Kariyer ve Yatırım Fikirleri

Almanya’da iş imkanları nasıldır? Kolay iş bulabilir miyim?

Almanya’da iş imkanları nasıldır? Kolay iş bulabilir miyim?

Almanya’ya gitmek isteyen, orada çalışıp para kazanmak isteyen ancak kafasında soru işareti olan bir çok insan var. Almanya’ya nasıl gidebilirim? Almanya’da iş imkanları nasıl? Acaba kolay iş bulabilir miyim? Bulacağım işte iyi para kazanabilir miyim? Kazandığım paradan birikim yapabilir miyim gibi bir çok soru geliyor insanın aklına.

1960 ve 1970’li yıllarda özellikle ikinci dünya savaşının sonrasında genç nüfusta ve özellikle erkek nüfusunda yaşanan ağır kayıp dolayısı ile ülkenin yeniden inşa sürecinde dış ülkelerden çok yoğun bir şekilde fiziksel iş gücüne ihtiyaç duyulmuş ve bu vesile ile başta Türkiye olmak üzere bir çok ülkeden Almanya’ya yoğun bir iş gücü göçü yaşanmıştır. Ancak günümüzde artık nüfusun kalabalıklaşması ve sanayide görülen iyileşme dolayısı ile fiziksel iş gücüne minimum ihtiyaç duyulmakta, daha çok beyin göçü dediğimiz, herhangi bir alanda tecrübeli ve donanımlı bireylerin daha çok kabul edildiği bir döneme girilmiş bulunulmaktadır.

Almanya’da yaşayan Türklerin refah seviyesi Türk insanı için her zaman çekici bir güç oluşturmuş ve her dönemde Almanya’ya göç etmek yada çalışmak amacı ile gitmek isteyen insanlar tarafından şartlar zorlanır duruma gelmiştir. Her ne kadar sanayinin ilerlemesi ile daha çok beyin göçüne izin verilse de özellikle hizmet sektöründe ve emek yoğun işlerde çalışacak eleman talebi her daim devam etmektedir. Bu fırsatı değerlendirmek isteyen Türkler için Almanya’da iş imkanları oldukça geniş olup, iş bulmak hala hayal değildir.

Almanya’da çalışma izni gerekli mi?

Öncelikle Almanya’ya gidip çalışmak için mutlaka çalışma iznine ihtiyacınız var. Çalışma izni çıkarabilmek için ise ya Almanya’da oturma izninizin olması yada sizi çalıştıracak firmanın size davetiye göndererek istek yapması gerekmektedir. Eğer Türkiye’deyken işinizi ayarlayabilir ve çalışacağınız firma tarafından çalışma izninizi aldırabilirseniz zaten sıkıntı kalmıyor. Ancak böyle bir imkanınız yok ise bu durumda tek yapmanız gereken şey, Alman vatandaşı olan bir eş bularak gitmektir. Başka türlü yasal yollardan çalışmak için gitme imkanınız yoktur.

Diyelim ki bir eş buldunuz ve evlenerek gittiniz, yine hemen çalışma izni alamıyorsunuz. Öncelikle oturma izni almanız gerekiyor. Oturma izni alabilmek için ise evlendiğiniz kişinin maaşının en az 1300 euro olması ve tek başına ailesine bakabilecek durumda olması gerekiyor. (Bu şartlar farklı şehirlerde farklılıklar göstermektedir, ortalama bir rakam verilmiştir). Eşiniz bu şartları sağlıyor ise sizi oraya aldırabilir. Aksi taktirde sizi aldıramaz.

Farz edelim eşiniz bu imkanlara sahip. Bu durumda eşiniz sizi 3 aylık geçici oturum izni ile oraya aldırıyor ve artık sizin ilk yapmanız gereken şey 600 saatlik bir dil kursuna giderek en az A2 yada B1 seviyesinde Almanca öğrenmeniz gerekiyor. A2 seviyesinde konuşabilen bir kişi çok kolay olmasa da derdini bir şekilde anlatabiliyor ve karşıdakini anlayabiliyor durumdadır. B1 ise artık akıcı bir şekilde konuşulabilen seviyedir. Dil konusunu da hallederseniz bu durumda kalıcı oturma izni alarak bununla birlikte çalışma iznine de hak kazanmış olursunuz.

Dil çok çok önemli bir konu. Asya veya Orta Doğu ülkelerine çalışmaya gittiğinizde size yardımcı olan Türk firmaları sayesinde belki hiç dil bilmenize gerek olmadan çalışıp dönebilecekken Almanya dahil tüm Avrupa’da yabancı dil olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır. Ne yapıp edip asgari düzeyde de olsa dil öğrenmeye bakın.

Çalışma izni konusunu hallettik, peki bundan sonra iş konusunu ne yapacağız?

Öncelikle Türkiye’deyken size Almanya’da iş vadeden, belirli bir para karşılığı danışmanlık yapacağını, iş ve çalışma izni ayarlayabileceğini belirten hiç kimseye inanmayın ve kesinlikle bunun için para ödemeyin.

Çalışacağınız firma aracılığı ile gitmiyorsanız, evlenerek gidip çalışacaksanız ilk başta yapmanız gereken şey çalışmak istediğiniz firmalara yada taşeron firmalara cv (özgeçmiş) göndererek iş başvurusunda bulunmaktır. Almanya’da iki tür çalışan vardır. Birisi direkt olarak o firmanın kadrolu elemanı olarak çalışanlar, diğeri ise taşeron firmalarda görev yapan ve taşeron firmanın görevlendirdiği yerlerde çalışmaya giden insanlar.

