Ticari Taksiye Alternatif Olan Uber Nedir? Nasıl Kullanılır?

Uber Nedir?

Uber, 2008 yılında Amerika’da kurulmuş olan ve dünyada 600’ün üzerindeki şehirde kullanılabilen, modern toplu taşıma sistemidir. İşleyiş şekli ticari taksi ile benzerdir. Günümüz teknolojisinin ulaşım sektörü ile birleşmesi neticesinde ortaya çıkmıştır.

Cep telefonu uygulamasından yapılan küçük bir işlemle aracınız ayağınıza gelir ve dilediğiniz yere gitme özgürlüğü yaşarsınız.

Uber Nasıl Kullanılır?

Uber’i kullanmak için Android yada IOS uygulamalarından UBER uygulamasının indirilmesi ve sisteme üye olunması gerekmektedir. Üye olduktan sonra kredi kartı bilgilerinin sisteme tanıtılması ile artık uber kullanılabilir duruma gelmektedir.

Ticari taksi ihtiyacı olan ve bu ihtiyacını uber ile karşılamak isteyen kişiler, cep telefonundan uber uygulamasına girerek araç talebinde bulunur. Daha sonra gideceği adresi girer yada haritadan konumunu seçer. Bu şekilde gidilecek rota belirlenmiş olur ve belirlenen rotaya göre kullanıcıya, gidilecek mesafenin ücreti, süresi ve aracın biniş noktasına varış süresi belirtilir.

Kullanıcı tüm bu bilgileri inceler ve uygun görürse onay verir. Bu aşamadan sonra kendisine araç bilgileri iletilir ve artık tek yapılması gereken, aracın gelmesini beklemektir.

Araç geldiğinde size ulaşmak için sistemdeki cep telefonunuzdan sizi arayabileceği gibi, siz de, tanımlanmış olan şoförü arayabilir ve nerede olduğunu sorabilirsiniz.

Ancak sistemin bir özelliği olarak, uygulama üzerinden, haritayı kullanarak, şoförün nerede olduğunu ve size ulaşması için ne kadar mesafesinin kaldığını görebilirsiniz. Buna ek olarak, araca bindikten sonra da varış noktanıza olan mesafeyi harita üzerinden takip edebilirsiniz.

Varış noktasına ulaştıktan sonra ödemeyi araç sürücüsüne değil, sistemdeki kredi kartı bilgilerinizle otomatik olarak Uber firmasına ödersiniz.

Uber firması da belirli bir komisyon kesintisi yaparak parayı araç sürücüsüne iletir.

Bu aşamada şöföre herhangi bir ödeme yapılmaz. Ancak dilerseniz bahşiş verebilirsiniz.

Uber Sürücüleri ve Araçları Güvenilir Midir?

Dünya genelinde 10 yılı aşkın süredir kullanımda olan ve profesyonel hizmet vermeyi kendine amaç edinen bir firma olduğu için Uber’e ve araç sürücülerine güvenebilirsiniz.

Sistemin işleyişinde anlık geri bildirim ile sürücü ve araç ile ilgili yorumlar alınır ve bu yorumlar neticesinde sürücülere gerekiyorsa ceza verilir yada sistemden çıkarılır.

Bunu sağlamak için, müşteriler, seyahat sonunda cep telefonu uygulaması üzerinden, hizmet kalitesini, araç sürücüsünü ve aracı beğenilerine göre puan vererek değerlendirir.

Bu değerlendirmeler neticesinde her araç ve sürücüsünün bir geçmişi olur. Siz aracı kiraladığınız anda sürücünün güvenilirlik puanını görebilirsiniz.

Düşük puan alan, aracına bakmayan, müşteriye kötü davranan sürücülere kesinlikle taviz verilmez ve işten çıkarılırlar.

Müşteri memnuniyetine oldukça önem verilir ve müşteri şikayetleri öncelikli olarak dikkate alınıp gerekli işlemler yapılır.

Uber Kullanmak Yasal Mı?

Bir çok ülkede ticari taksi sahipleri ve Uber arasında hukuki sorunlar yaşanmaktadır. Ülkemizde de Uber ilk geldiği zamanlarda sıkıntılar olmuş ve devlet tarafından yasaklamalar getirilmişti. Ancak günümüzde Uber kullanımı artık tamamen yasaldır ve kullanılmasına engel bir durum yoktur.

Ancak buna rağmen, ticari taksi sahipleri ve sürücüleri, Uber’in haksız rekabete yol aştığını belirterek dava açmakta ve çeşitli kampanya ve eylemlerle Uber’in kullanılmasına engel olmaya çalışmaktadırlar.

Uber ile Ticari Taksi Arasındaki Fark Nedir? Uber kullanmak ne gibi avantaj sağlar?

