Kariyer ve Yatırım Fikirleri

ingiltere’de Yüksek Lisans Yapmak – Hangi Okul – Fiyatlar Ne?

ingiltere’de Yüksek Lisans Yapmak

İş dünyasının teknoloji ve inovasyon dışında insan kaynaklarına yatırımın ne kadar önemli olduğunun bilincine varmasıyla yurt dışında eğitim görmek, istenen özellikler arasında yerini almıştır. Yurt dışı eğitim adayların sadece hayata bakış açısını değiştirmekle kalmayıp insan ilişkileri, dil ve yeni tekniklerin öğrenilmesi konusunda da yeterlilik kazanmalarına yardımcı olmaktadır. İngiltere’de yüksek lisans bu anlamda öğrenciler için çok büyük avantajlar sağlamaktadır.

ingiltere’de Yüksek Lisans Yapmak –  Avantaj ve Dezavantajları

Yurt dışı eğitim için İngiltere’yi seçmenin diğer ülkelerle kıyaslandığında kazandırdığı iyi yönler ve şartlar çok daha fazladır. İngiltere’de master yapmak isteyenleri karşılayacak en güzel avantajlar aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir.

  • Eğitim Süresi ve Maliyeti: İngiltere’de yüksek lisans eğitim süresi ABD ve diğer Avrupa ülkelerine kıyasla kısa ve eğitim masrafları düşük olduğu için öğrencilere büyük avantaj sağlamaktadır. Ayrıca yüksek lisans eğitimi 1 yıl sürdüğünden eğitim maliyetlerini azaltmaktadır.
  • Eğitim Kalitesi ve Sosyal Yaşam: İngiltere eğitimdeki üstünlüğünü kanıtlamış bir ülke olmasının yanında kültür ve sanat anlamında da öğrencilere kendilerini geliştirebilecek pek çok seçenek sunmaktadır.
  • Dil: İngiltere’de kullanılan anadilin İngilizce olması büyük bir avantaj, dili öğrencilerin yaşayarak öğrenmelerine olanak sağlamaktadır. Eğer İngilizceniz yeterli değilse dil okullarının sayısı bir hayli fazladır.
  • İngiltere ya da Londra’da yüksek lisans yapmak istendiğinde diğer ülkelere kıyasla eğitim danışmanlığı alabileceğiniz çok daha fazla kuruluş bulunmaktadır.

Sunduğu sayısız avantajın yanında İngiltere’de master yapmanın en büyük dezavantajı ABD’ye kıyasla okul sayısının bir hayli az olmasıdır. Bu nedenle bazen öğrenciler kendilerini kabul edecek okul bulmada zorlanmaktadır. Öte yandan bu okullar kabul şartlarında yüksek düzeyde İngilizce şartı istemektedir.

İngiltere’de Yaşam Nasıldır? Konaklama ve Eğitim İmkanları Nasıldır?

İngiltere özellikle de Londra’da yüksek lisans yapmak isteyenler sayısız eğitim, konaklama ve ulaşım imkânıyla karşı karşıyadır.

Örneğin master sırasında yurt, aile yanı, apart gibi konaklama seçenekleri bulunmakta, öğrenciler bunlardan en uygun fiyatlısını seçebilmektedir. Eğitim süresi 1 yıl olduğu için maliyetler düşmekte, elde edilen kazanç yaşam olanakları için kullanılabilmektedir. Master için burslu öğrenci kabul eden okulları tercih etmek maliyetleri düşürmek için etkili bir yol olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca eğitim sürecinde çalışarak masraflarınızın bir kısmını çıkarmanız mümkündür.

İngiltere’de öğrencilere iş imkanı sağlayan yerlerin sayısı da bir hayli fazladır. Dana net bilgi vermek gerekirse İngiltere’de eğitim, konaklama, beslenme ve ulaşım giderlerinin de için de olduğu yıllık harcama 15.000 ile 36.000 GBP arasındadır.

Burs Alınabilecek En İyi Üniversiteler

Genellikle ekonomik yetersizliklerden dolayı, bir çok üniversite adayı öğrenciler, yurtdışında lisansüstü eğitim için burs veren en iyi üniversiteleri araştırmaktadır.

Bu üniversiteler, eğitim kalitesi sıralamasına göre;

  • University of Sussex,
  • Imperial College London, Aberdeen University,
  • London School of Business and Finance,
  • King’s College London
  • Kent Graduate School’dur.

ingiltere’de Yüksek Lisans Yapmak İçin Gerekli Vize Koşulları

İngiltere’ye master eğitimi alma amaçlı gideceklerin alacağı vize ‘Tier 4 General Student Visa’dır.

Bu vize öğrenim süresince uzatılabilmekle birlikte intermediate seviyede İngilizce bilindiği uluslar arası geçerliliği olan bir sınavla kanıtlanmalıdır. Bu vize ile öğrenciler eğitimlerini yapabilecekleri gibi haftalık 20 saati geçememek koşuluyla çalışma hakkı da elde etmektedir.

Vize başvurusu yapacak master adaylarının öğrenci vizesi için gerekli tüm evraklara İngilizce yeterlilik belgelerini ve İngiltere’de bir okula kabul edildiğine dair resmi mektubu eklemeleri yeterli olmaktadır.

ingiltere’de Yüksek Lisans Yapmak isteyen kişiler daha fazla bilgi almak ve görüşlerini bildirmek için bize aşağıdaki yorum bölümünden her zaman ulaşabilir.

Konu ile ilgili aşağıdaki başlıklar da ilginizi çekebilir;

Kanada’da Üniversite Okumak Yüksek Lisans Yapmak

Avustralya Göçmenlik Şartları, Avustralya’da Eğitim, Çalışmak Ve Yaşam

Ingiltere’de Çalışmak – Iş Bulmak – Maaşlar

Ingiltere’de Yaşam – Yemek – Ulaşım – Ev Kiraları


Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.