Hangi sigortaları yaptıranlar gelir vergisi iadesi alır?

Herhangi bir iş yerinde ücretli olarak çalışan kişiler, kendileri, eşleri ve çocukları (eğitim görüyorsa 25 yaşına kadar, görmüyorsa 18 yaşına kadar) için ödemiş oldukları özel sigortaların primlerini, iş yerinin kendileri adına devlete ödediği gelir vergisi matrahından düşerek daha az gelir vergisi ödeyebilmektedirler.

Bunun için yapılması gereken tek şey, ödeme yapıldığı ayın sonuna gelmeden ödeme makbuzunu alıp muhasebe yada insan kaynaklarında bu işi yapan birime teslim etmektir. Bu aşamadan sonra ilgili birimler işlemimizi takip ederek ay sonunda maaşımıza ek olarak, iade almamız gereken vergi tutarı kadar ekstra ödeme yaparlar.

Peki ne kadar vergi iadesi alınabiliyor?

2013 yılı itibari ile ödemiş olduğunuz sigorta primlerinin %15’ini gelir vergisi matrahından düşebiliyorsunuz. Yalnızca birikimli hayat sigortalarında ödediğiniz tutarın yarısının %15’i dikkate alınıyor, diğer sigortalarda ödenen primin tamamını kendi aylık brüt ücretlerinin %15’ini aşmamak kaydı ile gider olarak gösterebilirler. (aylık brüt ücreti 10.000 tl olan birisi %15 olan 1500 tl gider gösteremiyor. Orada da limit, toplam ödenen primin, yıllık brüt asgari ücreti aşmaması üzerinedir)

Hesaplamamızı bir örnekle gösterelim;

Aşağıdaki tabloda göreceğiniz gibi; 120 tl sigorta primi ödemesi yapan ve brüt 2500 tl kazanan bir çalışan, ay sonunda 24 tl vergi iadesi almaktadır. Yani 120 tl olan sigorta için aslında cebimizden 96 tl çıkmaktadır.

Hangi sigortalar için gelir vergisi indiriminden yararlanılabilir?

  • Hayat sigortaları,
  • Sağlık sigortası,
  • Birikimli hayat sigortası,
  • Ölüm, kaza, sakatlık sigortaları
  • Doğum sigortaları,
  • Eğitim sigortası

Araç, konut, iş yeri, finansal destek sigortaları için yapılan ödemeler için herhangi bir vergi avantajı buşunmamaktadır.

Detaylı bilgi almak isterseniz aşağıdaki yorum bölümünden bize ulaşabilirsiniz. Parasal Çözümler olarak sizlere yardımcı olmaktan mutlu oluruz.

 
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.