Site icon Parasal Çözümler

Endüstri Mühendisliği Nedir, İş Olanakları, Maaşları

Endüstri Mühendisliği Nedir?

İçindekiler

Endüstri Mühendisliği Nedir?

Endüstri mühendisliği ile ilgili detaylı bilgileri bu metinde bulabilirsiniz. Endüstri mühendisliği taban puanları, Endüstri Mühendisliği  iş olanakları ve Endüstri mühendisliği maaşları gibi merak edilen soruları sizler için derliyoruz. Ayrıca Endüstri mühendisliği bölümü okumak isteyen genç üniversite adayları için oldukça verimli olacaktır.

Endüstri mühendisliği; makine, bilişim, donanım, insan ve enerjiden oluşan tüm sistemlerin tasarımını, onarımını, kurulumunu ile ilgilenmekle yükümlü olan meslektir. Gerçekleştirdiği onarımı belirmesi, öngörüsünü sağlaması ve gerekli işlemlerini; matematik ve fiziksel bilim dallarında uzman konumundan faydalanılan mühendislik dalıdır.  Genel olarak bakıldığında bu mühendislik dalı;  minimum olan kaynakların en doğru ve verimli şekilde kullanılmasını sağlamaktadır. Endüstri mühendisliği, insanoğlunun ilk gününden bu yana var olduğu söylenebilir. Oldukça geniş iş seçeneklerine sahip bir meslektir.

Endüstri Mühendisliği Ne İş Yapar?

Endüstri mühendisleri oldukça yoğun bir iş temposuna sahiptirler. Gerçekleştirmeleri gereken detaylı bilgileri, planlamaları, yönetimleri gerçekleştirmeleri gerekir. Yaptıkları işlerin yelpazesi ise çok geniştir. Örneğin; Bilişim alanında da çalışabilir ya da araba fabrikasında da çalışabilmektedirler. Genel olarak Endüstri Mühendisliği yaptıkları iş şu şekildedir;

Kimler Endüstri Mühendisi Olabilir?

Endüstri mühendisliği oldukça zorlayıcı bir meslek birimidir. Yoğun iş günleri ve tempoyu herkesin kaldırabilmesi söz konusu değildir. Meslek, sizden ciddi bir analatik zeka gerektirir. Hızlı düşünebilen ve zorlu süreçlerde, gerekli çözüm yollarını üretebilecek potansiyele sahip bireyler bu mesleği yapabilir. Genel olarak kimler endüstri mühendisi olabilir? Sorusunun cevabı;

Endüstri Mühendisliği Nerede Çalışabilir?

Endüstri Mühendislerinin en avantajlı oldukları noktalardan bir tanesi de birçok sektörde çalışabilmeleridir. Geniş iş yelpazesine sahiptirler. Genel olarak Endüstri Mühendisleri çalıştıkları sektörler şu şekildedir;

Genel olarak bakıldığında Endüstri Mühendisleri oldukça geniş bir iş yelpazesinde rahatlıkla çalışabilir. Bunun sebebi ise mesleğin oldukça global olmasıdır. Yani her alanda, her sektörde ‘’minimum ihtiyaç ile maksimum kazanç sağlama.’’ Talebi bulunmaktadır. Bu koşulları sağlayacak kişi Endüstri Mühendisi olacağı için; her yerde ihtiyaç olacaktır.

Endüstri Mühendisleri Ne Kadar Para Kazanır?

Endüstri mühendisleri maaş açısından da oldukça avantajlı bir konumdadırlar. Belediyeler, il özeler idareler gibi resmi kurumlarda da rahatlıkla çalışabilmektedirler. Kamu alanında çalışan ve alanında uzman olan bir endüstri mühendisi ortalama 6.694 ila 10.000 Türk lirası arasında maaş almaktadır.

Özel sektörde çalışan endüstri mühendisleri kazandıkları ücret, farklılık göstermektedir. Alanında uzman ve kendini kanıtlamış bir endüstri mühendisi ortalama 9.000 ila 17.000 lira maaş alabilmektedir. Elbette bu maaşı alması ortalama 10 yılı bulmaktadır. Çalıştıkları şirketin verimliğinin en üst seviyeye hızla taşıması bu maaşı daha fazla yukarı çıkarabilmektedir.

Endüstri mühendisliğinden yeni mezun olmuş genç birey ise ortalama 2.500 ila 3.500 Türk lirası kazanmaktadır. Elbette bu kazanç okuduğu okul ve stajında gösterdiği başarılar ile orantılıdır. Bazı vakıf üniversiteleri endüstri mühendisliği okuyan başarılı öğrencilere burs imkanı ve staj imkanı sağlamaktadır. Öğrencinin mezun olmasıyla birlikte kendi bünyesine de aktaran birçok kurum/kuruluş bulunmaktadır.

Endüstri Mühendisliği Eğitimi Nasıl Olur?

Endüstri mühendisliği; mesleğine sahip olabilmeniz için akademik bir eğitim almak zorundasınız. Yani Vakıf ya da Devlet üniversitelerinden 4 yıl eğitim almanız gerekir. Bazı üniversitelerde eğitim yılı; +1 yıl daha ‘Hazırlık Sınıfı’ yani İngilizce eğitimin eklenmesi ile 5 yıla çıkabilmektedir.

Endüstri Mühendisliği Dersleri Nasıl?

Endüstri Mühendisliği, akademik eğitim olarak da biraz zorlayıcı olduğunu söylemekte fayda var. Bu bölümü okuyan öğrenciler ağırlıklı olarak matematik ve fizik derslerini almaktadır. Sayısal bir eğitimin yoğunluklu olduğu bir müfredata sahip olan bölüm; Sosyal Bilimlere de ağırlık göstermektedir. Temel olarak bu derslerin alan öğrenciler, ilerleyen yıllarda staj yapma sorumlulukları da bulunmaktadır.

Endüstri Mühendisliği 2019 Taban ve Tavan Puanları

Endüstri Mühendisliği 2019 taban ve tavan puanları ve Endüstri Mühendisliği 2019 sıralama bilgilerini aşağıdaki detaylarda bulabilirsiniz. Endüstri mühendisliği YKS üzerinden sayısal alanından almaktadır. Sözel ya da eşit ağırlık alanları ile alım yapmamaktadır.

Genel olarak bakıldığında Sayısal alandan 300 ila 450 puan ve sıralama olarak da 10 ila 100 bin arasında olduğunuzda; köklü bir üniversitede eğitim alabilmektesiniz.

Endüstri Mühendisliği 2020 Taban ve Tavan Puanları

Endüstri Mühendisliği 2019 taban ve tavan Puanları ise geçtiğimiz günlerde güncellenmiştir. 2019 yılı taban puanları ile aralarında küçük farklar oynadığını söyleyebiliriz. Genel olarak Endüstri Mühendisliği 2019 Taban ve tavan puanları şu şekildedir;

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :

Genel Olarak Endüstri Mühendisliği

Genel olarak Endüstri mühendisliğine baktığımızda oldukça yorucu bir meslek olması dezavantajı. Ancak bu mesleğin günümüz dünyasının mesleği olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Açıkta kalmaları ya da işsiz kalma olanakları çok düşük. Günümüz de her işletme, kurum, kuruluş, fabrika, marka ve daha yüzlerce alan; Endüstri Mühendisliğine ihtiyacı vardır. Yani maddi kaygılarınızın minimum olacağı bir meslek olduğun dile getirebilinir.

Exit mobile version