Kariyer ve Yatırım Fikirleri

Türkiye’deki Katılım Bankaları Hangileri?

Katılım Bankaları Hangileri, ne iş yapar? Katılım Bankaları Listesi / Faizsiz Kredi Veren Bankalar  

Yapısal faktörleri ve işleyiş tarzları normal bankaya göre farklı olan Katılım Bankaları hızlı ilerleyişini her geçen gün artırıyor. İşlem hacmi ile alakalı büyük oranda reel sektör üzerine gerçekleştiren bankalarda faiz gibi bir durum söz konusu değildir. Kar payına göre işlem yapıldığı için katılım kelimesini içermektedir. Katılım bankaları hangileri diye merak eden birçok kişi işleyiş hakkında detaylı bilgiye de sahip değildir. Yatırımların tamamı reel sektör üzerinden gerçekleştiği için ülke ekonomisine de ciddi katkılar sunmaktadır. Aynı zamanda istihdama dahi doğrudan katkı sunan düzene sahiptir.

Faizsiz Kredi Veren Bankalar

İşleyişine bakıldığında bankacılık sektörünün tamamen faiz üzerine işlem gördüğü bilinen bir gerçektir. Fakat faizden uzak şekilde işlem yapan katılım bankaları birçok açığı da kapatmaktadır. Faiz işlemlerinden uzak durmak isteyenlere yeni bir kapı açmış olmanın da olumlu etkileri gözlenebilmektedir. Faizsiz kredi veren bankalar sundukları hizmetler ile şaşırtıcı yönlere doğru ilerlemektedirler. Krediyi alabilmeniz için belirli şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Doğrudan kredi çekip parayı kendi isteklerinize göre kullanmanız pek mümkün değildir. Bir mal alımında başvurunuzu yapıp işlemlere devam etmeniz gerekir. Elbette bu krediye başvurduğunuzda geri ödeme ile ilgili de incelemeler yapılmaktadır. Yapılan incelemelere göre işlemler yürütülür.

Hizmet anlayışları ve bankanın müşterilerine sunduğu fırsatlar çoğunlukla olumlu etki sunmaktadır. Türkiye’deki katılım bankaları çok sayıda müşterisine hizmet vermektedir. Bu değerlendirmelere ve başvurulara göre yapılan düzenlemeler hızlı büyümeyi de olumlu yönde etkilemeyi başarmıştır. İşlevselliği artırmak ve daha büyük projelere imza atabilmek adına çalışmalar birçok sektör üzerinden yürütülmektedir. Girilen işlerde kar ve zarar durumu yatırımcıyı doğrudan etkilemektedir. Girilen alanlara göre değişen bu durum her açıdan avantaj sunmaktadır.

Türkiye’deki Katılım Bankaları Listesi

Geniş bir yelpaze ile hizmet sunan katılım bankaları gün geçtikçe yeni yapılara bürünerek hizmet sürdürüyor. Çalıştıkları sektörlere de canlılık katarak ekonominin ciddi şekilde ilerlemesine etki ediyor. Sundukları hizmetler ve sağladıkları finansal etkiler ilerleyen dönemlere de olumlu yönde katkı veriyor. Hizmet veren Katılım Bankaları Listesi şu şekildedir:

  • l Türkiye Finans Katılım Bankası
  • l Kuveyt Türk Katılım Bankası
  • l Vakıf Katılım Bankası
  • l Ziraat Katılım Bankası
  • l Albaraka Türk Katılım Bankası

Güçlü finansal yapılara sahip olan bu Katılım bankaları müşteri taleplerine göre seçenekler sunmaktadırlar. Sundukları seçenekler müşterilerin karlı olmalarına ve taleplerini karşılayabilecek yönde olmasına etki etmektedir. Geniş alanlarda ilerleyebilir olabilmenin etkisi üzerine çalışma sürdürmektedir. Sağlıklı bilgi aktarımını da sağlamaları ile birlikte talepler hızlı sonuçlanmaktadır. İstediğiniz düzeyi elde edebilmeniz için de çalışma prensiplerini en iyi şekilde uygulamaktadırlar.

Katılım Bankaları Ne İş Yapar?

