Site icon Parasal Çözümler

Romanya’da Çalışmak, İş İlanları, Personel Alımları, Maaşlar

Romanya'da Çalışmak, iş Kurmak, Yaşam, Romanya'da Maaşlar

Romanya’da Çalışmak, iş Kurmak, Yaşam, Romanya’da Maaşlar

Farklı ülkelerde çalışarak hem farklı bir yaşam stili oluşturmak hem de daha çok para kazanarak farklı ülkelerde yaşamak isteyen insanlar için Romanya çok uygun bir şehirdir.

Romanya, gerek Türkiye’ye yakınlığı, gerekse hızla gelişen ülke koşullarından dolayı oluşan fırsatlardan dolayı bir çok insanın tercih ettiği ülkeler arasında ilk sıralardadır.

Romanya’da çalışmak isteyen bir çok kişi ise “Nasıl iş bulurum? Nasıl Romanya’ya giderim?” gibi sorulara cevap aramayla başlar işe.

Aslında Romanya’da çalışmak için ilk yapılması gereken iş, kişinin kendisini tanıması, ve fırsatları araştırmasıdır.

Kendinize uygun bir meslek seçtikten ve kesin kararınızı verdikten sonra yapmanız gereken bazı işlemler vardır. Bu işlemler yapıldıktan sonra resmi olarak Romanya’da çalışarak istediğiniz çalışma hayatını elde edebilirsiniz.

Romanya, para birimi olarak kendi parasını kullanmaktadır. “Rumen leyi” isimli para birimi, Türk parası ile karşılaştırıldığında günümüzde dolarda olduğu gibi biraz daha değerli olmaktadır. Bundan dolayı Romanya’da kazandığınız para, Türkiye’de biraz daha değerli olacak ve miktarı farklılık gösterecektir.

İçindekiler

Romanya’da iş kurmak, Çalışma İzni Almak

Romanya’da iş sahibi olmanın farklı yolları bulunmaktadır. Bunlardan biri kendi başınıza Romanya’ya giderek çalışma iznini gerekli kurumlardan alarak iş aramak olacaktır. Bu işlem sizi oldukça zorlayabilir. Çünkü istediğiniz adreslere giderek istediğiniz yerleri bulmak yabancılığınız nedeni ile sizi biraz zorlayacaktır.

Ancak Romence biliyorsanız ya da İngilizce biliyorsanız bu durumda iş aramanız ve adres aramanız çok daha kolay olacaktır. Tabi ki bu yolu tercih ederseniz gittiğiniz günün gecesinden başlayarak yerleşene kadar geçici ya da kalıcı konaklama yapmanız gerekmektedir.

Avrupa birliğine üye olan ülkelerin vatandaşları çalışma iznine sahiptirler. Yani tekrardan çalışma izni almalarına gerek bulunmamaktadır. Ancak ülkemiz bu ülkeler arasında olmadığı için çalışma izni alınması gerekecektir.

Bir diğer çalışma yöntemi ise tabi ki yabancı aracı şirketler vasıtasıyla Romanya’ya giderek burada çalışmaktır.

Bu yöntemin kullanılması aslında size çok büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Ancak bulduğunuz aracı şirketin güvenilir olması gerekir. Bu şirketler belli bir ücret karşılığında sizin yapmanız gereken birçok işlemi size yardımcı olarak ya da kendileri halletmektedir. Öyle ki gereken işi bile size ayarlayarak size kolaylıklar sağlamaktadır.

Romanya’da Maaşlar Ne Kadardır?

Son yıllarda Romanya vatandaşları asgari ücrete sık sık tepkiler göstermektedir. Asgari ücreti yeterli bulmayan Romanya vatandaşları, sık sık gösteri yaparak asgari ücreti protesto etmektedir.

Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi ülkemize göre para birimi ülkemizde daha değerli olduğu için kazandığınız ve biriktirdiğiniz paralar sizi tatmin edecektir.

Romanya’da çalışmak için neler yapılmalıdır?

