Kariyer ve Yatırım Fikirleri

Yurtdışında nasıl iş bulunur? Yurtdışında çalışma şartları nelerdir? Hangi ülkelerde iş bulabilirim?

Yurtdışında nasıl iş bulunur? Yurtdışında çalışma şartları nelerdir?

40 yaşına basmadan 22 farklı ülke görmüş ve bir kısmında kısa süreli de olsa yaşamış biri olarak bu günlerde, artan kriz ortamı, yükselen döviz fiyatları ve işsizlik oranının her geçen gün artması ile daha fazla işsiz kalırken yurtdışında çalışmafikrini düşünmeden edemiyor insan.

Hala işini korumayı başarabilen şanslı kesimden birisi iseniz maaşınızın dolar karşısında %30 erimesi ile kara kara düşünüp  belki de yurt dışında çalışmanın hayalini kuruyor olabilirsiniz.

Peki kolay mı yurtdışına çıkmak, doğup büyüdüğünüz, sizden olan insanlardan uzaklaşıp dilini ve kültürünü bilmediğiniz bir ülkede hayatta kalmak ve üzerine para kazanarak kendi ülkenizde refah içerisinde yaşamak?

Aslında bu sorunun cevabı hem evet, hem hayır. Bu tamamen gittiğiniz ülke ile alakalı bir durum. Eğer Almanya, Fransa, İngiltere, Amerika gibi bir ülkeye gidiyorsanız biraz daha şanslısınız. Hem kazandığınız para daha kıymetli olacak, hem de bulunduğunuz ülke şartlarının gelişmişliği size geçici de olsa bir konfor alanı sağlayabilir.

Ancak daha az gelişmiş bir ülkeye gidiyorsanız hem kazandığınız para daha az olacak hem de karşılaşacağınız manzaralar hiç de iç açıcı olmayacaktır.

O zaman herkes ilk seçeneği seçer bu durumda değil mi? Maalesef hayır. O ülkelere çalışmak için gitmek o kadar kolay olsaydı Türkiye’de zaten çalışacak insan kalmazdı muhtemelen.

Yurt dışında çalışmak için hangi özelliklere sahip olunmalı?

  • Öncelikle iyi bir siciliniz olmalı,
  • Düzgün bir iş hayatı geçmişiniz olmalı,
  • Yapmak istediğiniz işle ilgili tecrübeli ve aranan özellikleriniz olmalı
  • Mümkünse gittiğiniz ülkenin dilini biliyor olmanız, bilmiyorsanız en azından çok az da olsa İngilizce biliyor olmanız lazım (işçi olarak gidiyorsanız ve size refakatçilik yapacak proje sorumluları yada kafile sorumluları varsa bu durum gözardı edilebiliyor)
  • Çalışılacak ülke vize istiyorsa vize alınması lazım
  • Çalışılacak firmanın sizin için çalışma izni çıkarması gerek (firma bunu size bırakırsa çalışma izni çıkarmanız çok zor olup o ülke ile ilgili hiç bir tecrübeniz yoksa işinizin kolay olmayacağını bilmeniz gerekir)
  • İlgili ülkenin kültürü, yaşam şartları, günlük hayatın akışı hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

Peki tüm bunlar halledilebilir diyorsanız ama hangi işi yapacağınıza karar veremiyorsanız ne yapmalı?

Yurt dışında en çok yapılan işler gıda, inşaat ve turizm olarak sıralanmaktadır. Gıda işi daha çok Avrupa ülkelerinde yaygın iken inşaat işleri çoğunlukla Arap ülkeleri (Mısır, Fas, Tunus, Cezayir, Irak, İran, Arabistan) ile Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonra yeniden inşa sürecine giren Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Gürcistan gibi ülkelerde oldukça yaygındır.

Bu ülkelerdeki iş fırsatları için “Yurt Dışı İş Fırsatları” başlığını ziyaret edebilirsiniz. Burada her ülke için fırsatlar ayrı ayrı yazılmıştır.

Yurt dışında çalışarak ne kadar para kazanılabilir?

Bu tamamen sizin yapacağınız işe ve bulunduğunuz ülkeye göre değişir. Kendi işinizi yapıyorsanız ve örneğin Döner işi yapıyorsanız yarım ekmek döneri Mısır’da 1 dolara satarken Hollanda da en az 5 Euro’ya satabilirsiniz.

Eğer başka bir firmada ücretli çalışan iseniz bu da tamamen sizin hangi ülkeye gittiğinize ve hangi pozisyonda çalıştığınıza göre değişir.

Ortadoğu ve Asya ülkelerinde Uzman pozisyonunda birisi 5-6 bin dolar civarı kazanırken üst düzey yöneticiler 8-10 bin dolar üzerinde almakta, işçi olarak çalışanlar ise en az 1000 dolar olmak üzere ortalama 2-3 bin dolar, usta işçiler 3-4 bin dolar kazanabilmektedirler.

Yurt dışında çalışmak isteyenler nelere dikkat etmeli?

