NorveçYurtdışında Çalışmak

Norveç’te Çalışmak İş İlanları, Personel Alımları, Maaşlar

Norveç’te çalışmak günümüzde birçok işçinin ve mesleğinde uzman kişilerin tercih ettiği ülkelerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Norveç’te yaşam ve iş fırsatları açısından oldukça geniş olan Norveç, kültürel yapısıyla da oldukça tercih ediliyor. ‘’Norveç’te çalışmak istiyorum’’ diye ekliyorsanız, sizler için kapsamlı ve detaylı Norveç’te çalışmak üzerine içerik oluşturduk.  Ülke’de özel ve saygılı meslekler arasında Norveç’te hemşire olarak çalışmak, Norveç’te Mühendis olarak çalışmak gibi meslekler geçiyor. Gün geçtikçe bu meslek arasına yenilerinin de eklendiğini belirtebiliriz.

İsviçre’de Çalışmak İsviçre’de Yaşam Ve İş Fırsatları

İçindekiler

Norveç’te Yaşam

Norveç’te yaşam, sizlerin ekonomik ve kültürel koşullarınıza göre değişmektedir. Daha önce yurt dışına çıkmış ve Dünya’yı gezmiş kişiler için Norveç’te yaşam oldukça keyiflidir. Ancak daha önce yurt dışına çıkmamış kişiler için biraz daha farklı gelmesi kaçınılmazdır. Norveç, İskandinav Yarımadası’nın Batı kısmında yer almaktadır. Ülke kendine ait para dilimi olan ‘’Norveç Kronu’’nu kullanmaktadır. Ülkenin para dilimini oldukça değerlidir. Norveç, doğal güzellikleri ve ekonomik refahlıyla yaşanabilir ülkelerin başında geliyor. Ülke’de toplam nüfus 5 buçuk milyona yakındır.  Norveç, Anayasal Monarşi ile yaklaşık 200 yıldır yönetilmektedir. Bölge’de toplam da 19 Eyalet, 96 şehir bulunmaktadır. Eşit ve düzenli bir şekilde uygulanan nüfuz politikasından kaynaklı; kalabalık kenti yok denecek kadar azdır. Norveç dili ise Norveççedir.

Norveç mutfağı, kendine has bir yapıdadır. Ülke’de daha çok su ürünleri tüketilmektedir.  Sebze ve meyve yelpazesi de oldukça geniştir. Ülkeye gitmeniz durumunda kısa bir sürede alışmanız muhtemeldir. Ülke, nüfusunun %10’u yabancıdır. Dışarıdan alınan göç ve çalışan işçilerden oluşmaktadır.  Ülkenin Avrupa Birliğine girmemesinin birçok dezavantajı olmasına rağmen halk isteği nedeniyle girmemektedir. Ülkenin refah içinde olması ve ekonomik sorunlarının olmaması buna en etkili sebeptir.

Dünya’da En Çok Yabancı İşçi Alan Ülkeler

Norveç’te İş Olanakları

Norveç’te çalışmak, doğru bir planlama yapılması itibari ile oldukça doğru bir seçenek olacaktır. Ülkenin para diliminin değerli olması, işçiye saygı duyulması ve kültürel yapılarının güçlü olması; Norveç’te çalışmak için etkenlerin başında gelmektedir. Ayrıca ülkenin doğal yapıları, iş olanakları ve güçlü sektörleri ile birçok işçiye ihtiyaç duyulmaktadır. Norveç’te ihtiyaç olan meslekler ise genel olarak şu şekildedir:

 • İnşaat
 • Mobilya
 • Gıda
 • Balıkçılık
 • Temizlik
 • Bakım
 • Şoför
 • Akademisyen
 • İşletmeci
 • Fabrika işçisi
 • Ağır yük işçisi
 • Transport
 • Mühendis
 • Teknik Elaman

Norveç’te iş ilanları olarak kısa bir araştırma yapmanız halinde karşınıza çıkacak popüler meslekler bu şekildedir. Ancak sizler alanınızda uzman ve tam donanımlıysanız Norveç’te çalışma koşulları sizler için oldukça avantajlı olacaktır. Belirttiğimiz gibi ülke’de donanımlı eleman ihtiyacı bulunmaktadır.

