Site icon Parasal Çözümler

İnşaat İşçisi Olarak Yurt Dışında Çalışmak

Yurt Dışında Faaliyet Gösteren Türk Firmaları

Yurt Dışında Faaliyet Gösteren Türk Firmaları

İnşaat İşçisi Olarak Yurt Dışına Gitme

Yurt Dışında İnşaat İşçisi Olarak Çalışmak

Yapılan son araştırmalara göre Türk vatandaşlarının, yurt dışında mühendislik, inşaat, otomotiv, teknoloji, çağrı merkezi ve mütercim tercümanlık alanlarında çok daha fazla çalışmaları öngörülmektedir.

Yurt dışında çalışmak isteyenler, iş arama sürecinde iken iyi bir araştırmayla ikamet edilecek ülkenin iş şartları ve dışarıdan gelecek işçilere sağlanan haklar neler, gerekli izinler hangi mercilere başvurularak alınır, nereye başvurulmalı gibi konularda iyi bir araştırma yapmaları gerekmektedir.

Yurt dışında istihdam konusundaki müracaatlar önceki senelere oranla artış göstermektedir. Günümüzde bir çok kişi, ya farklı bir deneyim sağlamak ya da ülkeden ayrılmak istediği için uzmanlıklarını yurt dışında devam ettirmeyi düşünmektedir.

Özellikle yurt dışında eğitim almış olan yeni mezunlar kesinlikle bulundukları ülkede veya tanımak istedikleri ülkelerde iş müracaatlarında bulunuyor. Uzmanlıklarında sıkışmış yöneticiler kendilerine yeni bir vizyon edinmek, gelirlerini arttırmak adına çeşitli ülkelerde istihdam arayışına girmektedir.

Geçtiğimiz yıllarda yurt dışında iş gücü göçünde ağırlıklı olarak eğitimli insanların başı çektiği dikkat çekerken, günümüzde çok hızlı bir şekilde vasıfsız iş gücü göçünde de ciddi artış gözlemlenmektedir.

Özellikle çevre ülkelerde yaşanan iç savaşlar ve petrole dayalı sanayinin önde gidişi dolayısı ile inşaat sektöründe dış ülkelere bağımlı durumdaki komşu ülkelerimizde inşaat işçiliği konusunda ciddi ihtiyaçlar söz konusudur.

Özellikle Katar, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak, Türkmenistan, Azerbaycan, Rusya, Kazakistan gibi ülkelerde her geçen gün sayısı hızla artan Türk inşaat şirketleri, gerek altyapı projeleri gerekse konut, ticaret yada alışveriş merkezi inşaatlarında çalıştırmak üzere binlerce vasıflı ve vasıfsız inşaat işçisini yurt dışına transfer etmektedir.

Yurt Dışında Çalışmada Dilin Önemi

Yurt dışında çalışmak yada okumak gibi sebeplerle ikamet etmek istiyorsanız olmazsa olmaz bir gerçek var ki o da yabancı dildir. Eğer gideceğiniz ülkenin dili İngilizce değil farklı bir dil ise öncelikli olarak gideceğiniz ülkenin dilini öğrenmeye başlamakta büyük yarar var. Bu size, diğer rakip adaylardan bir adım öne çıkmanız için büyük fayda sağlayacaktır.

Ancak günümüzde İngilizce’nin konuşulmadığı ülke yok denecek kadar azdır. Eğer gidilecek ülkenin dilini bilmiyorsanız yada öğrenme imkanınız yok ise, asgari düzeyde İngilizce bilmek büyük önem taşımaktadır.

Tercih Edilen Ülkeler

Türkler, yurt dışında gösterecekleri faaliyetlerde dil avantajı sebebiyle Amerika, Kanada ve Türk göçmenlerin çoğunlukta olması nedeniyle Almanya, Belçika ve Hollandayı öncelikli olarak tercih etmektedirler.

Bu ülkelerde, bilgi teknolojileri, elektrik-elektronik, mühendislik, tıp, eğitim, çağrı merkezi ve tercümanlık gibi alanlarda iş edinme fırsatı daha fazladır. Teknoloji sahası bilginin rahatlıkla transfer edildiği ender alanlar olması sebebiyle bu alanda uzman kişiler, uzmanlıklarını farklı ülkelere taşıyabiliyor.

İnşaat ve mühendislik alanları ise daha çok Rusya, Orta Asya ve Orta Doğu ve Arap ülkelerinde daha fazla yaygındır.

Yurt dışında faaliyet gösteren Türk firmalarının listesine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Yurt Dışında Faaliyet Gösteren Türk Firmaları

Hangi ülkede çalışacak olursanız olun, yurt dışında kariyer yapmak isteyen tüm herkesin mutlaka aşağıdaki makalemizi incelemesini öneriyoruz.

Yurt dışında çalışacaklar için çok önemli tavsiyeler

Ingiltere’de Çalışmak – Iş Bulmak – Maaşlar

Azerbaycan Iş Imkanları. Çok Kazanmak İsteyenlere…

Bahreyn’de Iş Kurmak. Bahreyn’den Ne Alınır? Bahreyn’e Ne Satılır

Kuveyt’ten ne alınır, Kuveyt’e ne satılır?

Daha fazla soru ve görüşleriniz için bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Exit mobile version