Yurtdışında nasıl iş bulunur? Yurtdışında çalışma şartları nelerdir? Hangi ülkelerde iş bulabilirim?

11

40 yaşına basmadan 22 farklı ülke görmüş ve bir kısmında kısa süreli de olsa yaşamış biri olarak bu günlerde, artan kriz ortamı, yükselen döviz fiyatları ve işsizlik oranının her geçen gün artması ile daha fazla işsiz kalırken yurtdışında çalışmafikrini düşünmeden edemiyor insan.

Hala işini korumayı başarabilen şanslı kesimden birisi iseniz maaşınızın dolar karşısında %30 erimesi ile kara kara düşünüp  belki de yurt dışında çalışmanın hayalini kuruyor olabilirsiniz.

Peki kolay mı yurtdışına çıkmak, doğup büyüdüğünüz, sizden olan insanlardan uzaklaşıp dilini ve kültürünü bilmediğiniz bir ülkede hayatta kalmak ve üzerine para kazanarak kendi ülkenizde refah içerisinde yaşamak?

Aslında bu sorunun cevabı hem evet, hem hayır. Bu tamamen gittiğiniz ülke ile alakalı bir durum. Eğer Almanya, Fransa, İngiltere, Amerika gibi bir ülkeye gidiyorsanız biraz daha şanslısınız. Hem kazandığınız para daha kıymetli olacak, hem de bulunduğunuz ülke şartlarının gelişmişliği size geçici de olsa bir konfor alanı sağlayabilir.

Ancak daha az gelişmiş bir ülkeye gidiyorsanız hem kazandığınız para daha az olacak hem de karşılaşacağınız manzaralar hiç de iç açıcı olmayacaktır.

O zaman herkes ilk seçeneği seçer bu durumda değil mi? Malesef hayır. O ülkelere çalışmak için gitmek o kadar olsaydı Türkiye’de zaten çalışacak adam kalmazdı muhtemelen.

Yurt dışında çalışmak için hangi özelliklere sahip olunmalı?

 • Öncelikle iyi bir siciliniz olmalı,
 • Düzgün bir iş hayatı geçmişiniz olmalı,
 • Yapmak istediğiniz işle ilgili tecrübeli ve aranan özellikleriniz olmalı
 • Mümkünse gittiğiniz ülkenin dilini biliyor olmanız, bilmiyorsanız en azından çok az da olsa İngilizce biliyor olmanız lazım (işçi olarak gidiyorsanız ve size refakatçilik yapacak proje sorumluları yada kafile sorumluları varsa bu durum gözardı edilebiliyor)
 • Çalışılacak ülke vize istiyorsa vize alınması lazım
 • Çalışılacak firmanın sizin için çalışma izni çıkarması gerek (firma bunu size bırakırsa çalışma izni çıkarmanız çok zor olup o ülke ile ilgili hiç bir tecrübeniz yoksa işinizin kolay olmayacağını bilmeniz gerekir)
 • İlgili ülkenin kültürü, yaşam şartları, günlük hayatın akışı hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

Peki tüm bunlar halledilebilir diyorsanız ama hangi işi yapacağınıza karar veremiyorsanız ne yapmalı?

Yurt dışında en çok yapılan işler gıda, inşaat ve turizm olarak sıralanmaktadır. Gıda işi daha çok Avrupa ülkelerinde yaygın iken inşaat işleri çoğunlukla Arap ülkeleri (Mısır, Fas, Tunus, Cezayir, Irak, İran, Arabistan) ile Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonra yeniden inşa sürecine giren Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Gürcistan gibi ülkelerde oldukça yaygındır.

Bu ülkelerdeki iş fırsatları için “Yurt Dışı İş Fırsatları” başlığını ziyaret edebilirsiniz. Burada her ülke için fırsatlar ayrı ayrı yazılmıştır.

Yurtdışında çalışarak ne kadar para kazanılabilir?

