Kariyer ve Yatırım Fikirleri

Kanada’da Üniversite Okumak Yüksek Lisans Yapmak

Kanada’da Üniversite Okumak-Kanada’da Yüksek Lisans Yapmak

Kanada, dil, yaşam ve kültürel zenginlikleriyle öğrencilerin oldukça dikkatini çekmiş ve yılda 300 binden fazla uluslararası öğrenci Kanada’da Üniversite okumak için başvuruda bulunmaktadır.

Dünyada en fazla göçmen kabul eden ülkeler arasında olan Kanada, yüksek maaş, ekonomik refah düzeyi, doğal güzellikleri, modern ve gelişmiş öğrenci şehirleri ile sadece lisans eğitimi almak isteyenlerin değil, akademisyenlerin, araştırma görevlilerinin ve yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerinde ilk tercih ettikleri ülkeler arasındadır.

2017 yılı Birleşmiş Milletler Raporu’na göre Kanada’da yüksek lisans yapmak isteyenlerin sayısında bir artış gözlenmiş ve ilk on ülke arasına girmeyi başarmıştır.

Kanada’da üç tür öğretim kurumu vardır. Bunlar; devlet üniversiteleri, özel üniversiteler ve liberal sanat kolejleridir.  Kanada’da ki eğitim sistemine baktığımızda, daha çok Amerikan eğitim sistemiyle örtüştüğünü görürüz. Devlet üniversiteleri, hükümetten destek almalarına rağmen öğrencilerin bu üniversitelerde okuyabilmeleri için belli bir miktar ücret ödemeleri gerekmektedir.

Kanada üniversitelerinin akademik dönem başlangıçları Eylül-Mayıs ayları arasındadır. Ancak Kanada’da yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin Ocak-Nisan ayları arasında başvurularını yapmaları gerekmektedir. Yüksek lisans eğitimi bir veya iki yıldır ve seçtiğiniz üniversiteye veya programa göre değişiklik gösterebilir.

Kanada’da Üniversite Okumak – Yüksek Lisans Yapmak İçin Gereken Şartalar

Kanada’da yüksek lisans yapmak için seçmiş olduğunuz üniversiteye direk başvuru yapmanız gerekmektedir. Kanada’da İngiltere’de uygulanan merkezi başvuru sistemi UCAS gibi sistem yoktur ve kayıt şartları her şehre ve üniversiteye göre değişiklik gösterir. Örneğin, Ontario’da tüm üniversiteleri inceleyebileceğiniz OUAC denilen bir sistem mevcuttur. Bu sistem başvuruları online kabul etmekte ve birden çok üniversiteye başvuru yapma hakkı vermektedir.

Kanada’da Üniversite okumak veya yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin başvuru koşullarını seçtikleri üniversiteden öğrenmeleri gerekmektedir. Çünkü her üniversite giriş ve başvuru şartları değişiklik gösterebilir. Örneğin,  Quebec eyaletinin kendine özgü birçok üniversite başvuru şartı bulunmaktadır. Genel olarak başvuru için gerekli belgeler şunlardır:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi ve aslı
 • 2-6 adet son altı ayda çekilmiş vesikalık fotoğraf
 • Lisans diploması veya mezun olmayanlar için öğrenci belgesi
 • Not ortalamanızın en az 3 olması
 • Trandkript
 • Başvuru yapmak istediğiniz üniversiteden aldığınız kabul belgesi
 • Seçtiğiniz programın nedeni, hedeflerini, beklentileriniz ve sizi kısaca anlatan niyet mektubu
 • Eğer daha önce staj yaptıysanız onun belgesi ve iş tecrübeniz
 • Kanada öğrenci vizesi
 • İngilizce eğitim alacaksanız girdiğiniz testlerin puanlarını gösteren belge
 • Seçtiğiniz bölüme uygun olarak öğretmenlerinizden alacağınız referans mektubu

Kanada’da Üniversite Okumak isteyen yada yüksek lisans yapmak isteyenler için konaklama seçenekleri

Kanada’da üniversite okumak için giden öğrenciler ilk yıllarında genellikle üniversite kampüslerinin içinde bulunan rezidanslarda kalmayı tercih etmektedir. Böylece okulun sosyal tesislerinden, dinlenme salonlarından da yararlanmış oluyorlar.  Rezidanslar ortak kullanımlı, tek kişilik süit oda veya evlerden oluşmaktadır. Bununla birlikte öğrenci yurtları veya aile evinde kalmak gibi konaklama seçeneklerini de Kanada’da bulmak mümkündür.

Genel olarak sadece konaklama için yıllık 30 bin Kanada doları ile 75 bin Kanada doları gibi parayı temin etmeniz gerekmektedir. Aile yanında veya öğrenci yurtlarında kalmak için bulunduğunuz şehre göre fiyatlar değişmektedir.

Kanada’da üniversite eğitimi almak ile ilgili tüm konularda detaylı bilgi almak ve görüş bildirmek için bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Kanada’da dil eğitimi almak, çalışmak, sosyal yaşam ve genel yaşam giderleri hakkında bilgi almak için aşağıdaki başlıklara da göz atabilirsiniz.

Kanada Göçmenlik Başvurusu – Kanada’da Yaşam ve İş Fırsatları

Kanada Dil Okulları – Kanada’da Dil Okulu Okumak

Kanada dışındaki ülkelerde dil eğitimi ve üniversite eğitimi için aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir;

Malta’da Dil Okulu Okumak, Yaşam Ve Eğitim Masrafları

İngiltere’de Dil Eğitimi Almak

Avustralya Göçmenlik Şartları, Avustralya’da Eğitim, Çalışmak Ve Yaşam


Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.