Kariyer ve Yatırım Fikirleri

Engellilere Kredi Veren Bankalar

Engellilere Kredi Veren Bankalar

Engelli bireyler için hayatı daha kolay ve yaşanır hale getirmek için birçok çalışma yapılıyor. Gerek devlet kurumlarında gerekse özel sektörde engelliler için çalışmalar yapılıyor. Maddi destek, yani kredi de bu çalışmalar kapsamında engelli vatandaşların hizmetine sunulan çalışmalardan bir tanesi. Engellilere Kredi Veren bankalar bazında baktdığımzda Devlet kurumları, başta Kosgeb ve özel sektördeki bankaların bulunduğunu görüyoruz. Devletin vermiş olduğu kredi Kosgeb ve İşkur tarafından yürütülen bir çalışma ile gerçekleşiyor. Engellilerin kurmayı düşündükleri işler, almak istediği ev ya da araçlar için krediler düzenlenebiliyor. Devlet bankası olan Ziraat Bankasından faizsiz olarak ödemek şartı ile kredi alabiliyorlar. Ayrıca özel bankalardan Denizbank ve PTT de özel krediler tanıyor.

Engelli Vatandaşların Kredi Alma Şartları

Peki engelli vatandaşlarımız hakları olan krediyi nasıl alacaklar? Bu durum eski zamanlarda çok zor ve meşakkatli bir süreç idi. Ancak artık çok daha iyi bir tablo çıkıyor karşımıza. 2022 türünde maaş alan engelli vatandaşlarımız ister az özürlülük oranına ister çok özürlülük oranına sahip olsun fark etmeksizin kredi desteği alabiliyorlar. Yapılması gereken bizzat bankaya başvuruda bulunmak. Başvuru esnasında maaş ekstrelerini ve nüfus cüzdanlarını da ibraz etmeleri gerekiyor. Bu başvuru neticesinde kısa bir süre içerisinde kredilerini alabiliyorlar.

Kredi Ödeme Koşulları 

Engelliler için ödeme koşulları çok daha farklı şekilde biçimleniyor. Öncelikle normal kredi faizleri engelli vatandaşlar için uygulanmıyor. Oldukça düşük faiz oranları ile kredi alan vatandaşlar kendi isteklerine göre ödeme takvimi de çıkarabiliyorlar. Birçok kurumdan bu desteği alma şansına sahipler. Başta PTT, ve PTT ile ortak çalışma sürdüren birçok banka bu konuda tercih edilebilir. TEB, Denizbank ve Koç Finans bu işi en çok yapan özel bankaların başında geliyor.

Engelli vatandaşlara verilecek olan kredi öncesinde yapılan araştırmada varsa önceden almış oldukları kredilerin durumu da araştırmaya tabi tutuluyor. Hem buna hassasiyetle bakılıyor hem de almakta olduğunuz maaş ile almayı talep ettiğiniz kredi miktarının birbirine paralel olup olmadığına dikkat ediliyor. Eğer maaşınız ile ödenmesi uygun bir kredi miktarı ise onayı alabilirsiniz. Ancak uyumsuz bir maddi farklılık var ise krediniz onay almayabilir. Tüm bunların yanında eğer sahip olduğunuz konut ve benzeri bir varlıktan kira geliriniz mevcut ise bu da durumu olumlu yönde değiştirebilecek faktörlerden bir tanesidir.

Devlete Bağlı Kurumlar

 

Devlete bağlı destek veren kurumlardan bir tanesi olan Kosgeb de oldukça cazip avantajlara sahip. Öncelikle iş kurmak isteyenler için dokuz farklı program mevcut. Mevcut durumda bir işyeriniz var ise ve iş büyütme ya da ihtiyaç durumu için kredi almak istiyorsanız Kosgeb aracılığı ile uygun ödeme koşulları ile destek kredisi alabilirsiniz. Eğer henüz bir işyeriniz yok ise ve gelir belgesi sahibi de değilseniz o zaman hibe destekleri sağlayabilirsiniz. Bu da yeni kurmak istediğiniz iş konusunda size büyük kolaylık sağlayacak bir faktör olacaktır.

Kosgeb engellilere sadece iş kurma açısından yardımda bulunmuyor. Kurmak istedikleri iş konusunda da yardımcı oluyor. Girişimcilik destek programı Kosgeb kursları ile engellilere verilmekte olan bir eğitim programı. Eğer bir iş kurma fikriniz var ise destek talebinden önce sizin de zorunlu olan bu uygulamalı eğitim programına katılmanız gerekiyor. Eğer bu eğitim programına katılır ve ardından gerekli olan tüm şartları yerine getirirseniz sizin de Kosgeb tarafından verilecek olan 50 bin lira değerindeki hibe kredisini almaya hakkınız olacaktır. Eğer parlak bir fikriniz var ise bunu mutlaka Kosgeb aracılığı ile hayata geçirmeyi hedeflemelisiniz.

Kosgeb bazı şartlar koşarak ciddi rakamlarda destekler vermektedir. Sunmuş olduğu şartların başında iş kurmak için gerekli malzemeleri alırken yapmış oldukları tüm harcamaları faturaları ile ibraz etmeleri gerekmektedir. Veri tabanında kendi isimlerine bir de kayıt oluşturmaları gerekir. Bunları yapmadan önce destek almayı garanti etmeleri için ise bir de iş onay belgesine ihtiyaç duyacaklar. İşlerini Kosgeb uzmanlarına anlatarak onay almaları işin hayata geçmesi ve desteğin alınabilmesi için en önemli adım. Son olarak gerçekleştirilmesi gereken şey ise kobi beyannamesi oluşturmak ve bu çıktı ile birimlerden birine başvurmak. Tüm bu şartları yerine getirerek kredi desteğinizi alabilirsiniz.

Gelir Belgesiz İpotekli İhtiyaç Kredisi

Kredi Çekmek İçin Gereken Şartlar


Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.