Kariyer ve Yatırım Fikirleri

Havale Nasıl Yapılır? Hesaba Para Aktarma

Havale Nasıl Yapılır?

Bankaları bir olan iki hesap arasında yapılan para transferi söz konusu olduğunda havale söz konusudur. Aynı bankada yapılan bu işlem için yapılan uygulamalar ile işlem yürütme mümkündür. İşlemler ile alakalı hesaptan hesaba para aktarma nasıl yapılır sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Hem ATM’den hem de internet bankacılığından yapılabilen bu işlem isteğe bağlı olarak banka şubelerinden de yapılabilmektedir. Banka şubesinden yapılan işlemlerde havale ücreti çok yüksek çıktığı için ATM ya da internet bankacılığı kullanmak karlı olacaktır.

İnternetten Havale Nasıl Yapılır?

Havale işlemleri konusunda hızlı çözüm elde edebilmeniz için internet üzerinden yapılan işlemler çok daha kolay olmaktadır. Sürekli havale yaptığınız hesapları sisteme kayıt edip hızlı işlem de yapabilirsiniz. Peki, sorunsuz şekilde İnternetten havale nasıl yapılır? Öncelikle banka şubesine giderek internet bankacılığı için şifre almanız gerekir. Şifrenizi aldıktan sonra kendi düzeninize göre ayarlama yapabilirsiniz. Alacağınız şifre ile ister bilgisayardan ister telefonunuza uygulamayı indirerek işlem yürütebilirsiniz. İnternetten havale işlemini gerçekleştirirken anlaşılabilir menülere sahip sistemde hangi işlemi yapacağınıza dair bilgileri bulabilirsiniz. Menüde yer alan havale bölümüne tıklayıp açılan sayfada bilgileri doldurmalısınız. Havale yapılırken sizden banka şube numarası, hesap numarası, alıcı adı soyadı istenmektedir. Bu bilgiler girildikten sonra da ne kadar para göndereceğinizi yazıp devam kısmına tıklamalısınız. Derlenmiş şekilde ekrana gelen sayfa onay öncesi son kontrol içindir. Hesap bilgilerini kontrol ettikten sonra onaylayıp havale işlemini gerçekleştirmiş olursunuz. Havale nasıl yapılır konusu ile alakalı çözümü de bulmuş olursunuz.

Sürekli olarak havaleye dair işlem yapıyorsanız kayıt sistemlerini kullanarak hızlı şekilde para transferi gerçekleştirebilirsiniz. İşlemler konusunda sıklıkla sorulan sorulardan bir diğeri ise Para transferi nasıl yapılır? Bu noktada öncelikle işlemin yapılış şekli ön plana çıkıyor. Direk banka şubesinden yapılan para transferi ile ATM ve internet bankacılığı kullanılarak yapılan transferler farklıdır. Bankada bilgileri verdiğinizde gişe personeli işlemi hallederken diğer türlü bilgileri sizin girmeniz gerekmektedir. Dikkatli şekilde bilgileri girip istediğiniz miktarda havale işleminizi kendiniz yapabilirsiniz.

Havale Ücretleri Ne Kadar?

Aynı banka da olsa havale işleminde ücret tahsisi söz konusudur. Peki, havale ücretleri ne kadar kesilmektedir. Bankadan bankaya değişen kesinti miktarı havale edilecek tutara ve işlem yapılan yere göre değişmektedir. ATM ve internet bankacılığı üzerinden yapılan havalelerde kesilen ücret düşük olurken banka şubesinden yapılan havale ücretleri çok yüksek rakamlara ulaşmaktadır. ATM üzerinden yapılan havalelerde 5 – 10 TL arası değişkenlik söz konusu olurken internet bankacılığında ise 2 – 8 TL arasında değişmektedir. Banka şubesinden yapılan havalelerde kesilen rakamlar ise 20 – 30 TL den başlayıp 300 – 400 TLlere kadar çıkan durumlar söz konusudur. Bu denli yüksek tahsis söz konusu olduğu için de hem ATM hem de internet bankacılığı ile işlem çok daha karlı olmaktadır. Maaş aldığınız banka ile kurum arasında protokol varsa ve protokolde EFT ile havale işlemleri ücretsiz ise herhangi bir masraf ödemenize gerek yoktur. Ayrıca aynı banka şubesi arasında yapılan havaleler de ücretsizdir. Bu uygulama ise bankadan bankaya değişiklik gösterebilir.

Banka şubesinden yapılan havale işlemlerini resmi tatil günü yoksa mesai saatleri içerisinde yapabilirsiniz. Şube dışı ATM ve internet bankacılığı kullanılarak istediğiniz saatlerde transfer yapabilirsiniz. Havale saatleri 7 gün 24 saat üzerinden işlem görmektedir. Dilediğiniz saatte ve günde ATM ya da internet bankacılığı üzerinden havale işlemi yapabilirsiniz. Bayramlarda ya da hafta sonlarında da işleminizi kısa sürede gerçekleştirmeniz mümkün kılınmaktadır. Acil durumlarınızda hiç zorlanmadan işleminizi yürütebilirsiniz. Bankanın açılmasını ya da mesai saatlerine göre hareket etmenize de gerek yoktur.

EFT Nasıl Yapılır? Hesaptan Hesaba Para Aktarma

EFT Masrafı Almayan Bankalar

Ziraat Bankası EFT Saatleri – Ücretleri – EFT Limiti


Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.