Kariyer ve Yatırım Fikirleri

Limited Şirket Nedir? Limited Şirket Nasıl Kurulur?

0 3

Limited Şirket Nedir? Limited Şirket Nasıl Kurulur?

Girişimciler, işletmelerini kurmadan önce dahil olacakları sektöre ya da işin yapısına en müsait şirket tipini seçmek durumundadır. Bu noktada genellikle limited şirketler ya da anonim şirketler arasında uzun araştırmalar söz konusu olabilmektedir.  Her iki şirket tipinin de iyice araştırılması ve incelenmesi gerekir. Bu yazımızda daha çok limited şirket nedir sorusuna, limited devir işlemlerine, anonim şirketlerden farkının ne olduğuna ve limited şirketlerin handikaplarına/olumlu yanlarına değinmeye çalışacağız.

Limited Şirket Nedir?

Limited şirket bir ya da birden fazla girişimcinin ticaret unvanı çatısı altında kurdukları şirket tiplerine denir.

Limited şirketlerde öz sermaye şeffaftır ve belirgindir. Her türden legal meslek dalı için limited şirket kurmak olasıdır. Bu şirketler bir tek banka sistemleri ve sigortacılık alanında kullanılamaz.

Ortaklar için sermaye payları söz konusudur, ortak sayısı 50 ile sınırlandırılmıştır. Bu ortaklar şirkete ait borçlardan doğrudan sorumlu olmazlar. Onlar sadece sermaye paylarıyla ilgili bir yükümlülüğe sahiptirler. Bir pay defterinde esas sermayeye dair paylar not düşülür. Bu defterde ortaklara dair bütün hak, pay veya kişisel bilgiler yer alır.

Limited Şirket Nasıl Kurulur?

Limited şirket nasıl kurulur sorusu da sık sorulan sorular arasındadır. Limited şirketler için öncelikle 10 bin TL alt sınır söz konusudur. Bu sermayeyi temin eden herkes limited şirket için ilk adımı atmış olur. Şirkete dahil olacak ortakların payları 25 TL’nin katları olacak şekilde gider. Payların  %25’i tescil sürecinden önce ödenmelidir. Kalan paylar ise 2 sene içersinde ödenir.   Bu noktada bir temsili şirket sözleşmesi ortaya konulur ve yönetim bu sözleşmenin esaslarına göre yönetilir.

Şirkette çok sayıda müdür olabilir, bir müdür muhakkak Müdürler Kurulu başkanlığı için seçilmek zorundadır.

Anonim şirketler daha farklı sermayelerle kurulabilir, bu şirketler için belirlenen alt rakam 50 bin TL’dir.  Bu noktada ortak sayısı limited şirketler gibi sınırlı değildir. İşlemlerinin çok daha hızlı ve kolay olduğu, devir ve kuruluş sürecinin daha hızlı olduğu şirket tipi limited şirketleridir. Bu da onu diğer şirket tiplerine göre avantaj anlamında öne çıkarmaktadır.

İki şirket tipi arasında esasen çok da radikal farklar yoktur.  Sadece kuruluş esnasındaki koşullarda ve resmi işlemlerde belirli farklar vardır. Şirketlerin işleme mantığı birbirinden çok da uzak değildir.

Limited Şirket Kurmak İçin Gerekli Prosedürler

Limited şirket kurmak isteyen kişilerin öncelikle sermayeyi ve gerekli evrakları temin etmesi şarttır. Bu evraklar geçmişe göre artık çok daha kolay hazırlanan evraklardır.

Geçmişte limited şirketi kurmak için ilk adım noterliklerdi. Bu işlemi artık Ticaret Sicil Müdürlükleri gerçekleştirmektedir. Hatırlanacağı üzere eskiden payın ¼’ü bu aşamada ödenir, yeni alınan vergi numarasıyla bir banka hesabı açılır. Daha sonra onay mektubu ve benzeri prosedürler hayata geçirilirdi. Yapılan değişiklikler çok yakın zamanda yürürlüğe girdi. Artık girişimciler banka ve noter arasında mekik dokumayacak. Bütün açılış işlemlerini sadece Ticaret Sicil Müdürlüğü’nde kısa sürede halletmiş olacak. Yeni sistemde kargaşanın önüne geçilmesi için randevu sistemi aktif edilmiştir.

Devir işlemi ya da pay geçişleri, devir sözleşmesi yapılmak suretiyle noter huzurunda gerçekleşir. Ortakların % 75’inin bu devire işlemine onay vermesi şarttır. Ancak bu şart yerine gelirse devir işlemi pay defterine kaydedilir. Ardından ticaret sicil memurluğu devir işlemini tescil eder. Devir için kimlik, beyan formu, devir sözleşmesi, devir kararını içeren metin, Ticaret Odası için hazırlanmış bir dilekçe, Ticaret Sicil Müdürlüğü için hazırlanmış bir dilekçe yeterli olmaktadır.

Limited şirket nedir? Limited Şirket Nasıl Kurulur? Konuları ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve görüş bildirmek için aşağıdaki yorum bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

Konu ile ilgili aşağıdaki başlıklar da ilginizi çekebilir;

Anonim Şirket Nedir? Anonim Şirket Nasıl Kurulur?

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur? Açılış Maliyeti – Giderleri – Vergileri

Evden Ek Iş Yapmak İsteyenlere Alternatif Ek Iş Fikirleri

Franchising Mağduriyeti Yaşamayın. Son Pişmanlık Fayda Etmez


Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.