Kariyer ve Yatırım Fikirleri

Konkordato Komiseri Nedir? Nasıl Olunur? Konkordato İle İlgili Tüm Bilinmeyenler

Konkordato Nedir? Konkordato Komiseri Nedir? Nasıl Olunur?

Günümüzde ihtiyaca bağlı olarak yeni yeni meslekler ortaya çıkıyor. Bu mesleklerden biri olan konkordato komiserliği aslında polislerle, gerçek komiserlerle alakalı bir alan olmayıp tamamen ticari amaçlarla oluşturulmuş bir meslek kolunu oluşturuyor.

Yüksek kazançlı bir meslek olması ve yeni yeni ortaya çıkması ile birlikte pek çok kişinin merakını cezbeden bu meslek alanı için üniversitelerde bölümler oluşturulmaya başlandı. Firmaların iflas kararından önceki dönemde yetkili olacak olan konkordato komiserleri şirketlerin son dönem çalışmalarını kontrol etmekle yükümlüdür.

Konkordato Nedir?

Konkordato, iflas edecek duruma gelmiş olan borçluların durumunu iyileştirerek bir süreliğine destek verilmesi ile borçlu firmanın yeniden kendini toparlamasını sağlayan kanundur.

Bu kanuna göre borçluların çalışan ödemeleri devlet tarafından yapılırken firma da yapacağı çalışmalar ile kendini yeniden güçlendirebilir. Ayrıca borçlu konumda olan firmanın konkordato kararı alması alacaklı konumda olan diğer firmaların bir süreliğine bekleyerek sonuçta ise ödemelerini alabileceklerine dair bağlayıcı bir anlaşma hükmündedir.

Konkordato İlan Edebilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Konkordato ilan edebilmek için firmanın mali anlamda durumunun bozulmuş olması ve ödeme gücünün bulunmaması gerekir. Bu firmanın mali durumu ile ilgili bilgileri de vererek İcra Tetkik Mercii Hakimliğine başvuruda bulunması gerekir. Başvuruda ödeme bilançosu ve ödeme yapabilmek için uygulayacağı proje ile ilgili bilgilerin bulunması gerekir.

İflas kararı çıkarmadan önceki basamak olan konkordato ilanı için kazanç getirebilecek çalışmaların olduğuna dair proje hazırlanması gerekir. İstenen süre eğer yetkili merciiler tarafından uygun görülürse destek verilmektedir. Ayrıca borçlunun bütün varlıklarının borçların %50’lik bir kısmını karşılayacak kadar olup olmadığı konusunda da araştırmalar yapılacaktır. İcra Tetkik Mercii konkordato kararı oluşturabilmek için bütün bu işlemler sırasında bilirkişiye başvuracak ve dosyalar bu kişilere yönlendirilecektir.

Konkordato başvurusu için gerekli incelemelerin yapılmasının ardından eğer proje ve firmanın durumu kurtarılabilir görülmezse konkordato kararı reddedilecektir. Ancak proje ve istenen süre gibi detaylar olumlu bulunur ve firmanın durumu düzeltecek çalışmalar yapacağı düşünülürse konkordato başvurusu kabul edilir ve konkordato komiseri atanır.

Konkordato Komiseri Nedir?

Konkordato başvurusu yaparak başvuru şartlarını yerine getiren firmalara bir süreliğine destek verilmektedir. Bu desteklerin verilmesi ve firmanın mali durumunun incelenmesi gibi konularda konkordato komiseri adı verilen meslek grubu çalışmaktadır. Konkordato komiseri, firmaların konkordato başvuru sürecinin olumlu olmasından sonra çalışmalara başlayarak avukatlar tayin edebilir ve süreçle ilgili değerlendirmelerde bulunur.

Konkordato Komiseri Nasıl Olunur?

