Dubai’de çalışmak. Türkler için Dubai’de iş fırsatları

Dubai’de çalışmak;

Dubai, Arap Yarımadasında bulunan Birleşik Arap Emirliklerinin 7 Emirliğinden birisidir.  Yüzölçümü İstanbul’dan biraz küçük olup nüfusu yaklaşık 2,7 milyon civarındadır.

Nüfusun %70’ini Pakistan ve Hindistan’lılar oluşturmakta, yerel halkın oranı ise sadece %17’dir. Kalan nüfus ise başta Bangladesh olmak üzere diğer ülke vatandaşlarına aittir.

Görüleceği üzere, yerel halkın oranı çok az olup yabancı oranının bu kadar fazla olduğu bir ülkede Arapça bilmek şart değil. Sadece bir avantaj sağlamaktadır.

Yabancı oranının bu kadar fazla olmasının en büyük sebebi ülkenin sunmuş olduğu iş imkanlarıdır. Her yıl dünyanın her yerinden milyonlarca insan Dubai’de çalışmak için iş başvurusunda bulunuyor ve bunlardan binlercesi işe kabul edilerek çalışmaya gidiyor.

Ülkedeki zengin petrol ve altın kaynaklarının keşfedilmesi ile 1970’li yıllarda hızlı gelişimini başlatan Dubai, yıllar geçtikçe inanılmaz bir değişim yaşamış, adeta çöl ortasına bir cennet kurulmuştur. İnsanoğlunun sınırlarını zorladığı, maddi imkanların elvermesi ile birlikte yaratıcılıkta sınır tanımadığı muhteşem bir şehircilik anlayışına sahne olmuştur.

Dubai, dünyanın en büyük kapalı alışveriş merkezine, dünyanın en uzun gökdelenlerine, deniz üzerine inşa edilmiş tek 7 yıldızlı oteline, yapay göller, nehirler, adalar, plajlar… saymakla bitmeyecek inanılmaz eserlere ev sahipliği yapmaktadır.

2020 yılında yapılacak olan Expo 2020 ile bir kez daha kendisini tüm dünyaya tanıtmak ve dünyanın her yerinden yatırımları çekebilmek için inanılmaz bir yapılaşma içerisine girmiştir.

Bu kadar muazzam bir değişimin gerçekleşmesi için iş gücüne olan gereksinim doğal karşılanmaktadır. Bu değişimi sağlamak için Dubai, dünyanın dört bir yanından gelerek kendisine katkı sağlayacak her türlü iş gücüne kapısını sonuna kadar açmış durumdadır.

Özellikle inşaat, turizm ve hizmet sektörü personel talebinin en fazla olduğu iş alanlarındandır. Dünyanın en büyük hava yolu şirketi olan Emirates ile transit yolcu trafiğinin en fazla olduğu ülke konumunda olması, özellikle havaalanı yer hizmetleri ve otelcilik alanında personel talebini maksimuma çıkarmaktadır.

Dubai’de çalışmak isteyenler hangi işleri yapabilirler?

Expo 2020 için yapılan gayrimenkul yatırımları özellikle fuar alanı inşaatı, otel inşaatları, alışveriş merkezi inşaatları, yol ve metro inşaatları sebebiyle inşaat sektöründe tecrübeli personel ihtiyacı ciddi anlamda değerlendirilmelidir.

Dubai’de çalışmak isteyen kişiler mutlaka önceden ülkeye giderek kendi gözleri ile görmeli, çalışacağı firmayı tanımalı ve iş sözleşmesini çok dikkatli bir şekilde yapmalıdır.

Ülkede elde edilen kazançlar Türkiye’ye göre yaklaşık 3 kat daha fazla olup giderler de aynı ölçüde fazladır. ( örneğin şehir merkezinde küçük 1+1 kiralamak isterseniz en az 1000 usd gözden çıkartmanız gerekmektedir). Aileniz olmadan yalnız başınıza mütevazi bir hayat yaşayıp sadece para biriktirip dönmekse hedefiniz yine genel aylık gideriniz en kötü şartlarda 1500 usd civarında olacaktır.

Ülkenin en büyük dezavantajı özellikle ilkbahar ile sonbahar arasında kalan dönemde 50 dereceyi bulan hava sıcaklığı ve kış döneminde zaman zaman yaşanan kum fırtınalarıdır.

Eğer siz de yurt dışında çalışmak istiyor ve derdinizi anlatabilecek temel seviyede bir ingilizce yada arapça bilgisine sahipseniz size şiddetle Dubai’de çalışmanızı öneririz. Bu ülkede kazanılabilecek parayı başka bir ülkede kazanabilmek oldukça zordur.

Dubaide çalışmak isterseniz aşağıdaki linke tıklayarak bilgilerinizi girip başvurunuzu yapabilirsiniz.

http://www.gulftalent.com/home/index.php

Yurt dışında hangi ülkede çalışacak olursanız olun mutlaka dikkate almanız gereken konuları aşağıda linki verilen yazımızdan incelemenizi öneririz.

Yurt dışında çalışacaklar için çok önemli tavsiyeler

İş başvurularında özgeçmiş çok önemli olup doğru ve etkili cv hazırlamak ve kolay işe yerleşmek için aşağıdaki başlıkları mutlaka incelemenizi öneririz.

Doğru cv (özgeçmiş) hazırlama teknikleri

Kolay iş bulma yöntemleri

Başarılı iş görüşmesi yapmanın püf noktaları

iş görüşmelerinde sıkça sorulan sorular

İş görüşmelerinde sıkça yapılan hatalar

Zorlu mülakat sorularına verilebilecek en güzel cevaplar

Detaylı bilgi almak istediğiniz konularda bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Destekleriniz için Facebook sayfamızı beğenerek takipte kalmanızı umuyoruz.

 
Bunları da beğenebilirsin
130 Yorumlar
  1. batyr diyor

    Alçı sıva ısı yalıtım boya fayans ustasıyım 28 yaşımda 05536620291

  2. Erol diyor

    15 yıllık mezbahane kasap lık yapmaktayım yurtdışı iş arıyorum 05427715776

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.