Kariyer ve Yatırım Fikirleri

Küçük Ölçekli Bir İşletme Sahibi Kaç Adet Kredi Kartı Kullanmalıdır?

Küçük Ölçekli Bir İşletme Sahibi Kaç Adet Kredi Kartı Kullanmalıdır?

Bireysel kredi kartı kullanımı çok yaygın olmakla beraber işletmeler için kredi kartları da son derece yaygındır. Seçim yaparken bazı detaylara bakılabilir.

Şirket Kartına Neden İhtiyaç Duyulur?

Kredi kartınızı kullanırken bireysel değil de şirket için özel olarak tercih etmenizin bazı nedenleri ve artıları olacaktır. Örneğin firmanız için satın aldığınız ürünlerde normalden daha fazla taksitli ödeme şansınız olur. Gıda malzemeleri, ofis ihtiyaçları, firma telefon giderleri ve diğer ürünlerde avantaj elde edilebilir.

  • Şirket kredi kartı kullanımında asgari ödeme tutarları daha azdır. Bireyselde % 30 ve daha yüksek miktarda ödeme gerekliyken şirket kredi kartı asgari ödemesi % 10 civarındadır. Bu durum ödemelerinizin daha kontrollü ve idare edilebilir olmasını sağlar.Yani firma giderlerinizin planlamasına katkısı olacaktır.
  • Şirket kredi kartlarında nakit çekme kurallarında da farklılıklar olabilmektedir. Bazı bankalarda asgari tutar ödenmese bile nakit çekebilmeye devam ediyorsunuz. Kişiye ait kredi kartlarında asgari ödeme yapılmadığı zaman, geneldenakit de çekimi olmamaktadır.
  • Bazı bankalar, başka kredi kartlarının limitleri nedeniyle bireyselde kredi kartı alamasa bile, ticari kart alma fırsatı vermektedir.
Küçük Ölçekli Bir İşletme Sahibi Kaç Adet Kredi Kartı Kullanmalıdır

Küçük Şirketlerde Kredi Kartı Kullanımı

Küçük şirketlerde kredi kartı kullanımı firma giderleri ve gelir dengesine göre belirlenebilir. Ancak büyük firmalara göre daha düşük bir giriş çıkış olacağı için, çok fazla kullanılmaması faydalı olacaktır. Çünkü küçük firmaların satın alacakları ve gelirleri arasındaki fark çok az olabilir. Gelir akışı tam sağlanamadığında ya da sınırlı olduğunda, sürekli giderlere yüklenmek ve sürekli borç içerisinde olmak, zararlı olacaktır. Ancak yine de kredi kartı sayısı için firma büyüklüğü küçüklüğü çok belirleyici değildir. Sizin harcamalarınız ve bu harcamaları ödeme kapasitenize göre bir işlem yapmak daha avantajlı bir durumdur.Gelir dengesine bakmadan devamlı kredi kartı ile borçlanmak, nakit akışınızda pürüzlere neden olabilir.

Ticari kartlar, iyi bir şekilde harcama kontrolü yapılmadığı zaman masraflarınızın artmasına neden olabilir.  Düşük asgari ödeme miktarı ve nakit çekimindeki kolaylıklar, firmada daha rahat ve kontrolsüz harcamalara neden olabilir. Bu nedenle rutin kart harcamaları raporlamalarına da bakarak, kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda ticari kredi kartı kullanımı önerilmektedir. Kullandığınız kartın ne gibi ek avantajları olduğuna da bakarak hareket etmek size fayda sağlar.

 

Çalışanlardaki Şirket Kredi Kartları

Küçük firmalarda ticari kredi kartınızın çalışanlara verilmesi, kontrol dışı bir şekilde harcamalara neden olabilmektedir. Bu olasılığa da dikkat ederek kredi kartı dağılımını yapmanız önerilir. Gelişigüzel harcamalardan kaçınmak ve firma giderlerini kontrol altına almak için, kullanım öncesinde gerekli sistemi oturtabilirsiniz. Zaten aylık harcamalarınız asıl firma sahibine yönlendirileceği için gerekli önlemleri de alabilirsiniz. Eğer şirket kredi kartınızı doğru şekilde kullanırsanız, tasarruf bile edebilirsiniz. Harcamaların ödemelerindeki artılar ve puan sistemleri kritik konulardır. Bu noktada doğru kredi kartı kullanmanızın da önemi büyük olacaktır.

İşletme Kredi Kartlarının Ekstre Borçları Nasıl Ödenir?

Firma kredi kartı ekstre ödemesi,  bankaya doğrudan yapılabileceği gibi, internet bankacılığı, müşteri hizmetleri gibi yöntemlerle gerçekleşebilir. Günümüzde internet bankacılığı üzerinden kredi kartlarınızla ilgili çok sayıda işlemi kısa sürede gerçekleştirebilmektesiniz.


Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.