Site icon Parasal Çözümler

Gazeteci Nasıl Olunur? Gazeteci Maaşları

Gazeteci Nasıl Olunur?

Gazeteci Nasıl Olunur?

Günümüzün en heyecanlı ve meşakkatli meslek grupları arasında, şüphesiz gazetecilik mesleği ile yer almaktadır. Bu yazımızda meraklı, azimli, bu işe gönül verecekler için “Gazeteci nasıl olunur?” konusun detaylı olarak ele alacağız.

Gazeteci olmak günümüzün artan teknoloji ile birlikte; bilgiye olan talebin artmasından dolayı sürekli olarak ihtiyaç duyulacak sektörler arasında yer almaktadır.

Gazeteci olmak, gerçekten dünyanın en zor mesleklerinden biri sahip olmak demektir. Gazeteci olmanın zorluklarını aşağıda detaylı olarak anlatacağız. Eğer bu zorlukları göze alamıyorsanız, bu meslekten uzak durmanız gerektiğini de peşin peşin belirtmek isteriz. Ancak bunun öncesinde gazeteci nasıl olunur detaylı olarak ele almak istiyoruz.

İçindekiler

Gazeteci Nasıl Olunur?

Gazeteci olmak için öncelikle lise eğitiminden sonra, gerekli puanı olarak 4 yıllık bir İletişim Fakültesinin Gazetecilik Bölümü veya Radyo Televizyon ve Sinemacılık Bölümünden mezun olmanız gerekmektedir. Mezun olmadan öncesinde de  tamamlamanız gereken bir staj bulunmaktadır. Stajdan sonra gerekli televizyon kanalı veya gazeteye başvurarak çalışmaya başlayabilirsiniz.

İyi bir başlangıç için, staj yerini belirleme noktasında titizlenmeniz gerekmektedir.

Başlangıçta kolay gibi görünse de aslında iyi bir gazetede veya iyi bir televizyon kanalında başlamak başlangıçta zordur. İşe ilk başlayacağınız zamanda, elinizi kamera, mikrofon verip sahaya gönderilmeniz zordur. Alt kademelerden başlayarak, tecrübeli gazetecilerin yardımcılığını yaparak, kendinizi kanıtlamak suretiyle yükselmeniz daha olasıdır.

Hatta kendinizi kanıtladığınız takdirde, televizyon kanallarında muhabirlik ve kariyerli işlerden olan spikerlik yolu da açılacaktır. Ancak geçireceğiniz zor süreçten yılmamalı ve kendinizi sürekli yenilemeniz gerekmektedir.

Başarılı Bir Gazeteci Olmak İçin Ne Yapılmalı?/Zorluklar

Gazeteci Olmanın Zorlukları

Gazetecilikte İletişimsel Zorluklar

Her meslekte adanmışlık çok önemlidir. Gazetecilik sektöründe adanmışlık duygusunu yukarıda vermiş olduğumuz tavsiyeler doğrultusunda insanlara ve işverenlere hissettirmiş olursunuz.

Gazeteci Çalışma Saatleri

Gazeteci olmanın en zor taraflarından biri de, belli bir mesai kavramının olmamasıdır. Haberin ne zaman, ne şekilde çıkacağı belli olmaz. Memur veya normal bir çalışan gibi belli bir saat söylemek mümkün değildir. Ancak yoğunlukları geceye göre gün içinde daha fazladır. Nöbetleşe olarak hareket ederler.

Gazetecilik Maaşları

Gazetecilik mesleği de aynı spikerlik gibi tanınırlık ve çalışılan gazete ve TV kanalı ile artan oranlı bir maaş skalasına sahiptir. Mesleğe başlarken 3000 TL gibi bir ücretle başlarken, başarılarınız ve tanınırlığınız arttıkça gelirinizi 20.000 TL üzerine kadar artırabilirsiniz. Tabi bunun için yukarıda belirttiğimiz gibi uzun ve zorlu bir süreci başarıyla geçmeniz gerekmektedir.

Radyo Televizyon ve Sinemacılık Okumak, İş Alanları ve Maaşlar

Nasıl Spiker Olunur? Spikerlik Maaşları

Exit mobile version