Dünyanın en başarılı insanlarının sabah ilk önce yaptıkları 7 şey

Dünya çapında yapılan araştırmalara göre en başarılı insanların sabah uyandıklarında günün ilk 1-2 saatinde bazı ortak davranışlar sergiledikleri ortaya çıkmıştır.

Bu ortak davranışlardan en çok karşılaşılan 7 madde aşağıda belirtildiği şekilde sıralanmaktadır.

Limonlu su içmek

Sabah aç karnına limonlu su içmek midenin asitli ortamdan alkali ortama geçişine destek olur. Bu şekilde metabolizma daha hızlı çalışmaya başlar ve sindirim kolaylaşarak kan dolaşımında artış olur. Kan dolaşımının artışı ile beyin daha verimli bir şekilde çalışmaya başlar.

Spor yapmak

Sabah özellikle aç karnına spor yapmak güne zinde bir başlangıç yapmak ve sabah uyuşukluğunu üzerimizden atarak daha enerjik ve motive bir şekilde başlamamıza yardımcı olur. Artan kan dolaşımı ile gün boyu metabolizma daha hızlı çalışır.

Dengeli bir kahvaltı yapmak

Sabah evden aç karnına çıkmak düşük enerji ile güne başlamak demektir. Oysaki başarılı insanların hemen hemen hepsinin evden çıkmadan mutlaka sıkı bir kahvaltı yaptıklarını görüyoruz. Bu şekilde gün içerisinde ihtiyaç duyulan enerjinin de bir kısmı sabahtan alınarak güne daha verimli bir başlangıç yapılmış olunur.

İşten kopmak

Sabah kalkar kalkmaz cep telefonu ile ilgilenmek, e-maillere bakmak, bilgisayarı açmak daha evden çıkmadan işin stresi altına girilmesine neden olarak güne demotive bir başlangıç yapılmasına neden olur. Oysaki başarılı insanlara baktığımız zaman sabahları işten koptuklarını, iş düşünmediklerini, daha çok kendileri ile ilgilendikleri ve kendilerini düşündükleri gözlemlenmiştir.

Zihinsel telkinler

Başarılı insanların ortak davranışlarına baktığımız zaman özellikle son zamanlarda ortaya çıkan, zihinsel telkinler, bir nevi meditasyon olup zihni tamamen boşaltmaya, bir önceki günden kalan stres ve gerilimden uzaklaşmaya ve yeniden başlangıç yapmanın yöntemlerinden biri olduğu görülmektedir.

Hedef belirleme

Spor yapıp ardından zihni boşaltıp sağlam bir kahvaltı yaptıktan sonra artık yavaş yavaş güne başlanacağı zamanlarda günün planını yaparak kendilerine hedef belirlerler. O gün kimlerle görüşülecek, neler yapılacak, hangi işler halledilecek tüm bunların bir planı ve programı yapılarak günlük hedefler belirlerler.

Hayır de

Ülkemizde henüz yeni bir kavram olmasına rağmen özellikle Amerika’da oldukça yaygınlaşmaya başlamıştır. “Hayır” çok keskin ve çok güçlü bir kelimedir. Ayakların yere sağlam basması ve güçlü bir özgüven için net olmak lazım ve gerektiğinde lafı dolandırıp kibar olmaya çalışmak yerine direkt “hayır” denmesi gerektiği düşünülmektedir.