibi hemen hemen bir hafta içinde sonuçlanabilen bir vizedir. Eksiksiz belge ile başvuru yaptığınız takdirde bu süreyi uzatabilirsiniz. Fakat aksi takdirde vize onaylanması 1 ayı bile bulabilir, hatta ret bile alabilir. Belgeleri eksiksiz ve düzenli bir şekilde vermeyi unutmayın. Almanya çalışma vizesi ücreti ise her sene değişkenlik gösterebilir. Detaylı bilgileri danışmanlık ofislerine sorabilirsiniz.

 

Exit mobile version