Bireysel Emeklilik Sistemi

Bireysel Emeklilik sistemi, devlet tarafından desteklenen ancak zorunlu olmayan, kişisel bir yatırım aracıdır.

Bu yazımızda sizlere bireysel emeklilik sistemi ile ilgili daha çok artı ve eksi yönlerini inceleyerek doğru bir yatırım olup olmadığı konusunu inceleyeceğiz.

Bildiğiniz gibi, artık emeklilik yaşı yeni sigortalılarda 60 yaş üzerine çıktı ve insanlarımız devletin sunduğu emeklilik maaşı ile maalesef ancak karın tokluğuna bir emeklilik hayatı yaşayabilmektedirler. Avrupalı bir emekli çok rahatlıkla aldığı emeklilik maaşı ile dünyanın her tarafına seyahat edebilirken bizim emeklilerimiz maalesef ancak karnını doyurabilmektedirler.

İşte tam da bu nedenledir ki artık insanlar devletin sunduğu imkanlarla yetinmek yerine kendi başıma ne yaparak emeklilik refah seviyemi arttırabilirim şeklinde düşünerek bireysel bir çaba içerisine girmekteler.

Sisteme giriş yaşınız ne kadar düşük olursa o ölçüde avantajınız oluyor. 2013 yılına kadar, yatırılan her tutarın %25’ini gelir vergisinden düşerek aslında 75 tl yatırıp hesabımızda 100 tl birikmesi sağlanıyordu. Yani %25 devlet katkısını, daha katkı payı öderken peşin peşin alıyorduk.

Ancak 2013 yılı sonrasında sistem değişti ve devlet dedi ki artık %25 devlet katkısını sana peşin vermeyeceğim. Sen 100 tl yatır, 56 yaşında sistemden emekli olup çıktığında %25 i ben sana vereceğim. Emekli olmadan sistemden çıkarsak durum daha da kötü;

İlk 3 yıl çıkışlarda devlet katkısı alınmıyor, hatta çıkış aidatı da kesiliyor (ortalama 500-700 tl civarı),

3-6 yıl sistemde kalırsanız devlet katkısının %15’ini hak ediyorsunuz,

6-10 yıl kalırsanız devlet katkısının %30’unu alıyorsunuz,

10 yılı doldurur ancak emekli olmadan 56 yaşından önce ayrılırsanız bu durumda devlet katkısının sadece %60’ını alıyorsunuz.

Göreceğiniz gibi, 2013 yılına kadar sistem gayet avantajlı iken değişen sistemle birlikte devlet katkısının tamamını almıyor olmak bir dezavantaj haline gelmiş durumda.

Ancak değişen sistemin hiç mi avantajı yok? Hayır, var. Örneğin, eski sistemde erken çıkışlarda tüm birikiminizin %10’u oranında stopaj vergisi kesiliyordu, ancak yeni sistemde sadece ana paranın getirisi üzerinden %10 gelir vergisi kesiliyor.

2017 yılı itibari ile 45 yaş altındaki tüm çalışanlara sisteme katılım zorunlu hale geldi. Ancak ilk 2 ay hiçbir hak kaybına uğramadan sistemden çıkılabilmektedir. 2 ay geçtikten sonra sistemden çıkmak istersek hem gelir vergisi kesintisi hem de erken çıkış aidatı ödeyerek çıkılabiliyor.

Ancak sistemde 56 yaşına kadar kalır ve emeklilik hak ederek ayrılırsanız devlet tek bir seferliğine ekstra 1000 tl daha devlet katkısı yatırıyor hesabınıza ve toplu para almayıp emeklilik maaşı bağlatanlara ise %25 devlet katkısına ek olarak %5 daha ilave devlet katkısı ödüyor.

Şimdi gelelim bu sistemin tüm yönlerini konuştuktan sonra ne yapmamız gerektiğine. Sisteme girip 56 yaşını bekleyip emeklilikle mi ayrılmalı yoksa daha farklı alternatiflere mi yönelmeli.

Bu durumda benim sizlere naçizane önerim, eğer ekonomik durumunuz müsait ise mümkünse birkaç tane emeklilik sözleşmesi açarak birikim yapamaya başlamanızdır.

Aradan yıllar geçtikten sonra bir de bakacaksınız, hiç fark etmeden (kredi kartından alışveriş yapılmış gibi kesinti yapıldığı için) oldukça iyi para birikmiş hesabınızda.

20’li yaşlarda sisteme girdiyseniz muhtemelen 10 yıl sonra hesapta biriken paranın varlığı sizi düşündürmeye başlayacak. Geçmiş fon verilerine baktığınız zaman yıllık %8-10 civarında bir getiri elde ettiğinizi göreceksiniz. Yani enflasyon oranında.

İşte bu noktada size önerimiz, paranızı çekerek bir gayrimenkul yatırımına yönlendirmenizdir. Çünkü sistemdeki para size en fazla %10 getirirken, gayrimenkulde bunun 2 katından daha fazla getiri elde edebilirsiniz ve kirası ile az da olsa rahat bir emeklilik geçirebilirsiniz.

Eğer sistemde kalır da ilerde paraya ihtiyacınız olursa bu durumda önceden yaptığınız sözleşmelerinizden bir yada iki tanesini bozdurarak ihtiyacınızı görmüş aynı zamanda da emeklilik sisteminde kalmaya devam etmiş olursunuz.

Otomatik katılım ile ilgili sıkça sorulan sorulara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Otomatik Katılım ile ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapları

Konu ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz lütfen bize yazın, Parasal Çözümler olarak elimizden geldiğince sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Hepinize hayırlı işler bol kazançlar 🙂

 
Bunları da beğenebilirsin
2 Yorumlar
 1. Anonim diyor

  Merhabalar,
  Bireysel emeklilikte otomatik katılım sözleşmemi iptal etmiştim. Şimdi iş değişikliği yapacağım. Bana tekrar otomatik katılımlı bireysel emeklilik sözleşmesi yapılacak mı?

  1. Parasal Çözümler diyor

   Merhaba Cihan,
   Bireysel emeklilikte otomatik katılım zorunlu olduğu için iş değişikliği yaptığınızda yeni şirketiniz sizin için yeni sözleşme başlangıcı yapacak. Ancak daha öncekinde olduğu gibi, dilerseniz 2 ay içerisinde sözleşmenizi iptal edebilir ve yatırılan parayı faizi ile birlikte geri alabilirsiniz.
   iyi günler dileriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.