Analizleri doğrudan para üzerinden değil faaliyet üzerinden yürüterek finansal göstergeleri ortaya koymaktadır. Katılım bankaları ne iş yapar mantığı ile sorulan sorularda bankacılık işlemlerine farklı bir yön katması ile bilinir. Doğrudan kredi başvurusu yapılıp faiz ödemesi söz konusu değildir. Almak istediğiniz bir arabayı ya da evi alarak size satışını gerçekleştirir. Sizde belirli ödeme planına göre işinizi halledebilirsiniz. İslami esaslar üzerine kurulu düzende ilerlemeye gayret göstererek herhangi bir şekilde faize yaklaşmamaya çalışır. Genel itibari ile de girmiş olduğu alanlarda yatırım yapan müşterilerine kar payı vermektedir. Bu kar payına göre de yatırımlarınız uzun ya da kısa sürede size kar olarak dönecektir. Normal bankaya yatırdığınız ana paranız garantidedir ve üzerine faiz işler. Katılım bankasında ise yatırdığınız ana paranın kesinlikle artışa geçeceği gibi bir durum söz konusu değildir. Yatırımdan zarar etme ihtimaliniz de bulunduğu için banka gibi değerlendirmek pek mümkün değildir.

Devlet Katılım Bankaları Hangileri?

İslam dinine göre faiz kazancı haram olarak kabul edilmektedir. O yüzden hem bankada vadeli hesaba yatırım yaparak faiz kazancı elde etmek, hem de borçlarınızı geciktirerek faiz ödemek günahtır. Bu konuda hassasiyeti olan bireyler faizsiz bankalar hangileri merak edebilirler. Aslında Türkiye’deki katılım bankaları tam da bu noktada kişilerin ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlar. Eğer faizsiz bir şekilde paranızı değerlendirmek, birikim yapmak istiyorsanız katılım bankalarını tercih edebilirsiniz. Katılım bankaları özel bankalar ve devlete ait bankalar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Ülkemizde iki adet devlet katılım bankası bulunmaktadır:

  • Ziraat Katılım Bankası
  • Vakıf Katılım Bankası

Katılım Bankalarının İşleyişi Nasıldır?

Katılım bankaları yatırım yapmak istediğinizde sizin karınıza da zararınıza da ortak olan bankalardır. Bankaya yatırım yapmak için para yatırdığınızda bir süre sonra kazandığınız para faiz kazancı olmaz. Paranızın değerlenmesinden kaynaklı olan fon olur. Tam tersi bir senaryoda tabii ki paranız değer de kaybedebilir. Banka her iki durumda da sizin karınıza ya da kaybınıza ortak olur. Yani diğer bankalarda olduğu gibi karlı çıkan daima banka değildir. Katılım bankaları ortaklık üzerine kurulmuştur. Diğer taraftan da bu bankalardan kredi çektiğinizde faiz ödemezsiniz.

Bu, özellikle kredi çekmek isteyen, nakit ihtiyacı olan, ancak faiz konusunda hassas olduğu için bundan geri duran kişiler için yararlıdır. Çekmiş olduğunuz kredi nihayetinde bankanızla bir iş yapmış olursunuz. Katılım bankası sizin yatırım aracı olarak biriktirdiğiniz paranızı getirisi yüksek sektörlerde değerlendirerek bir nevi ticaret yaparlar. Bu ticaretin sonucunda ortaya çıkan kar ya da zarar ise müşteri ile ortak paylaşılır. Fonlar Türk Lirası olarak değerlendirilebileceği gibi Euro ve Amerikan Doları da kabul edilmektedir. Ayrıca katılım bankalarından yatırım dışında normal bankacılık hizmetlerini de kesintisiz almaya devam edebilirsiniz.

Genel olarak makalemizde bir diğer adıyla faizsiz kredi veren bankaların hangileri olduğu, hangi esaslara göre ne iş yaptıkları, faizsiz bankacılık anlayışı kapsasımında detaylı olarak incelemeye çalıştık. Faizsiz bankacılık hakkında daha fazla detaylı bilgi için aşağıdaki yorum bölümüne sorularını yazarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Ziraat Bankası Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Ziraat Bankası Birleştiren İhtiyaç Kredisi

10.000 TL Kredi Hesaplama Ziraat Bankası


Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.