Bu tamamen sizin yapacağınız işe ve bulunduğunuz ülkeye göre değişir. Kendi işinizi yapıyorsanız ve örneğin Döner işi yapıyorsanız yarım ekmek döneri Mısır’da 3 dolara satarken Hollanda da en az 10 euro’ya satabilirsiniz.

Eğer başka bir firmada ücretli çalışan iseniz bu da tamamen sizin hangi ülkeye gittiğinize ve hangi pozisyonda çalıştığınıza göre değişir.

Ortadoğu ve Asya ülkelerinde Uzman pozisyonunda birisi 5-6 bin dolar civarı kazanırken üst düzey yöneticiler 8-10 bin dolar üzerinde almakta, işçi olarak çalışanlar ise en az 1000 dolar olmak üzere ortalama 2-3 bin dolar, usta işçiler 3-4 bin dolar kazanabilmektedirler.

Yurtdışında çalışmak isteyenler nelere dikkat etmeli?

 • Öncelikle çalışılacak ülkeye önceden gidip görmek gerek, hiç bilmediğiniz bir ülkede nelerle karşılaşabileceğinizi tahmin edemeyebilirsiniz. Daha sonradan hayal kırıklığı yaşamamak adına önceden gidip ülke şartlarını görmeli, firmayı tanımalı, yaşanacak semti ve yaşam koşullarını görmek gerekmektedir,
 • Çalışılacak kurum iyi seçilmeli.
  Ücret ödemelerinde sıkıntı yaşatan, sözleşmeye uymayan, haklarınızı ihlal edecek firmalardan ne kadar çok para verirlerse versinler uzak durulmalı,
 • İş seçimi yapılırken mümkün olduğu kadar profesyonel aracı kurumlardan destek alınmalı,
 • Sözleşme şartlarında ne kadar izin kullanılacağı, ne sıklıkla Türkiye’ye dönülebileceği, kaç gün izin hakkının olduğu, ücret ödemelerinin ne şekilde yapılacağı, yan hakların neler olduğu mutlaka netleştirilmiş olmalı,
 • Mutlaka özel sağlık sigortası yaptırılmalı,
 • Gidilecek ülkedeki yaygın hastalıklara karşı önlem alınmalı, gerekli tüm aşılar önceden yaptırılmalı.

Peki yurtdışında çalışmak için nasıl iş başvurusunda bulunulur?

Yurt dışında çalışmak için eğer mümkünse bir tanıdığınız aracılığı ile, orada çalışmış yada işveren bir kişiden yardım almakta fayda var. Gidilen ülkede tanıdık kişi sayısı ne kadar fazla olursa o kadar kolaylaşacaktır işler. Size yardımcı olacak, yaşadığınız sıkıntılarda yol gösterecek birisi olması çok çok değerli bir şeydir.

Eğer bir tanıdığınız yok ise yurt dışı kariyer ve danışmanlık firmaları ile irtibata geçebilirsiniz. İŞKUR firması bu anlamda işini iyi yapan kurumsal firmalardandır.

İş başvurusu için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

http://www.iskur.gov.tr/tr-tr/isarayan/kayit.aspx

Herkese bol kazançlı günler dileriz.

11 Yorumlar
 1. erkan aktoprak diyor

  insaatcıym sıhhı tesısat ustasıyım yurt dısında calısmak ıstıyorum

  1. ANIL diyor

   noldu
   BULDUN MU

 2. Metin OZYURT diyor

  Bagli bulundugumuz sirketin isvicre ve fransada bulunan santiyelerinde gorevlendirilmek uzere
  sihhi tesisatcilar , insaat elektrik ustalari , fayans ve sap ustalari, kaynak ustalari (gaz alti,elektrik,oksijen)
  boya ustalari,alcipan montaj elemanlari , pvc montajcilari ve dis cephe kaplama ustalarina acil ihtiyacimiz vardir

  muracaat ve iletisim
  Metin OZYURT
  e-mail: cnsept@switzerland@hotmail.com
  whatsapp: 0033-620-932-213

