Site icon Parasal Çözümler

Felsefe Mezunu Ne İş Yapar?

Felsefe Mezunu Ne İş Yapar?

Felsefe Mezunu Ne İş Yapar? ; Felsefe’nin Yunan dilinde karşılığı “bilgelik sevgisi” olarak tanımlanmıştır. Felsefe okumak isteyen öğrencilerin pek çoğu mezun olduktan sonra hangi iş alanlarında çalışacağını merak ediyor.

Felsefe mezunu ne iş yapar? sorusu en çok Felsefe bölümü okumak isteyen ve okuyan öğrencileri ilgilendiriyor. Öncelikle Felsefe, Yunanca’da bilgelik sevgisi olarak adlandırılıyor. Bu bölümü tercih edecek öğrencilerin ilk olarak mezun olduktan sonra hangi işleri yapacağı konusunda bilgi edinmesi gerekir.

Felsefe bölümü’nde insanların dünya’yı deneyimlemesi ve analizler yaparak farklı çıkarımları ortaya koyan bir bölümdür. Dolayısı ile Felsefe, kim olduğunuz ile ilgilenmektedir. Felsefe 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Aynı zamanda bu bölümü okumak isteyen kişiler açıköğretim olarak da okuyabilir.

Felsefe bölümü mezunları pedagojik formasyon alarak hem devlet hem de özel okullar da öğretmenlik yapma hakkını elde eder. Bunun yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı ve Kültür Bakanlığı başta olmak üzere kültür ve eğitim ile ilgili birimlerin özel kurumlar ve kamu kurumları’nda iş imkanı elde etmektedir. Aynı zamanda TRT ve insan ilişkileri gibi benzeri pek çok alanda ve farklı pozisyonlar da çalışabilir.

Felsefe Bölüm Dersleri Nelerdir?

Felsefe Bölümü İş Olanakları Nelerdir?

Felsefe mezunu kişiler hem özel hem de kamu sektöründe çalışabilir. Yapılan açıklamaya göre Felsefe okuyan kişiler Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Birimi tarafından verilen bilgilere göre 46,3’ü eğitim sektörü’nde hizmet vermektedir.

Aynı zamanda bu bölümde okuyan kişilerin %28,4’ü ise mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler, inşaat, tarım, imalat, hizmet sektörü, kamu hizmetleri, orman ve balıkçılık, kültür, sanat, eğlence vb. gibi çeşitli alanlarda iş olanakları sağlayabilir.

Dolayısı ile Felsefe bölümünü okuyan kişilerin çalışma alanları çoğunlukla üniversiteler, okullar, eğitim merkezleri ve Bakanlık ilgili birimler de çalışmaktadır.

Felsefe Mezunu Ne İş Yapar?

Felsefe Okuyanlar Ne İş Yapar?

Felsefe bölümü okuyanlar ne iş yapar? gibi pek çok soru merak edilen bir konudur. Öncelikle Felsefe bölümü okuyan öğrencilerin 4 yıl ya örgün ya da açıktan okuması gerekmektedir. Peki, mezun kişiler ne iş yapabilir?

Tüketici Mahkemesine Başvuru

Felsefe Bölümü Olan Üniversiteler Hangileridir?

Teminat Mektubu Nedir Ne İşe Yarar

Yukarıda Felsefe bölümü olan üniversiteler yer almaktadır. Sizler de bu bölümü okuyorsanız mezun olduktan sonra formasyon alarak daha yüksek mevkilerde çalışabilirsiniz.

Senet Nedir? Hangi Amaçla ve Ne Şekilde Kullanılır?

İcra Takibi Nedir?

Forum Portalı

Exit mobile version