Kariyer ve Yatırım Fikirleri

Amerika’da Üniversite Okumak – Yüksek Lisans Yapmak

Yurt Dışında Üniversite Eğitimi Almak – Amerika’da Üniversite Okumak

Yurt dışında üniversite eğitimi almak her öğrencinin gerek farklı kültürleri görmenin cazipliği gerekse profesyonel şekilde iş hayatına atılma açısından büyük önem taşımaktadır. Öğrencilerin, yurt dışında alacakları eğitim, gelecek hayatları ile ilgili kariyerlerini, vizyonlarını ve kültürlerini büyük ölçüde etkilemektedir. Fakat yurt dışı eğitiminde öğrencinin elde ettiği avantajların yanı sıra bazı durumlarda dezavantajlar da söz konusu olabilmektedir.

Yurt Dışında Üniversite Eğitimi Almanın Avantajları ve Dezavantajları

​Avantajlar: Yurt dışında üniversite eğitimi almak öğrenci için hem akademik hem de kariyer planları için büyük avantajlar sağlamaktadır.

1- Akademik Gelişim ve Dil Eğitimi: Yurt dışında üniversite eğitimi alan kişiler ilerleyen zamanlarda yüksek lisans ya da doktora gibi imkanlara sahip olurken aynı zamanda en az 1 yabancı dil üzerinde de büyük bir hakimiyet sağlarlar.

2- Farklı Kültürlerle Kişisel Gelişim: Öğrenciler bu dönemde farklı kültürleri tanıyarak, bu kültürdeki pek çok insanla bağlantı kurabilir ve kişisel gelişimlerine katkı sağlayabilir. Bu dönemde özellikle öğrencinin vizyonu gelişerek, hayata bakış açısı da biçimlenmektedir.

3- Kariyer Planları: Yurt dışında eğitim alan öğrenciler, gittikleri ülkelerde iş imkanlarına da sahip olabilirler. Özellikle, eğitimleri sırasında kazandıkları tecrübe sayesinde farklı kültürlerde çalışma imkanı bulabilir, ülkelerine döndüklerinde de yine kariyerlerine devam edebilirler.

Dezavantajlar: Yurt dışında eğitim alan öğrenciler farklı konularda zorluklar da yaşamaktadır. Özellikle, aldıkları eğitimin yüksek maliyete neden olması ve bu nedenle eğitimlerini yarıda bırakmak öğrenciler için en büyük zorluklardan birisidir. Bunun yanı sıra, kültürler arası çatışma, yabancı bir ülkede hayatını sürdürmeye çalışma ve çekimserlik de bu zorluklara örnektir.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak isteyen kişilerin ilk 2 tercihinden birisi İngiltere, diğeri ise Amerika’dır.

Amerika’da Üniversite Okumak mesafenin uzaklığından dolayı İlngiltere’ye göre daha az tercih edilse de üniversitelerin kalitesinden dolayı öğrencilerin ve ailelerin ilk tercihi durumundadır.

Amerika’da Üniversite Okumak yada Yüksek Lisans Eğitimi Almanın Avantajları ve Dezavantajları

​Avantajları: Amerika’da Üniversite Okumak çoğu öğrencinin hayalleri arasındadır. Özellikle, eğitim konusunda oldukça gelişmiş olan Amerika, öğrencilere pek çok konuda avantaj sağlamaktadır.

Amerika’da üniversite okumak, her şeyden önce çok iyi bir eğitim aldığınızın kanıtıdır. Dil ve dile hakimiyet seviyeniz oldukça yüksek düzeyde olur. Eğitime devam ederek, yüksek lisans yapma şansı elde edersiniz.

Amerika’da yüksek lisans yapmak, çok iyi bir kariyerin sizi beklediği anlamına gelmektedir. Ayrıca, Amerika’da yüksek lisans yapmak demek diğer ülkelerde rahatlıkla iş imkanı bulabilmek demektir.

Dezavantajları: Amerika’da öğrenci olmak yüksek maliyet gerektirmektedir. Öğrencilik dönemlerinde bu maliyetler nedeniyle çalışmak zorunda kalabilirsiniz. Eğitiminize ara vermeden devam etmeniz gerekmektedir. Aksi halde hem eğitim döneminiz tehlikeye düşebilir hem de ülke içerisinde kültür çatışması yaşayabilirsiniz.