Uber ile ticari taksi arasındaki farklara baktığımız zaman, temelde her ikisi de özel toplu taşıma aracı olamasına rağmen, Uber’in biraz daha lüks bir taşıma sistemi olduğundan bahsedebiliriz.

Genelde kullanılan araçlar Mercedes Vito tarzındaki VIP araçlarıdır. Bu da kullanıcıya konforlu bir seyahat deneyimi sunarak müşterilerin kendini özel hissetmelerini sağlar.

Ödemenin sürücüye yapılmıyor olması ve gidilecek mesafe için ne kadar ödeneceğini biliyor olmak da kullanıcıya ayrıca bir avantaj sağlar. Taksicilerin zaman zaman yaptığı fiyat şişirme, uzak yollardan giderek taksimetre ücretini yükseltmeye çalışma gibi sıkıntılar yaşamazlar.

Uber’de kullanılan araçlar, temiz, bakımlı, yeni model araçlardır.

Uber sürücüleri şirket politikaları gereği müşteri memnuniyetine önem veren, saygılı ve yardımsever insanlardır.

Uber ile seyahat eden kişiler, ticari taksilerde yaşanan, kısa mesafelere gitmeme problemini yaşamazlar.

Talebin yoğun olduğu iş giriş çıkış saatlerinde önceden araç talebi yaparak taksi bulamama derdi Uber kullanan kişilerde yaşanmaz.

Trafik kuralı ihlalleri Uber sürücüleri tarafından yapılmaz.

Uber Fiyatları Pahalı Mıdır?

Uber ile gidilecek mesafenin ücreti önceden bilindiği için ücretlendirme politikası şeffaftır. Müşteriyi aldatmaca olmaz.

Sunulan hizmetin kalitesi, yeni araç ve düzgün sürücü gibi avantajlarının yanında ücret politikaları, normal ticari taksilere göre yaklaşık %20 daha fazladır.

Uber ile müşteri olarak konforlu ve rahat bir seyahat yapabileceğiniz gibi, kendi aracınız yada kiralık araçlar ile siz de Uber sürücüsü olabilir ve bu sistemden iş yaparak para kazanabilirsiniz.

Uber ile para kazanmak için uber sürücüsü olabilir ve kendi aracınız ile, dilediğiniz zaman çalışarak para kazanabilirsiniz. Detaylı bilgi için aşağıdaki başlığa göz atabilirsiniz.

Uber Ile Para Kazanmak. Uber Sürücüsü Ol, Kendi İşinin Patronu Ol!

Ticari taksi şoförü olmak yada ticari taksi yatırımı yapmak için ise aşağıdaki başlıklara göz atabilirsiniz.

Ticari taksi şoförlüğü ne kadar para kazandırır? Taksiciliğin sırları nelerdir?

Ticari taksi yatırımı nasıl yapılır? Taksi plakası alım satımı ve kiralaması nasıl yapılır?

Daha fazla bilgi almak ve görüş belirtmek için aşağıdaki yorum bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

 
Bunları da beğenebilirsin
8 Yorumlar
 1. Şükrü diyor

  Merhabalar,
  Ruhsat sahibi babam ise o aracla yolcu taşımacılığı yapabilir miyim? Yaşım 21, araç 4+1 kişilik, teşekkürler.

  1. Parasal Çözümler diyor

   Yapabilirsiniz. Hiç bir sakıncası yoktur.

   1. Anonim diyor

    Peki siteden kaydımi oluşturdum, şimdi ne yapmam gerekiyor? Teşekkürler

    1. Parasal Çözümler diyor

     Merhaba
     Şartlarınızun uygunluğuna göre Uber tarafından size dönüş sağlanacaktır.

   2. CANDAN diyor

    Başkası üzerine olan aracı ben kullanırsam süreç nasıl ilerler şahıs firması mı açmak gerekiyor

    1. Parasal Çözümler diyor

     Merhaba,

     Ruhsat sahibi olmanız gerekiyor. Aksi taktirde onay alamazsınız.

     iyi günler dileriz.
     ParasalCozumler.Com

 2. YUNUS ÖZTÜRK diyor

  bir cevapta babasının aracında çalışabilirsiniz diyorsunuz diğerinde ise ruhsat sahibi olmanız gerekiyor diyorsunuz. araç sahibi ve şoför aynı kişimi olmalı

  1. Parasal Çözümler diyor

   Merhaba Yunus Bey,

   Uber için kayıt yaptıran kişi ruhsat sahibi olmalıdır. Ancak siz ruhsat sahibi üzerine kayıtlı bir uber aracında şoför olarak çalışabilirsiniz. Bunda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.
   Hatta araç kiralayarak bu işi yapan kişiler de vardır. Bu kişiler araç kiralama sözleşmesi ile Uber’e kayıt olabilmektedirler.

   iyi günler dileriz
   ParasalCozumler.Com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.