Kadrolu çalışanların sosyal hakları daha geniş olup iş garantisi varken taşeron firmalarda maalesef iş garantisi yoktur. Bir nevi sözleşmeli çalışandır. Taşeron firmada siz görev yapmaya başladıktan sonra 18 ay içerisinde firma sizden memnun ise size kadro vermek zorundadır. Memnun değilse bu durumda sizi işten çıkarır. Almanya’da işten çıkarmalar çok zordur. Gerçekten geçerli nedenlerin olması gerekir. O yüzden kadrolu çalışanlar hep daha rahat iken, sözleşmeli çalışanlar diken üzerindedir.

Almanya’da işçi maaşları ne kadardır?

Taşeron firmalarda alacağınız ücret çalıştığınız kente göre ve yaptığınız işe göre değişmektedir. Ancak ortalama olarak 800-900 Euro civarında ödemektedirler.  Kadrolu çalışanlar ise ortalama 1200-1300 Euro civarında bir maaş almaktadırlar. Burada belirtilen rakamlar asgari rakamlardır. Eğer herhangi bir diplomanız var, üniversite mezunusunuz, mesleğiniz var, beyaz yakalı personel olarak çalışacaksınız, o zaman alacağınız ücret çok çok daha fazla olacaktır. Yada işçi olarak çalışacaksınız ancak çok ağır şartları olan bir iş ise bu durumda yine alacağınız ücret 2000 euro’ya kadar da çıkabilir. Almanya’da bir çok insan var 2000-2200 Euro para teklif eden işleri çalışma şartları ağır diye ret ediyorlar. Çünkü Almanya’da sosyal haklar çok geniş. İşiniz yoksa işsizlik maaşı alırsınız, evinizin kirasını, faturalarını devlet öder, size iş bulur. Bir çok insan bu rahata alıştığı için kolay kolay iş beğenmiyorlar.

Almanya’da iş imkanları nelerdir? Hangi işler yapılabilir?

Herhangi bir üniversite mezunu olmayan kişiler genellikle Almanya’da gıda sektöründe, hizmet sektöründe yada fabrikalarda üretim bantlarında operatör olarak çalışmaktadırlar. Almanya’da iş imkanları en geniş işler ise şöyledir: restoranlarda aşçılık, garsonluk, şoförlük, kuaförlük, temizlik işçiliği, fabrikalarda işçilik, inşaat işçiliği, oto alım satım, tamir bakım işleri başlıca sayılabilecek mesleklerdendir.

Özetle, Almanya’da iş bulmak kolay değil, ancak çalışkan ve istekli bir kişi iseniz, dil biliyorsanız, biraz da çevreniz var ise iş bulmak sizin için zor olmayacaktır. Her ne kadar hayat pahalılığı Türkiye’den daha fazla olsa da alınan para Türkiye’ye göre daha fazla yetmektedir. Örneğin, 800-900 euro asgari ücret alan bir kişi Türkiye’de 1400 tl asgari ücret alan kişiye göre daha refah bir hayat yaşamaktadır. Çünkü ödediği faturalar daha düşük, vergi daha düşük, devlet desteği daha yüksek olduğu için işçi haklarının fazlalığı ve sosyal imkanların etkisi ile oradaki çalışan daha refah bir hayat sürmektedir.

Almanya’da asgari ücret ve işçi maaşları ile ilgili daha detaylı bilgiyi aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz;

Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar? Almanya’da İşçiler Ne Kadar Maaş Alır?

Ayrı bir yazımızda Almanya’da geçim şartları nelerdir? Aylık ne kadar para ile geçinilebilir? Çalışanların sosyal hakları nelerdir? Bu konularda detaylı bilgi almak isterseniz aşağıdaki başlıklara göz atmanızı öneririz.

Almanya Göçmenlik Şartları. Almanya’ya İltica Etmek

Almanya’da çalışanların sosyal hakları nelerdir?

Almanya’da geçim şartları nasıldır? Ne kadar para ile geçinilir?

Yurt dışında hangi ülkede çalışacak olursanız olun mutlaka dikkate almanız gereken konuları aşağıda linki verilen yazımızdan incelemenizi öneririz.

Yurt dışında çalışacaklar için çok önemli tavsiyeler

İş başvurularında özgeçmiş çok önemli olup doğru ve etkili cv hazırlamak ve kolay işe yerleşmek için aşağıdaki başlıkları mutlaka incelemenizi öneririz.

Doğru cv (özgeçmiş) hazırlama teknikleri

Kolay iş bulma yöntemleri

Başarılı iş görüşmesi yapmanın püf noktaları

iş görüşmelerinde sıkça sorulan sorular

İş görüşmelerinde sıkça yapılan hatalar

Zorlu mülakat sorularına verilebilecek en güzel cevaplar

Detaylı bilgi almak istediğiniz konularda bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Destekleriniz için Facebook sayfamızı beğenerek takipte kalmanızı umuyoruz.


Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

3 Yorumlar
 1. Nizamettın doğu diyor

  Mrb ben çalişmak isterim almanyada kepçe operatoruyum iş arıyurum başka iş olsa da çalişırım lütfen acıl işe ihtiyacım var

 2. Ramazan Durgut diyor

  Almanyada inşaatta çalışmak istiyorum 16 yıldır meslek hayatım var numaram. 05366275198

 3. Halim diyor

  İnşaat işçisiyim her türlü ağır işte çalışabişirim
  Şuan işim yok varsa lütfen yardımcı olun

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.