Romanya’da çalışmak için öncelikle uygun bir iş bularak işe alınmanız gerekmektedir. İşe alınabilmeniz için tabi ki işverenin özellikle sizi istemesi gerekmektedir. Çünkü işverenin de yapması gereken birçok farklı işlem bulunmaktadır.

Bunlardan en önemlisi çalışma izninin ilgili kurumlardan işverenin talebi ile alınmasıdır. Çalışma izni, ülkemizde olduğu gibi Romanya’da da işverenler tarafından alınmaktadır.  Çalışma izni için öncelikle işverenle birlikte belirli süreli ya da belirsiz süreli iş sözleşmesi yapmanız gerekmektedir.

Çalışma izni alındıktan sonra sıradaki işlem vize uzatma ya da vize alma işlemidir. Bu işlem için iş sözleşmesi ile birlikte Romanya Göçmen ofisine müracaat edilerek buradan çalışma için vize alınabilmektedir. Ancak sözleşme belirli süreli ise ve sözleşme bitmiş ise en fazla 60 gün içerisinde kişinin yeni bir sözleşme yapması gerekmektedir. Bu şekilde kişi çalışmaya devam edebilmektedir.

Romanya’da İş İmkanları

Romanya’da çalışma hayatı ülkemizdeki gibi aşırı yoğun değildir. Özellikle insanların bu ülkede hafta sonlarını tatil, gezme ve buna benzer aktivitelerle değerlendirmeyi sevmelerine bağlı olarak yoğunluk azaltılmaktadır. Buna bağlı olarak Romanya’da iş imkanları ülkemize göre daha fazladır.

Özellikle Romanya’da yabancı yatırımcıların çok fazla bulunmasına bağlı olarak da iş imkanları artış göstermiştir. Ancak bu ülkede yapılan birçok iş asgari ücretle çalışan insanlar tarafından yapılmaktadır. Bu nedenle iş imkanı çok olsa bile daha çok asgari ücretle çalışma yapılabildiğini söyleyebiliriz. Yine de bu durum sizin yapacağınız işe bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Romanya iş imkanları, aslında yapacağınız bazı araştırmalar sayesinde size daha fazla gözükecektir. İŞ imkanlarının fazla olması nedeni ile daha Romanya’ya gitmeden bile internet ortamı üzerinden kendinize uygun bir iş seçebilirsiniz. Hatta bazı Türk vatandaşlar, Romanya’da başkalarının işinde çalışmak yerinde basitte olsa kendi iş yerlerini açarak bu şekilde çalışabilmektedir. Aslında imkanınız varsa böyle bir girişimcilik yapmanız sizin için bir yerde çalışmaktan çok daha iyi olacaktır. Hem daha fazla para kazanırken hem de başkası emri altında çalışmayacaksınız. Ancak bunun için tabi ki bir miktar sermaye ile Romanya’ya gitmeniz gerekecektir.

Romanya’da çalışmak, yaşam, maaşlar, genel yaşam giderleri gibi konularda daha fazla bilgi almak ve görüş bildirmek için aşağıdaki yorum bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Hangi sitelerden iş daveti alabilirsiniz:

1- indeed.com

2-monster.com

3- jooble.org

Romanya dışındaki ülkelerdeki iş fırsatları ile ilgili aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir;

Kazakistan’da Yaşam Nasıldır? Kazakistan’da Iş Imkanları Nelerdir?

Cezayir’de Çalışmak Için 8 Neden

Suudi Arabistan Iş Imkanları Nelerdir?

Ingiltere’de Çalışmak – Iş Bulmak – Maaşlar

Azerbaycan Iş Imkanları. Çok Kazanmak İsteyenlere…

Bahreyn’de Iş Kurmak. Bahreyn’den Ne Alınır? Bahreyn’e Ne Satılır

Kuveyt’ten ne alınır, Kuveyt’e ne satılır?

Yurt dışında hangi ülkede çalışacak olursanız olun mutlaka dikkate almanız gereken konuları aşağıda linki verilen yazımızdan incelemenizi öneririz.

Yurt dışında çalışacaklar için çok önemli tavsiyeler

Exit mobile version