Amerika’da Üniversite Eğitimi Ücretleri

Amerikan üniversiteleri eğitim konusunda oldukça gelişmiş bir ülke olduğu için yıllık eğitim ücretleri de diğer ülkelere göre daha yüksektir. Bu ücretler, öğrencinin burs imkanlarına, başarısına ve seçmiş olduğu üniversiteye göre değişmektedir. Amerikan üniversiteleri ortalama olarak 10.000-15.000$ gibi bir yıllık ücrete tabiidir.

Amerika’da Üniversite Öğrencilerinin Konaklama ve Yaşam Giderleri

​Amerika’da eğitim alan öğrencinin konaklama ve diğer yaşam giderleri yıllık olarak hesaplandığında 15.000$ kadar bir maliyet çıkarmaktadır. Bu giderler arasında, ulaşım, sigorta, konaklama, beslenme ve farklı giderler bulunmaktadır.

Amerika’da Hangi Üniversitelere Gidilebilir?

Amerika’da Üniversite Okumak isteyen öğrenciler gelişmiş bir eğitime sahip üniversiteleri tercih etmelidir. Bunlar;

*Stanford Üniversitesi
*Chicago Üniversitesi
*Harvard Üniversitesi
*Pennsylvania Üniversitesi sayılabilir.

En İyi Üniversiteler Hangileridir?

​Amerika’da en iyi eğitime sahip 5 üniversite şu şekilde sıralanmıştır;

1-Massachusetts Teknoloji Üniversitesi
2-Stanford Üniversitesi
3-Harvard Üniversitesi
4-Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (Caltech)
5-Chicago Üniversitesi

Uygun Fiyatlı Ama Kaliteli Üniversiteler Hangileridir?

1- Southern Arkansas Üniversitesi – Yıllık eğitim ücreti:9.500$
2-Franklin Üniversitesi – Yıllık eğitim ücreti: 9.000$
3-Dakota State Üniversitesi – Yıllık eğitim ücreti: 9.000$
4-Brigham Young Üniversitesi – Yıllık eğitim ücreti: 5.000$

Üniversite Eğitimi İçin Hangi Bölgeler/Eyaletler En Mantıklı Seçim?

​New Jersey ve Colorado ulaşım açısından avantaj sağladığı için yıllık maliyetlerde azalma sağlayabileceğiniz eyaletlerdendir. Diğer bölgelere yakınlığı da eğitimin aksamadan devam etmesini sağlamaktadır.

Ayrıca, Washington ve Texas gibi bölgeler çalışma ve kariyer açısından da oldukça elverişlidir. Kiraların düşük olması, eğitim olanaklarının bu eyaletlerde fazlalığı düşünüldüğünde üniversite eğitimi için bu eyaletleri tercih etmek oldukça mantıklı olacaktır.

Amerika’da yaşam koşulları ve hayat pahalılığı ile ilgili çok daha kapsamlı yazımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Amerika’da yaşam koşulları ve hayat pahalılığı nasıldır? Ne kadar para ile geçinilir?

Amerika’ya gitmek için Green Card çıkarmak isteyen kişiler Green Card ile ilgili kapsamlı rehbere aşağıdaki linkten göz atabilirler.

Green Card nedir? Ne işe yarar? Green Card başvurusu nasıl yapılır? 

İngiltere’de eğitim almak isteyenler ise İngiltere ile ilgili yaşam koşulları, iş imkanları, hayat şartları ve ne kadar para ile geçinilebileceği konularında bilgi almak için aşağıdaki başlıklara göz atabilirler.

Ingiltere’de Yaşam – Yemek – Ulaşım – Ev Kiraları

Ingiltere’de Çalışmak – Iş Bulmak – Maaşlar

Amerika’da üniversite okumak, Amerika’da yüksek lisans yapmak ve Amerika’da üniversite eğitimi ile ilgili detaylı bilgi vermeye çalıştık. Aklınıza takılan her konu için bize yorum bölümünden sorularınızı gönderebilirsiniz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.