  1. abdurrahman diyor

   Ben abdurrahman aygün yurtdışında çalışmak istiyorum.sayın metin özyurt benim mesleğim inşaat üzerinedir.dış cephe mantolama. iskele. iç çephe dış cephe boya.birde çelikmala ustasıyım. isviçre ve fransa da çalışmak istiyorum ilginize. teşekür ederim.ve bir de cnsept@switzerland@hotmail.com adresine mesaj gönderilmiyor.

  2. selim diyor

   ben ankara dan selim 36 yaşındayım kaynak ve asansör ustasıyım. montaj. elektirik. imalat. iki ortak yük asansörü yapıyoruz. şartlar nelerdir metin bey tel 0545 443 49 52

 3. Bağdat Caddesi Vipgo diyor

  İş sürecim içerisinde araştırma, öz motivasyon, girişimcilik ve farklı yetenekler edinme noktasında kendimi geliştirdim. Özgeçmişimde de görebileceğiniz gibi farklı eğitimlerle ve yaptığım bireysel araştırmalarla kendimi iş hayatına hazırladım. 12 Yaşımdan İtibaren Oto Mekanik Bakım Onarım Engin Oto Egzozt Montaş Oto Levent Mekanik Bakım Onarım Pekla Briston Bayi Lastik Montaj Ve Çevik İzalasyon Boya Tutkal Halı Saha Tutkalı Kms Kent Mobilyaları Ticaret Aş Fabrikalarında Binder Akrilik Boya Kaucuk Tutkalı Epoksi Üretimi Akrilik Boya Yol Çizgi Boyası Üretimi Alanında 6 Yıl Makina Endistürüyel Makina Bakım Forklift Bakım Onarımcı Argon Kaynağı ve Doğan Holding Mekanik Teknisyen liği Oksijen Elektrik Kaynağı Konusun da Yeterli Derece De Bilgim var Çalıştım İş yaşamında efektif ve hızlı olmak konusunda son derece özverili ve hevesli olduğumu, pozisyonun gerektirdiği sorumluluğu merak ve istekle üzerime almak istediğimi belirtmek isterim. İstekli, özenli ve dikkatli çalışmanın mutlaka başarı ile sonuçlanacağının bilincindeyim. Bu nedenle size yeteneklerim ve çalışma disiplinim ile katkı sağlayabileceğim noktasında şüphem yok. Ön yazımı okumaya ve CV’mi incelemeye vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. Yakın zamanda sizden olumlu haberler almayı diliyorum. not İlk Okulmezunuyum

 4. İsmail diyor

  S a ben mobilya ustasiyim parke kapı mutfak banyo vc dolap işleri yapıyorum 05330930751

 5. İsmail diyor

  İsmail

 6. Mustafa diyor

  Ben börek boğaca açma simit vb unlu mamulleri ustasıyım 21 yaşındayım yurt dışında çalışmak istiyorum ilgilenen ler bu mailden ulaşa bilir

  Mustafa04yavuz@gmail.com
  İnstegram : mustafa_bazidli04

 7. tuncay diyor

  Selamun aleykum bu meslekte yurt dışında iş arıyorum
  Bilgisayar Bakım Onarımı
  Dizüstü Bilgisayar Onarımı
  Güvenlik • Kamera Sistemleri Kurulum
  Word Excel Powerpoint
  İnternet Cafe kurulum
  Ağ Çalışması Grubu
  İş Makinası Oparator
  Tower Crane
  Forklif
  Bobcat
  Bekoloader
  Excavator
  Teleskop
  İstenildiginde cv yollayabilirim
  tuncays315@gmail.com

 8. Enes Zamur diyor

  selam aleyküm boya ustasıyım tecrübem var çalışmak istiyorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

kadıköy escort