Dubai’de Çalışmak- Dubai İş İlanları ve İmkanları

Norveç’te En Çok Kazandıran Meslekler

Norveç’te en çok kazandıran meslekler ağırlıklı olarak Sağlık ve Teknik üzerine oluşmaktadır. Bu meslekler ülke içinde saygı duyulurken, konforlu çalışma koşulları ve yüksek maaşlarına sahiptirler. Ancak Mühendislik ve Sağlık alanında Norveç’te çalışmanız, diğer çalışmalardan farklı olacaktır. İlk olarak sahip olduğunuz eğitimi ya Norveç vermeli ya da Evrensel Eğitim kurallarına göre veren bir okul olmalıdır. Kısacası eğitim aldığınız okulun, Dünya prestiji ve güvenirliği Norveç için oldukça önemlidir. Norveç’te çalışma vizesi almanız durumunda gerekli prosedürler hakkında bilgi sahibi olmanız mümkündür. Norveç’te önemli mesleklerin çalışma koşulları ve maaşları ise şu şekildedir:

 • Norveç’te Doktor Olarak Çalışmak

Norveç’te doktor olarak çalışmak, oldukça konforlu ve yüksek maaşlı bir iştir. Doktor’un uzmanlık alanına göre alacağı maaş değişmekle birlikte, ortalama olarak; 10.542 USD olarak belirlenmektedir. Bu ücreti Türk Lirasına çevirdiğimizde; 72.401 ₺ Bu ücretle birlikte; sağlık sigortası, iç ve dış kurs ve ekstra primler de bulunmaktadır.

 • Norveç’te Mühendis Olarak Çalışmak

Norveç’te mühendis olarak çalışmak zorlayıcı ancak oldukça yüksek kazançlı işlerden birisidir. Çalışma olanaklarının oldukça geniş olduğunu belirtmekte fayda var. Norveç’te mühendis olarak çalışan birisi, uzmanlığına göre değişmekle birlikte ortalama; 7.031 USD olarak belirlenmiştir. Bu ücreti Türk Lirasına çevirmemiz durumunda; 48.945 ₺ olarak kazanmaktadırlar.

 • Norveç’te Hemşire Olarak Çalışmak

Norveç’te hemşire olarak çalışmak, Doktorluğa nazaran daha az kazanç sağlamaktadır. Ancak konum ve hak olarak Doktor ile aynı haklara sahiptir. Norveç’te çalışan bir hemşire, uzmanlığına alacağı ücret değişmekle birlikte ortalama; 5.369 USD almaktadır. Bu ücret Türk Lirasına çevrilmesi durumunda; 36.866 ₺ olarak kazanmaktadırlar.

Norveç’te Nasıl İş Bulunur?

Norveç’te iş bulmak için ilk olarak İŞKUR üzerinden araştırma gerçekleştirebilirsiniz. Bilindiği gibi İŞKUR sadece Türkiye değil, yurt dışı içinde işçi ihtiyacını karşılamaktadır. İŞKUR üzerinden aradığınızı bulamamanız durumunda online platformlardan ‘’Norveç iş ilanları’’ diye aratarak, sizlere uygun iş alanlarına göz atabilirsiniz.  Ayrıca Norveç’te birçok Türk şirketi bulunmaktadır. Türk şirketleri ile iletişime geçerek, CV dosyanızı iletebilirsiniz. Alanınıza uygun bir pozisyonda seçilmeniz durumunda; birçok şirket, işçilerin Norveç çalışma vizesi işlemlerini üstlenmekte ve halletmektedir.

Hangi sitelerden iş daveti alabilirsiniz:

1- indeed.com (TIKLA GİT)

2-monster.com (TIKLA GİT)

3- jooble.org (TIKLA GİT)

7 Yorum

 1. Merhaba ben Almanyada yaşıyorum evliyim 5 cocuğum var eşim Alman norveçe yerleşmek istiyorum iş ve ev konusunda yardıma ihtiyacım var

 2. Merhaba ben 46 yaşında turizimde mutfakta yardımcı olarak çalışıyorum Norveçte iş imkanı istiyorum 2 kızım ünüversite okuyor Bana yardımcı olursanız çok sevinirim

 3. Merhaba ben ağır vasıta şoförüyüm,vidanjör gibi alt yapı da çalışıyorum,eşim tekstil mağaza işletti.Biz de Norveçte iş imkanı bulup çalışmak istiyoruz,yardımcı olursanız çok teşekkür ediyorum.

 4. Selam ben hüsnü turkiyede mesleklerim, aşcı. Boyacı. Terzici. Berberlik Ailece norveçe yerleşmek istiyorum 3 tane çocuk var yaşları 16.13.9. Benimde yaşım 40 yardim alabilirmiyim saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu