Ne kadar tapu masrafı öderim?

Gayrimenkul alım satımında kim ne kadar tapu masrafı öder?

Gayrimenkul alım satımında ödenmesi gereken 2 masraf söz konusudur. Bunlardan bir tanesi tapu harcı, diğeri ise döner sermaye ücretidir.

Detaylarını aşağıda bulacağınız bu ücretler her ne kadar alıcı ve satıcı arasında eşit paylaştırılması gerekmekte ise de uygulamada maalesef o şekilde olmamaktadır.

Satıcı genellikle eline geçecek net rakamı söyler ve diğer tüm masrafları alıcıya yükler. Alıcı da genelde bunu bildiği için satıcıya ödeyeceği rakamı ve bunun dışında oluşacak tapu masrafı ve varsa emlakçı komisyonunu göz önünde bulundurarak bütçesini buna göre planlar.

Tapu harcı

Tapu harcı, konutun tapuda gösterilecek olan satış değerinin binde 40’ıdır. (yada yüzde 4 (%4)). Yani 100 bin TL tutarındaki bir gayrimenkul için 4.000 tl’dir.

Bu rakam, satıcı ile anlaşılabilirse yarı yarıya paylaşılır, yada genel olarak alıcı tarafından ödenir.

Bakanlar kurulu tarafından, konut satışlarını hızlandırmak üzere, 2017 yılında 15 Mart ile 30 Eylül tarihleri arasında geçerli olmak üzere konut ve iş yeri satışlarında tapu harcı binde 40’dan binde 30’a düşürülmüştür.

Arsa ve arazi satışlarında ise binde 40 olarak tahsil edilmeye devam edilecektir.

Gayrimenkulün satış bedeli rayiç değerin altında olmamak kaydı ile istenen tutardan gösterilebilmektedir.

Tapu masrafı düşük çıksın diye bir çok insan satış bedelini olduğundan daha düşük göstermektedir. Ancak bu durum ileride ciddi sıkıntılara sebep olabilmektedir. Maliye bakanlığınca tespit edilmesi durumunda cezası ile birlikte aradaki vergi kaybının tahsili gerekmektedir.

Ayrıca, düşük bedelden satış gösterilen gayrimenkul, daha sonradan kredi ile yüksek bedelle satışa sunulduğunda aradaki alım satım farkı çok fazla gözükeceği için yüksek kar elde edilmiş gibi gözükeceğinden çok yüksek vergiler ödenmesi söz konusu olabilir.

Gayrimenkul değer kazanç vergisi için aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz.

5 yıldan önce satılan konutlar için kazanç vergisi

Tapu döner sermaye harcı ve hizmet bedeli

Gayrimenkul alım satımında ödenmesi gereken bir diğer masraf ise döner sermaye harcı ve hizmet bedelidir.

Bu harç 2017 yılı için 102,75 TL olarak belirlenmiştir.

Gayrimenkulün satış bedelinden bağımsız sabit bir rakamdır, değişmez.

Tapu masrafları nasıl ödenir?

Tapu masrafları bankalar aracılığı ile ödenebileceği gibi, kredi kartı bilgilerini girerek Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden,  yada Tapu Kadastro Müdürlüklerinin içerisinde bulunan Ziraat Bankası bankamatiklerinden ödenebilmektedir.

Ödeme yapmak için dosya numarası gerekmektedir.

Alım satım işlemleri için tüm evraklar tamamlanıp randevu için başvuru yapıldığında cep telefonuna dosya numarası ve ödenecek masrafların tutar bilgileri mesaj olarak gelmektedir.

Bu mesaj içerisinde bulunan dosya numaraları ile birlikte, Tapu Kadastro merkezindeki bankamatikten kartsız bir şekilde giriş yapılarak hem satıcı hem de alıcı için ayrı ayrı olmak üzere, TC kimlik no, cep telefonu numarası, dosya numarası girilir. Daha sonra ekrana otomatik olarak, ödenmesi gereken tapu masrafı bilgileri gelir. Bu masraflar tek tek seçilerek ödeme yapılır. (Sanki bankamatikten normal para yatırılır gibi para yatırılır. Tam rakam yatırılmaz ise bankamatik, para üstü verebilmektedir). Alınan dekont alım satım işlemleri sırasında memura teslim edilir.

Tapu masrafı bankaya yatırılacak ise, yine cep telefonuna gelen bilgiler banka memuruna iletilir ve para yatırıldıktan sonra dekont alınır.

İnternet üzerinden yatırılıyor ise yine internetten ödeme dekontunun çıktısı alınması gerekmektedir.

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak isteyenler aşağıdaki yorum bölümünden bize ulaşabilirler.

Destekleriniz için Facebook sayfamızı beğenerek takipte kalmanızı umarız.

 
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.