Site icon Parasal Çözümler

Kolay İş Bulmanın Yolları Nelerdir?

kolay iş bulmanın yolları. hızlı iş bulma yöntemleri. nasıl daha kolay iş bulunur?

Kolay iş bulma, biraz kişinin donanımı ile doğru orantılı seyir gösterir. İş bulma teknikleri, başlıca iş bulma yolları, özellikle internetten iş bulma konusunda bilinmesi gerekenler neler bilinmesi gerekir.

Uzun süredir iş arayan bir çok kimsenin aklına takılan sorulardan bir kaçı “Kolay iş bulmanın yolları var mıdır? Neyi daha farklı yaparak hızlı bir şekilde iş bulabiliriz? Diğer rakiplerimizden bir adım önde olmamızı sağlayacak bir yöntem var mıdır?” şeklinde sıralanabilir.

Kolay İş Bulmanın Yolları iyi bir araştırma yapmaktan geçer. Donanımızın ve tam olarak ne istediklerinizin farkında olmalısınız. Bunun için kendinize aşağıdaki soruları sorabilirsiniz.

Kolay İş Bulmak İçin Yönlerinizi Keşfedin

İş arayanların ilk yapması gereken şeylerden birisi kendini tanımak olmalıdır.

Bunların cevaplarını bir kenara not ederek başlamak gerekir.

Çalışabileceğiniz iş alanlarını belirleyin;

Harekete geçin

Doğru bir özgeçmiş (cv ) hazırlayın Kolay iş bulmanın yolları 

Ağınızı geniş tutun

Mülakatlara sıkı hazırlanın

Aşağıdaki yanlışlardan kaçının

Çevrimiçi Ağ Oluşturmayı Deneyin

LinkedIn gibi kariyer ağı sitelerine bağlanın. Mezun olmadan önce iş piyasasında neler olup bittiğini bilmek istiyorsanız bu harika bir fırsat olacaktır. İlgilendiğiniz endüstriler için kolay iş bulma gruplarına katılın ve en son iş tekliflerini takip etmek için sosyal ağınızı oluşturmaya başlayın. Beğendiğiniz şirketleri takip etmeyi ve yayınlarına yorum yapmayı da atlamayın. Yapacağınız yorumlar fark edilmenin harika bir yoludur. LinkedIn’de daha önce tanımadığınız birini eklemenin kötü bir davranış olduğunu da unutmayın. Bu yüzden çılgınlar gibi yeni bağlantı eklemek sizin aleyhinize olacaktır.

Aramanızı (ve Zihninizi) Genişletin

Özellikle teknoloji sayesinde, iş piyasası o kadar hızlı bir şekilde gelişiyor ki iş bulmanın kolay yolları arasında hiç duymadığınız yöntemler bulunuyor. Örneğin, bir UX tasarımcısının ne olduğunu biliyor musunuz? Biraz araştırma yapmanıza değer, çünkü bilmediğiniz terimleri öğrendikten sonra, bunların aslında denemek isteyeceğiniz pozisyonlar olduğunu görebilirsiniz. Daha az geleneksel bir kariyer yapmayı seçmek de daha az rekabet anlamına gelebilir. Bu seçim ufuklarınızı genişletir, daha fazla niş pozisyona bakmaya başlamak daha fazla fırsat bulmanıza yardımcı olabilir.

Kendinizden Emin ve Cana Yakın Olun

Daha önce de belirttiğimiz gibi, başvuru sürecini nasıl ele alacağınız potansiyel işverenlere ne tür bir işçi olduğunuz hakkında bir fikir verecektir. Örneğin, üst düzey bir çalışana bir kahve istemek için e-posta göndererek inisiyatif alan biri, iş bulma yöntemleri kapsamında sadece düz bir CV gönderen birinden çok daha özgüvenli bir izlenim verecektir. Ancak, bu seçeneği tercih ederseniz, harekete geçmeden önce şirket hakkında ciddi araştırmalar yaptığınızdan emin olun. Şirketin ne olduğunu ve ne işler yaptığını gerçekten bilmediğinizin anlaşılmasını istemezsiniz.

Staj Yapmayı Deneyin

Bir pozisyonda herhangi bir profesyonel deneyiminiz yoksa, iş bulmanın en kolay yolu için karar vermeden önce staj yapmanız önemlidir. Belli bir kariyerin sizin için doğru yol olup olmadığına karar vermeden önce biraz iş deneyimi edinmekten fayda sağlayacağınızı düşünüyorsanız, belki de güzel bir şirkette ücretsiz bir ay staj yapmayı teklif edebilirsiniz.  Bununla birlikte, staj söz konusu olduğunda haklarınızı bilin, çünkü maalesef bazı şirketler ödeme yapmadan tam zamanlı bir pozisyonda çalışarak kariyerine başlamak isteyen gençlerden faydalanacaktır. Ücretli stajlar da bulabilmeniz mümkün. Çok fazla ödeme yapmasalar da, doğrudan tercih ettiğiniz iş ve endüstrinizle ilgili, daha sonra son derece yararlı olacak paha biçilmez beceriler, deneyim ve temaslar edinebilirsiniz. Hatta stajın sonunda orada kalıp çalışmanız için bir teklif bile alabilirsiniz.

Kariyer Fuarlarına Göz Atın

Kariyer ve lisansüstü fuarları, büyük işverenlerle doğrudan tanışmak ve onlarla konuşmak için harika bir fırsattır. Unutmayın, sadece sizin gibi iş arayanlarla konuşmak amacıyla durdukları stant için ödeme yaparlar, bu nedenle bu nadir konumda olmanın avantajlarından yararlanın. Ağ oluşturma, iş başvuru süreçleri ve kolay iş bulmanın yolları hakkında bilgi edinme fırsatından en iyi şekilde yararlanın. Ayrıca, bir not defteri bulundurmayı unutmayın. Konuştuğunuz kişilerin adlarını, konumlarını ve e-posta adreslerini not edin.

Eğer bir yere giderek para kazanmak yerine, evinizden kendi imkanlarınız dahilinde kazanç sağlamak istiyorsanız evde para kazandıran işler ile ilgili yazınızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

Exit mobile version