Konkordato komiseri olmak için belirli bazı şartları taşımak gerekmektedir. Bunlar:

 1. Türk vatandaşı olmak
 2. İlgili üniversitelerin lisans ve ya yüksek lisans programlarından mezun olmak
 3. En az 5 yıl meslek deneyimine sahip olmak
 4. Tam ehliyetli olmak
 5. İflas etmemiş olmak
 6. Disiplin suçları nedeniyle görevinden ve ya memuriyetinden çıkarılmamış olmak
 7. Kamu hizmetinden yasaklı olmamak
 8. Terör suçları ile irtibatlı olmamak
 9. Devlete karşı ve kamuya karşı bir suç işlememiş olmak

Bu şartları taşıyan kişiler konkordato komiserliği alanında başvuru yapabilirler.

Kimler Konkordato Komiseri Olabilir?

Avukatlar, konkordato sertifikası alabilecek konumdaki kişiler, İİBF mezunları ve bu alanda gerekli şartları yerine getirebilen kişiler konkordato komiseri olabilmektedir. İcra İflas Kurumu tarafından atamalar yapıldığı için, bir konkordato komiseri 4-5 farklı firmaya da hizmet verebilmektedir.

Konkordato Komiseri Ne Kadar Maaş Alır?

Genel olarak 8 bin TL maaş alabilen konkordato komiserlerinin almış oldukları firmaların büyüklüğüne ve mahkemenin vermiş olduğu dosyalara göre maaş miktarları değişmektedir. Daha yüksek maaşlarda alabilen bu meslek grubundan elde edilen maaşlar ülke şartlarına göre oldukça iyidir.

Konkordato Komiserliğinin Dezavantajları/Zor Yanları Nelerdir?

Henüz yeni bir meslek alanı olmasından dolayı dezavantaj olarak firmaların durumlarını incelemek zorunda olmak ve kararları doğru bir şekilde vererek mahkemelere iletmek gerekir. Bu nedenle uğraştırıcı bir meslek alanı olarak görülen konkordato komiserliği birkaç mahkeme ile ilgilenmek zorunda kalındığından dolayı takiplerde sorun yaşanacağı ve dikkatli incelemelerin yapılacağı bir alandır.

Ayrıca bütün şartları yerine getiriyor olmak ve buna uygun sertifika programlarına katılmak da gerekir. Gerekli şartları taşıyan herkesin konkordato komiseri olması için yeterli ihtiyaç olup olmadığı da bilinmeyenler arasında olduğundan dolayı bu meslek ile ilgili geniş bir araştırma yapmak gerekecektir.

Konkordato Komiseri nedir? Nasıl Olunur? ile ilgili daha fazla bilgi almak için bize aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir;


Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

5 Yorumlar
 1. özlem akpınar diyor

  Merhaba,
  4 yıllık işletme mezunuyum. 9 yıldır özel bir şirket de vergi ve muhasebe bölümünde çalışıyorum.
  konkordato komiserliği eğitimi alsam başvuru yapabilir miyim.

  1. Parasal Çözümler diyor

   Merhaba
   Başvurabilirsiniz. Herhangi bir sıkıntı olmaz. Şu anda ihtiyaç da var.
   Ancak genelde belirli süreli iş sözleşmesi ile alım yapılıyor.
   Bilginiz olsun.
   İyi günler dileriz.

 2. Ülkü aydın diyor

  Merhaba
  Sertifika aldiğimda nereye nasıl başvurabilirim

 3. büşra kara diyor

  merhaba. Basvuru yapabılırsınız demıssınız ama sertıfıkayı aldıktan sonra nereye basvuru yapacagız. Onula ılgılı hıcbır bılgı yok hıcbıryerde.

  1. Parasal Çözümler diyor

   Merhabalar,

   Ticaret mahkemelerinin Bilirkişilik Bölge Kurullarına başvuru yapmanız gerekmektedir.
   Kaydınızı yaptırdıktan sonra Konkordato ilan eden bir şirket olması durumunda Ticaret mahkemesi Bilirkişi kurulundan Konkordato Komiseri talep edecek, onlar da sizin için atama yapacaklar.
   Görev süresi, içeriği, ödenecek ücret, çalışma koşulları gibi detaylar mahkeme tarafından belirlenecektir.

   iyi günler dileriz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.