Konut Satın Almak Mı Kiralamak Mı Daha Mantıklı?

Konut Satın Almak Mı Kiralamak Mı Daha Mantıklı

Herhangi Bir Konutu Satın Almak Mı Mantıklı Yoksa Kiralamak Mı?

Günümüzde çoğu kişi ev sahibi olmak ister. Ama hayat şartları bazen buna imkan vermeyebilir. Bu yüzden insanlar oturdukları evleri gelir kaynaklarına ve maddi açıdan durumlarına bakarak ya satın alır ya da kiralama yolunu seçerler.

Herhangi bir konutun, merkeze yakınlığı, ulaşım güzergahına yakınlığı, işlek cadde üzerinde olması, ne kadar yeni olduğu, bulunduğu bölgenin gelişim potansiyeli, etrafındaki önemli yerler gibi unsurlar konutun fiyatını belirleyen en önemli değerlerdir.

Herhangi bir konutun hem satış değerini hem de kira bedelini etkileyen bu unsurlar göz önünde bulundurularak kiralamak mı yoksa satın almak mı daha mantıklı çok iyi analiz yapılmalıdır.

Hem yatırımcı, hem de kullanıcı için konut satın almak mı kiralamak mı sorusunun cevabı işte yukarıda sayılan birçok etkeni bir arada değerlendirilerek cevaplamak gerekir.

Herhangi Bir Konutu Satın Almak Mı Mantıklı Yoksa Kiralamak Mı Mantıklı?

Sorunun cevabı çok kolay gözüküyor olsa da sanıldığı kadar basit bir cevabı yoktur. Kişiden kişiye göre büyük farklılıklar gösterir. Gelir düzeyi normal bir seviyede olan kişiler ev sahibi olmayı yani oturacakları evi satın almayı yeğler. Çünkü tek amacı bir ev sahibi olmaktır. Ama gelir düzeyi normalin çok çok üstünde olan kişiler ise satın almak mı kiralamak mı sorusuna genel olarak kiralamak diyebilmektedirler. Çünkü oturdukları yerden çok çabuk sıkılıp yer değiştirme, taşınma politikası izlemeyi tercih ederler. Bu da onları satın almaktan daha çok kiralama yöntemini kullanmaya teşvik eder.

Satın Almak Ya Da Kiralamak İçin Konutun Satış Bedeli Ve Kira Değeri Arasındaki İlişki Ne Olmalı?

Satın alma işlemi kiralama işlemine göre daha uygun yani hesaplıdır. Bir bakıma bu doğanın kuralı haline gelmiştir. Bunun nedeni ise satın alma işleminde paranın doğrudan satıcıya verilmesi söz konusu iken kiralama işleminde aydan aya kiralayan şahısın banka hesabına ya da elden teslimi söz konusudur. Bu yüzden kiralama yönteminin bedeli tabiri caiz ise biraz daha tuzlu olmaktadır.

Peşin Parayla Satın Almak Mı, Yoksa Parayı Faize Yatırıp Kiralamak Mı Mantıklı?

Kişiden kişiye değişen diğer bir soru ise budur. Kişi belli bir birikime sahip ise tabi ki peşin para ile alması mantıklı olacaktır. Aksi takdirde satın almak mı kiralamak mı sorusunu kafasında iyice değerlendirip ikinci tercihi de seçebilir.

Kredi İle Satın Almak Mı Kiralamak Mı Mantıklı?

Eğer orta da bir kredi mevzu bahisse tabi ki satın almak daha akıl karı bir yöntem olacaktır. Çünkü kredi çeken kişi çektiği kredi ile bir yerden sonra kirasını ödemek yerine farklı işlerde bu parayı kullanabilir. Bu yüzden satın almak mı kiralamak mı ikileminde kaldığında doğrudan satın alma işlemini gerçekleştirmelidir.

Kira Çarpanı Düşük Başka Bir Evi Satın Alıp Kiraya Verip Elde Edilen Kira Geliri İle Başka Bir Evde Kirada Oturmak Mantıklı Mı?

Bu yöntem günümüzde oldukça işleyen bir yöntemdir. Kimine göre mantıklı olsa da bu yöntemi kullanarak ev sahibi olmak daha iyi neticeler doğurur. Kira çarpanı düşük evden gelen gelirle satın alma opsiyonlu kiralama metodu kullanılabilir. Daha iyi bir eve sahip olunabilir.

Satın Almak ya da kiralamak için konutun satış bedeli ve kira değeri arasında ilişki ne olmalı?

Bu sorunun cevabı, konutun yatırım için mi yoksa oturum amacı ile mi alındığına göre değişkenlik gösterir.

Günümüzde merkezi yerlerde ve kısmen eski binalarda kira çarpanı 200’den fazla olması durumunda eğer yatırım amacı ile satın alma yapılacaksa evi kiralamak daha mantıklı olacaktır. Örneğin; Bulunulan yerde kira 1000 lira ise, bu ev için ödenecek rakam 200.000 tl’den fazla olmamalıdır.

Ancak ev yeni ise bu rakam 300’leri, hatta 400’ü geçebilmektedir. Bu kapsamda olan bir konut için ise kira çarpanı dışındaki etkenlere de bakmak gerekir.

Konut oturma amacı ile alınıyorsa; konutun durumu, konumu, kamu kurumlarına olan mesafesi, işe ve çocukların okuluna mesafe, toplu taşıma ve sosyal imkanlara olan mesafesi, sitenin yönetimi, aidat miktarı vs. bir çok etkene bakılıp o şekilde karar verilmelidir.

Konut yatırımı ile ilgilenenler için aşağıdaki başlıkları da incelemesini öneririz.

Daha fazla bilgi ve görüşleriniz için aşağıdaki yorum bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

10 Adımda Karlı Bir Konut Yatırımı Için Yapılması Gerekenler

Uzun Vadeli En Iyi Yatırım Aracı Nedir?

Kredi Borcu Devam Eden Ev Nasıl Alınıp Satılır?