Kariyer ve Yatırım Fikirleri

Doğru cv (özgeçmiş) hazırlama teknikleri

İş başvurusu yapmadan önce ilk yapılması gereken iş doğru bir CV hazırlamaktır. Neden doğru bir cv hazırlamalıyız? Çünkü iş veren kurumlar bizi tanımak için ellerindeki tek kaynak olan beklide yüzlerce cv arasından bizimkini seçmesi için bir neden olmalı.

Yapılan araştırmalar, insan kaynakları personelinin, kendilerine ulaşan cv’lerin her birisine ortalama 1-3 dakika zaman ayırdıklarını, ilk 30 sn içerisinde cv üzerindeki bilgiler çekici gelmediği taktirde daha detaylı incelemeden bir sonraki cv’ye geçtiklerini göstermektedir.

Dolayısı ile cv’lerimizi öyle hazırlamalıyız ki, işveren temsilcileri sonuna kadar incelesinler ve bizleri görüşmeye çağırarak bize şans versinler.

Tabii ki eğer yetkinlikleriniz ve tecrübeniz o iş için uygun değilse siz nasıl bir cv hazırlarsanız hazırlayın o iş için seçilme şansınız sıfıra yakındır. Bizim burada anlatacağımız teknikler, ise uygun bir çok adaya ait bir çok cv arasından sizinkinin sıyrılarak ön plana çıkması için geçerlidir.

Peki, nedir bu dikkat edilmesi gereken noktalar;

 1. Öncelikli olarak cv’nizi eğer İngilizcenin önemli olduğu bir iş için kullanacaksanız İngilizce hazırlamanız size avantaj sağlayacaktır. Karşı tarafa yeterli İngilizce bildiğiniz hissiyatını yaratacaktır.
 2. Cv’deki bilgileri gereğinden fazla uzatıp sayfalarca yazı yazmayınız, az öz ve yeterli bilgi olmasına dikkat ediniz. En fazla 2 sayfalık bir özgeçmiş yeterli olacaktır.
 3. İşe uygun tecrübelerinizi daha ön plana çıkarınız. Birçok benzer iş tecrübeniz varsa hepsinden detaylı bahsetmek yerine iş ile alakalı olmayanları kısa özet olarak geçip direkt iş ile ilgili tecrübelerinize biraz daha detaylı değinebilirsiniz.
 4. İletişim bilgileri, medeni durum, yaş, çocuk sahipliği, askerlik durumu, araç ehliyeti sahipliği, sigara kullanım durumu gibi kişisel özelliklerinizi mutlaka belirtin.
 5. Cv’nizdeki tüm tecrübelerinizin geriye doğru kronolojik sırada olmasına özen gösterin. Yani en üste en son iş tecrübenizi, en alta ise ilk tecrübenizi yazınız.
 6. Sahip olduğunuz sertifikalar, aldığınız kurs ve eğitimler, başvuru yaptığınız iş özeline uygun deneyimleri özellikle belirtmeniz çok önemli,
 7. Hobiler zorunlu olmamakla birlikte olsa iyi olabilecek bilgilerdir.
 8. Güçlü referanslarınız var ise mutlaka belirtin, yoksa “istendiği taktirde temin edilecektir” şeklinde yazarak geçiştirebilirsiniz. Ancak kesinlikle arkadaşlarınızı yazmayınız. Mümkün olduğu kadar sizi o iş ile ilgili yönlerinizi bilen, sizin nasıl çalıştığınız konusunda bilgi verebilecek yönetici, hoca yada iş arkadaşlarınızdan seçebilirsiniz.
 9. Son olarak, resmi kıyafetlerinizle çekilmiş, profesyonel bir fotoğraf eklemeyi unutmayınız.

CV’nizin ön kısmına kariyer hedefinizi de ekleyebilirsiniz ancak ilk etapta zorunlu değildir. Eğer çok dikkat çekici hedefleriniz var ise mutlaka belirtebilirsiniz ancak genel geçer, herkesin yazdığı standart kariyer hedeflerini yazmanızı önermeyiz.

Sormak istediğiniz konular için bizimle irtibata geçebilirsiniz. Hepinize şimdiden başarılı iş görüşmeleri dileriz.


Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

12 Yorumlar
 1. Gokay diyor

  İnsatcıyım Azerbaycan Bakü’de calismak istıyorum işimizi severek yapıyoruz

 2. Anonim diyor

  Mehmet Akpınar insatcıyım elimden her iş gelır 8 sendedir inşaatlarda calisiyorum

 3. Mehmet akpınar diyor

  Turkum 8 sendedir insaat sektöründeydim azerbaycanbakude çalışmak istıyorum

 4. Anonim diyor

  Azerbaycan Bakü’de calismak istıyorum ınsaat formasında fora kazık zemın sağlamlaştırma işiyle uğraştım 16 sendedir ınsaatlardayım 05376868865 ararsanız sevınırım

 5. Tuncay diyor

  İsmim Tuncay Kopar döner ustasiyim 10 yıldır bu sektordeyim Ankara’da tanınmış firmada çalışmaktayım ayrıca imalattada döner açma
  takma pişirme ve keserim yurtdışında calismak istiyorum tercihim Müslüm ulkeler hijyenik sertifikam ve aşağılık belgen var isimin ehliyim 05388511509

 6. Yusuf diyor

  Yusuf Kurbanov.İnşaat ammarcılığı,ön muhasebede 9 senelik tecrübeye sahibim.logo tiger kullanıyorum.(yabancı diller:Türk,ingliz,Rus)Yurtdışı dolgun maaşlı iş teklifinizi beklemekteyim teşekkürler…

 7. Hakan ozel diyor

  Ben araba silindir kapak ustasıyım 4 yıl sudi Arabistan’da çalıştım usta arayan varsa dönüş yapın arapça az biliyorum ama gittiğim yere uyum sağlarım

 8. Fethi diyor

  Ankara ikamet etmekteyim otomotiv boya ustası yım subazlı metalik düz ve bici Boya hepsinin uygulaması ve atması bildirim yaş 38. 18 yıldır bu mesleği bildirim ustalık belgerim vardır.ilgilenirseniz sevinirim 05432533027

 9. Barış diyor

  Mrb ismim barış ben 6 senedir inşaatya usta olarak çalışıyorum yurtdışı işi arıyorum buradaki hayat koşulları beni tatmin etmiyor yurtdışına gitme sebebim herkesin istediği gibi Bi hayat yaşamak çok çalışıp insanca yaşamak….

 10. celil ceder diyor

  bana catici inşaat isinden anlayan sucu sıvacı elektrikli elanan lara ihtiyacım vat

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.