Site icon Parasal Çözümler

Nasıl Pilot Olunur? İş Garantili Pilotluk Eğitimi- Thy Pilot Okulu

Nasıl pilot olunur? Türk Hava Yollarında iş garantili pilot eğitimi

Nasıl Pilot Olunur? İş Garantili Pilotluk Eğitimi Thy Pilot Okulu

Günümüzde hızla gelişen hava yolu ulaşım sektörü, iyi yetişmiş pilot ve kabin ekibi ihtiyacını da beraberinde getirmektedir.

İçindekiler

THY’de Nasıl Pilot Olunur?

THY pilotu olmak için bir takım eğitimden geçmeli ve gerekli şartları taşımalısınız.

 Türk Hava Yolları Pilotluk Eğitimi

Türk Hava Yolları, hızla büyüyen uçak filosunda görev alacak iyi yetişmiş pilot ihtiyacını dışarıdan yeteri kadar sağlayamadığı için bu ihtiyacını ya yurt dışından yabancı pilot getirerek, yada kendi uçuş okulunda yetiştirdiği pilot adaylarından karşılamaktadır.

THY, asker kökenli pilot sayısını azaltmak ve bunun yerine sivil havacılık okullarından mezun pilotları istihdam etme politikası sergilemektedir. Bunun en büyük sebebi ise asker kökenli pilotların kabin ekibi yönetiminde istenen başarıyı gösterememesidir.

Uçuş okullarında verilen eğitimler oldukça yüksek maliyetlidir. Gerek kullanılan simülasyon aletleri gerekse eğitim uçaklarına yapılan masraflar çok ciddi boyutlardadır.

Eğitim ücretleri her yıl değişmekle beraber 2 yıllık eğitim programının ortalama maliyeti 100.000 dolardır.

Eğitime alınan her adaydan bu eğitim ücreti tahsil edilmektedir. Ancak bir çok adayda bu ücreti ödeyecek güç olmadığı için bu rakamın bir kısmı kayıt sırasında, bir kısmı 1 yıl sonra, bir kısmı mezun olunca ve kalan kısmı da anlaşmaya göre en fazla 2 yıl içerisinde maaştan kesilmek sureti ile ödenir.

Nasıl Pilot Olunur? Pilotluk Şartları-Maaşları

Türk Hava Yolları Pilot Eğitimi Ücretleri

100,000 $’lık eğitim ücreti için örnek ödeme planları aşağıdaki gibidir;

Ödeme Seçeneği I

Ödeme Seçeneği II

Ödeme Seçeneği III

Ödeme Seçeneği IV

Eğitim için yılda 2 dönem kayıt alınır. Her yıl ortalama 100 kişi seçilmektedir.

Başvuru yapan adaylar ilk önce detaylı bir mülakattan geçerler. Bu mülakatlarda yabancı dil bilgisi, psikolojik testler, hafıza testleri, zeka testleri, strese dayanıklılık, zor durumlarla başa çıkabilme, zor insanlarla iletişim kurabilme, acil durumlarda soğukkanlılığını koruma gibi konularda yerli ve yabancı uzmanlar eşliğinde uzun görüşmeler yapılmaktadır.

Türk Hava Yollarında Pilot Olmak İçin Gerekenler/Eğitim Şartları

Pilot olmak için gerekli şartlar aşağıdaki gibidir;

Eğitimi alan herkes pilot olamıyor maalesef. Eğitimler bittiğinde yapılan sınavları başarı ile geçmek gerekmektedir. Sınavı geçemeyen adaylar için herhangi bir ücret iadesi söz konusu değildir.

Riske atılan ücret yüksek olduğu için gerçekten iyi düşünülmeli ve bu mesleğe gönülden bağlı olmayan kişilerin bir heves uğruna girişimde bulunmaması gerekiyor.

Oldukça yorucu, stresli ve aileden uzak geçirilecek günlerin fazlalığından dolayı  çok fazla düşünüp en doğru karar verilmelidir.

Sorularınız ve görüşleriniz için bize her zaman aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir;

Exit mobile version