Site icon Parasal Çözümler

Almanya’da Ne Kadar Para ile Geçinilir? Geçim Şartları Nasıldır?

Almanya'da geçim şartları. Almanya'da kaç para ile geçinilir. Almanya'da para biriktirmek.

Almanya’da Ne Kadar Para ile Geçinilir? Geçim ve Yaşam Şartları Nasıldır? Ev Kiraları vs. Kısaca Almanya’da Yaşamak Zor Mu? 

Almanya’da çalışmış yada yaşamış kişilerden, yada bir çok kişinin oradaki akrabalarından duyduğu şeylerin en başında Almanya’daki hayat pahalılığı, geçim şartlarının zor olması, zor iş bulunması ve alınan para ile geçinilemiyor olması gibi bir çok yorum duyuyoruz. Bunlar ne kadar doğru, ne kadar gerçekçi gelin birlikte bakalım.

Öncelikle kazanılan paranın yetip yetmediği tamamen o kişinin hayat standardına, beklentilerine ve yaşam tarzına göre değişmektedir. 2.000 tl maaş alıp cebinde 3.000 tl’lik telefonla gezip para yetmiyor, geçinemiyorum diyen insan da görürsünüz, aynı parayı kazanıp hem geçinip hem ev alıp taksitini ödeyen insan da görürsünüz. Birisi anı yaşar, diğeri geleceğine yatırım yapar. İkisinin de hayat tarzı farklıdır. Bu iki kişiyi Almanya’ya göndersek 1.000 Euro para versek belki birisi birikim yapıp döner, diğeri aldığı maaşla ayın ortasını getiremez. Doğal olarak bu iki kişiye sorsanız Almanya nasıl diye, birisi diyecek ki çok kötü, sakın gitmeyin, her şey pahalı, para biriktiremezsiniz, geçinemezsiniz… Ancak diğerine sorsanız belki tamamen olmasa da kısmen aksi ifadelerle karşılaşacaksınız.

Bu yüzden biz bu yazımızda kişilere göre değişebilen yorumlarla değil, durum ne ise onu aktaracağız ve yorumu size bırakacağız.

İçindekiler

Almanya’da Asgari Ücret

Öncelikle şunu belirtelim, 2017 yılında Almanya’da saatlik asgari ücret brüt 8,5 Euro olarak belirlenmiştir. Yani Türkiye’deki gibi haftada 45 saat çalışırsanız brüt 1500-1600 Euro gibi bir para alırsınız, ancak  Almanya’da çalışma süreleri daha azdır. Ortalama 8 saat olduğu varsayılırsa yaklaşık 1500 Euro civarı brüt maaş ödenir. Vergi kesintilerinden sonra ise 1000-1100 Euro gibi ortalama bir rakam kalır.

Almanya Asgari Ücret Ne Kadar? Almanya’da İşçiler Ne Kadar Maaş Alır?

Almanya’da Çalışma Sistemi

Almanya’da iki tür çalışan vardır. Kadrolu çalışanlar ve Sözleşmeli çalışanlar. Sözleşmeli çalışanlar herhangi bir taşeron firma tarafından çalıştırılırlar ve iş garantileri yoktur, ücretleri daha düşüktür. Ortalama ücretleri 1.000 Euro civarındadır. İşin temposuna, fizik gücüne, çalışma ortamına ve bulunduğu bölgeye göre 2000 Euro’ya kadar çıkabilmektedir. Taşeron firmada 1.000 Euro alan bir işçi kadrolu çalışan olursa alacağı ücret 1200-1300 Euro civarlarına yükselmektedir. Taşeron firmalarda çalışan kişilerde iş garantisi yoktur. İşveren istediği zaman sizi işten çıkartabilir. Ancak eğer 18 aydır o firmadaysanız, bu durumda o firma sizi kadrolu olarak işe almak zorundadır. Kadrolu olduktan sonra haklarınız daha fazla olur ve işten çıkarılmanız kolay kolay söz konusu değildir. Ancak siz etik dışı bir davranışta bulunursanız, yada ciddi performans sıkıntılarınız var veya firma kötüye gidiyordur, ancak o zaman bu durum söz konusu olabilir.

Almanya’da Ne Kadar Para ile Geçinilir?

Almanya’da Yaşam Masrafları

Almanya’da yaşam şartları, masrafları, ev kiraları, günlük yaşam, Almaya’da yaşamak zor mu kısaca inceleyelim.

Almanya’da Ev Kiraları

Almanya’da ev kirası oturacağınız evin konumu, büyüklüğü, yenilik durumu, semte göre ödeyeceğiniz kirayı etkiler. Almanya’da ev kiraları yukarıdaki kriterler esas alındığından 500 – 950 Euro arasında değişmektedir. 

Diğer Geçim Masrafları

Elektrik, su, doğalgaz, cep telefonu, kablolu TV ve internet için toplamda 200 Euro civarında bir gideriniz olur.

Toplamda 500-600 Euro civarında sabit giderleriniz olacağını bilmeniz gerekir.

Eğer bekar yaşıyorsanız, kendi yemeğinizi evde hazırlayıp yiyorsanız ve eğlence hayatınız yok ise günlük ihtiyaçlarınız için de aylık ortalama 300-400 Euro ile rahatlıkla geçinirsiniz. Evli ve çocuğunuz yok ise, bu rakam 500 Euro civarlarına çıkar. Çocuğunuz var ise bu durumda 600-700 Euro civarlarına yükselir ancak devletten çocuk yardımı alacağınızı varsayarsak yine net olarak 400-500 Euro gider diyebiliriz.

Sonuç olarak,  eğer eğlence hayatınız yok ise ve daha çok evde vakit geçirmeyi tercih ediyorsanız aylık giderleriniz 600-700 Euro’yu geçmez. Taşeron bir firmada sözleşmeli çalışan bile olsanız aylık 400-500 Euro kazanabileceğiniz ek işler yaparak gelirinizi 1200-1300 Euro civarına yükseltebilir ve ayda en az 300-400 Euro birikim yapabilirsiniz.

Almanya’da ne kadar para ile geçinilir, yaşam masrafları nasıl, Almanya’da yaşamak zor mu gibi sorulara cevaplar vermeye çalıştık. Daha fazla detaylı bilgiler için yorum kısmına sorularınızı yazarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Almanya’ya nasıl gidebilirim diyorsanız aşağıdaki başlıklardaki yazıları da incelemenizi öneririz.

Almanya’da iş bulabilir miyim? Almanya’da iş imkanları nasıldır?

Almanya’da çalışanların sosyal hakları nelerdir?

Almanya Göçmenlik Şartları. Almanya’ya İltica Etmek

 

Exit mobile version