  • Öncelikle çalışılacak ülkeye önceden gidip görmek gerek, hiç bilmediğiniz bir ülkede nelerle karşılaşabileceğinizi tahmin edemeyebilirsiniz. Daha sonradan hayal kırıklığı yaşamamak adına önceden gidip ülke şartlarını görmeli, firmayı tanımalı, yaşanacak semti ve yaşam koşullarını görmek gerekmektedir,
  • Çalışılacak kurum iyi seçilmeli.
    Ücret ödemelerinde sıkıntı yaşatan, sözleşmeye uymayan, haklarınızı ihlal edecek firmalardan ne kadar çok para verirlerse versinler uzak durulmalı,
  • İş seçimi yapılırken mümkün olduğu kadar profesyonel aracı kurumlardan destek alınmalı,
  • Sözleşme şartlarında ne kadar izin kullanılacağı, ne sıklıkla Türkiye’ye dönülebileceği, kaç gün izin hakkının olduğu, ücret ödemelerinin ne şekilde yapılacağı, yan hakların neler olduğu mutlaka netleştirilmiş olmalı,
  • Mutlaka özel sağlık sigortası yaptırılmalı,
  • Gidilecek ülkedeki yaygın hastalıklara karşı önlem alınmalı, gerekli tüm aşılar önceden yaptırılmalı.

Peki yurt dışında çalışmak için nasıl iş başvurusunda bulunulur?

Yurt dışında çalışmak için eğer mümkünse bir tanıdığınız aracılığı ile, orada çalışmış yada işveren bir kişiden yardım almakta fayda var. Gidilen ülkede tanıdık kişi sayısı ne kadar fazla olursa o kadar kolaylaşacaktır işler. Size yardımcı olacak, yaşadığınız sıkıntılarda yol gösterecek birisi olması çok çok değerli bir şeydir.

Eğer bir tanıdığınız yok ise yurt dışı kariyer ve danışmanlık firmaları ile irtibata geçebilirsiniz. İŞKUR firması bu anlamda işini iyi yapan kurumsal firmalardandır.

İş başvurusu için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

http://www.iskur.gov.tr/tr-tr/isarayan/kayit.aspx

Ayrıca çalışmak istediğiniz ülkedeki iş fırsatları için aşağıdaki başlıklardan da faydalanabilirsiniz.

Yurtdışında Çalışmak

Türkler için Azerbaycan’da iş fırsatları

Türkmenistan’da yaşam ve iş fırsatları

Kuveyt’te ekonomik ve sosyal yaşam ile Türkler için iş fırsatları 

Katar’da iş imkanları nelerdir? Katar’da çalışma hayatı ve sosyal yaşam

Iran’da Yapılabilecek En Karlı Işler – Iran’da Ticaret Yapmak

En Çok Kazandıran Gürcistan iş Fırsatları. Gürcistan’da Çalışmak

Türkmenistan’da çalışma koşulları. Türkler için Türkmenistan’da iş fırsatları

Bangladeş’te çalışmak, Türkler için Bangladeş’te 15.000 Dolara kadar kazanma fırsatları

Kazakistan’da yaşam nasıldır? Kazakistan’da iş imkanları nelerdir?

Çin’de çalışmak, Çin ile ticaret yapmak, Türkler için Çin’de iş fırsatları

Katar’da iş imkanları nelerdir? Katar’da çalışma hayatı ve sosyal yaşam

Suudi Arabistan iş imkanları nelerdir?

Azerbaycan’da iş fırsatları

Cezayir’de çalışmak için 8 neden


Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

39 Yorumlar
  1. fahrettin diyor

    35 yaşındayım, 23 senelik mobilya ustasıyım ,yabancı ülkede çalışmak isterim. 0542 516 25 40

  2. Metin diyor

    Sıhhi tesisat ustası varsa buradan bana ulaşsın
    Whatsap: 0033620932213

  3. İhsan turan diyor

    Öncelikle saygılar sunarım değerli yönetim ben İnşat kalfalığı yapıyorum ince işçilik dalında duvar karasıva alçı sıva seramik karo + temizlik ekibinde var aylık bazında calıstırmaktayım işe ihtiyacım var şu an iletişim bilgilerim mail ihsantaha65@gmail.com 05321582265

  4. metin diyor

    selam yangın ısıtma soğutma ve sıhhi tesisat formeni olarak uzun yıllar rusya kırgızistan dubai katar ve yurtiçinde 3.ncü havalimanı ve bir çok büyük projede çalıştım iş arıyorum sizinle çalışmak isterim

  5. Özgür diyor

    Kepçe operatörüyüm ekskavatör is makinasi
    05438609153 yur dışında iş arıyorum neresi olursa olsun

  6. Burak diyor

    Alçıpan Asma Tavan Ustasiyim 0506 145 40 14
    burakkultekin32@gmail.com

  7. Burhan küçük diyor

    Slm.pvc kapı ve pencere montaj ustasiyim.19 yıllık deneyim li ustayim her marka montajina yabancı değilim yurtdışında faaliyet göstermek ve çalışmak istiyorum.yurtdisi isteklerinde kendimde gidebilirim pasaportum 10 yıllık seyahat engelin yoktur .tercihen Asya ülkeleri onceligim olabilir.hayirli işler kolay gelsin.

  8. Cetin yilmaz diyor

    Ben 36 yaş 20 yılik sıva ve montalama şap söve üstadıyim ve iş varsa calışmak istiyorum 05442836034

  9. Şakir demir diyor

    asmatavan ustasiyim alçi boya işleri yapıyorum daha önce yurtdışında çaliştim. .05325209904

  10. Yılmaz özay diyor

    Merhaba ben yılmaz özay Alçı sıva ustasiyim boya ustasiyim ustalık belgemde var pasaporta var 10 yıllık çalışmak istiyorum yurtdışında tl 05538714009

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.