Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Herhangi bir kazaya karışan araç, kaza sonrasında ne kadar düzgün tamir edilmiş olursa olsun, TRAMER kaydında kazaya karıştığına ilişkin kayıt olması durumunda 2. el satış esnasında değerinin altında fiyatlarla satılabilmektedir.

İşte bu noktada yasalar, kazada herhangi bir kusuru bulunmayan yada düşük oranda kusuru bulunan sürücülere, araçlarının kaza sonucu kaybettiği değeri, karşı taraftan tahsil etme imkanı sunmaktadır. Araç değer kaybı tazminatı denilen bu ücret, asli kusura sahip aracın trafik sigortası tarafından mağdur olan sürücüye ödenerek tahsil edilmektedir.

Hangi durumlarda araç değer kaybı başvurusu yapılmalı?

Eğer herhangi bir kazaya karıştıysanız ve asli kusurlu sürücü karşı taraf ise bu durumda değer kaybı başvurusunda bulunabilirsiniz. Ancak Araç değer kaybı hesaplama yapılabilmesi için aşağıdaki şartların oluşması/sağlanması gerekir;

  • Araç değer kaybı davası açacak kişinin kazada asli kusurlu olmaması, (kısmi olarak kusur varsa, avukatlık ücretleri ve dava ücretleri kusur oranında iki sürücüye de paylaştırılır)
  • Kaza tespit tutanağının her iki sürücü tarafından düzenlenerek imzalanmış olması,
  • Kazaya ait fotoğrafların hazır bulundurulması,
  • Değer kaybı talep eden sürücünün aracının tamiri yapılmış ve faturalarının hazır olması,
  • Değer kaybı talep edilen aracın “araç değer kaybı ekspertiz raporu” bulunması,

Araç değer kaybı ekspertiz raporu nasıl alınır?

Bu rapor, sizin aracınızın ne kadar değer kaybettiği ve karşı taraftan ne kadar tazminat istemeniz gerektiğini gösterir bir rapordur. Aracın kaza yaptığı tarihteki normal değeri ile kaza sonrası yaşanan değer kaybını gösterir.

Eğer aracınızı yetkili bir serviste yaptırmış iseniz, hasar onarımı öncesinde gelen experden bu raporu isteyebileceğiniz gibi, internet ortamında çeşitli sigorta firmaları tarafından da tedarik edebilirsiniz.

Kolay olması açısından aşağıdaki link üzerinden ilgili raporu ücretsiz alabilirsiniz.

Ekspertiz raporu

Araç değer kaybı almak için hangi şartlar gerekir?

  • Değer kaybı tazminatı alabilmek için aracın özellikle kaporta kısmında hasar görmüş olması gerekir. Tampon, far, camlar, silecekler, vidalama ile sökülüp takılabilecek parçalarda meydana gelen hasarlar değer kaybına sebep olmayacağı düşüncesi ile dava konusu yapılamamaktadır.  Yani aracın kaporta kısmında yapılan düzeltme, boyama, değiştirme işlemleri için değer kaybı tazminatı talep edebilirsiniz.
  • Aracın serviste kaldığı süre boyunca yaşanan iş kayıpları, toplu taşıma masrafları, can ve mal kayıpları dava konusu yapılabilmektedir.
  • Değer kaybı yaşanan aracın hasarlı parçalarında daha önceden bir değişim yada onarım yapılmamış olmalı. Yani önceden kaza yapmış bir araç zaten değer kaybetmiş olduğu için tekrar kaza yapmış olması tekrar değer kaybedeceği anlamı taşımaz. Ancak araç daha önceden önden hasar almıştır, şimdi arkadan hasar aldı ise değer kaybı tazminatı talep edilebilir.
  • Kaza sonrası en geç 2 yıl içerisinde başvurunun yapılmış olması gerekir. 2 yıldan sonraki süre zaman aşımına uğradığından araç değer kaybı talebi yapılamaz.

Araç değer kaybı başvurusu nasıl yapılır?

Kaza sonrasında, yukarıda belirtilen tüm şartları taşıyan araçlar aşağıdaki evrakları hazırlayarak başvurularını herhangi bir avukatlık bürosundan yapabilecekleri gibi, doğrudan kişi kendisi de işlemlerini yapabilir. 

Gerekli evraklar; ruhsat fotokopileri, kaza tespit tutanağı, sigorta poliçe numaraları, kaza resimleri, araç değer kaybı ekspertiz raporudur.

Dava konusu, sadece araç değer kaybı ise başvurunun, Sigorta Tahkim Kurulu’na yapılması gerekir. Eğer araç değer kaybı ile birlikte ölüm, yaralanma, kazanç kaybı gibi talepler de söz konusu ise bu durumda başvurunun, Asliye Hukuk Mahkemesine yapılması gerekir.

Değer kaybı başvurusunun en kolay yolu, bu işte uzman bir avukatlık firması ile devam edilmesi yönündedir. Bu firmalar genellikle sizden hiç bir ücret talep etmezler. Dava sonucunda kazanılan tazminattan belirli oranlarda komisyon alırlar (ortalama %20 civarlarında). Normal bir dava için avukatlar size hiç bir zaman kazanacağınızı garanti etmez ve ödediğiniz avukatlık ücretleri bazen boşa gider. Ancak burada durum farklıdır. Avukatlar ücretlerini almak için o davayı kazanmak zorundadırlar ve bunu yapabilmek için ne gerekiyorsa onu yaparlar.

Eğer işlemlerinizi bizzat kendiniz yapacak iseniz, bu durumda yukarıda belirtilen evrakları hazırlayarak Sigorta Tahkim Komisyonuna başvurabilirsiniz.

Sigorta Tahkim Komisyonuna başvuru için belirli bir ücret ödenmesi gerekir. Bu ücret, dava konusu tutara göre değişmekle birlikte en az 100 tl’dir. Aşağıdaki tabloda ne kadar ücret ödeneceği ile ilgili bilgi bulabilirsiniz.

Uyuşmazlığa Konu Miktar (TL) Başvuru Ücreti (TL)
0 –  5.000 100
5.001 – 10.000 250
10.001 – 20.000 350
20.001 ve üzeri Uyuşmazlık tutarının%1,5’u (En az 350tl)

Sigorta Tahkim Komisyonu, başvurunuzu inceleyerek en geç 3-4 ay içerisinde talebinizi sonuçlandıracaktır. Başvuru için aşağıdaki internet adresini kullanabilirsiniz;
Sigorta Tahkim Komisyonu

Göreceğiniz gibi, ister bir avukat aracılığı ile, isterseniz doğrudan kendiniz başvuru yapın, her iki durumda da belirli bir miktar masraf ödemeniz gerekecek. Hangi yolu tercih etmek isteyeceğinize karar vermek size kalmış.

Dava sonrasında değer kaybı tazminatı almaya hak kazanan kişiler, ödemelerini karşı tarafın trafik sigortasından alabilir. Ödenmemesi durumunda icra takibi başlatılabilir. Icra takibi ile ilgili bilgi almak için “İcra Takibi Nasıl Başlatılır”isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Sorularınız ve görüşleriniz için bize her zaman aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.