Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar? Almanya’da İşçiler Ne Kadar Maaş Alır?

Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar? Almanya’da İşçiler Ne Kadar Maaş Alır?

Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar? İşçiler Ne Kadar Maaş Alır?

Almanya’da Asgari Ücret

Almanya’da asgari ücret, saatlik işçi ücretlerine göre belirlenir. 2017 yılı için saatlik ücretler minimum 8,84 Euro’dur. Buna göre, günlük 8 saat olacak şekilde hesap yapılarak, aylık ücret 1.532 €  olarak hesaplanmıştır.

Hesaplanan bu ücret brüt olup yaklaşık 3’te 1 kesinti yapılarak 1.020 Euro olarak ödenir. Yapılan kesintiler, işsiz kalındığı dönemde işsizlik maaşına ilave olarak hem sigorta priminin ödenmesi hem de emeklilik primlerinin ödenmesi için kullanılır. İşsizlik parası en az net asgari ücret kadardır.

Asgari ücretin altında ödeme yapan işverenler için çok ağır cezalar söz konusudur.

Almanya’da Ortalama Maaş Ne Kadar?

Almanya’da çalışma şartları ve çalışanların elde ettiği kazançlar bir çok ülkeye göre oldukça iyidir. Her ne kadar asgari ücret net 1.020 euro civarlarında olsa da gerçekte ödenen ortalama maaşlar çok daha yüksektir.

2016 yılında OECD tarafından yapılan araştırmaya göre çalışanların %75’inin diğer OECD ülkelerinde ödenen maaştan daha fazla kazandığı tespit edilmiştir. 2015 yılında ise Almanya’da tüm çalışanların ortalama maaşlarının 2.155 Euro olduğu belirtilmiştir.

Üniversite mezunu olanlar, mühendisler, bilgi teknolojileri üzerine çalışanların maaş ortalamaları ise 4.000-5.000 Euro aralığındadır. Tecrübesi fazla olan doktor, avukat, ekonomist gibi mesleklerde bu rakamlar 5-10 bin euro civarlarına yükselmektedir.

Çalışanlar, kendi mesleklerinin dışında ayda 40 saate kadar en fazla iki ekstra iş olacak şekilde ek iş yapabilirler. Gece mesaisi yapanlar, normal saatlik ücretinin 3 katını alırlar.

Almanya’da asgari ücret olarak yukarıda belirtilen tutar, taşeron firmalar tarafından vasıfsız işçilere ödenen en düşük maaşlardır. Taşeron firmalarda çalışanlar kadrolu değildir. Firma hangi işte isterse orada çalıştırır. Kadrolu olarak işe yerleşen çalışanların maaşları %100’e yakın oranda artış gösterir.

Sosyal haklar olarak taşeron işçiler ile kadrolu işçiler arasında fark yoktur. Her ikisi de eşit özlük haklarına sahiptirler.

Almanya’da asgari ücret alan bir kişi nasıl geçinir?

Ayda eline 1000 euro geçen bir asgari ücretli çalışan, Türkiye’dekine göre çok daha rahat şartlarda geçinebilir.

Ortlama 300 Euro’ya normal bir evde oturabilir, 200 Euro’ya tüm faturalarını öder ve kalan 500 Euro 1 aylık geçinmek için yeterlidir.

Almanya’da bir çok şey Türkiye’ye göre pahalı olmasına rağmen temel gıda malzemeleri oldukça ucuzdur. Örneğin, etin kilosu 10 euro’dur. Almanya’da asgari ücret alan bir çalışan, bir aylık maaşı ile 100 kilo et alabilirken, Türkiye’deki asgari ücretli birisi ancak 70 kilo et satın alabilir.

Tek çocuklu bir ailenin haftalık mutfak masrafı 100 euro ile rahatlıkla karşılanabilir.

Devlet ayrıca çocuk parası da öder ve çocuğun eğitim masrafları da devlet okuluna gönderildiği taktirde rahatlıkla ödenebilir.

Asgari ücret alan bir kişinin tek maaş ise araba alması Türkiye’de imkansız iken, Almanya’da asgari ücret alan bir kişi rahatlıkla kendi arabasına sahip olabilmektedir.

Almanya ile ilgili daha fazla bilgi almak için aşağıdaki başlıklara da göz atabilirsiniz. Sorularınız ve görüşleriniz için bize her zaman aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Anonim dedi ki:

  Almanya’da işçiler maaş mı alıyor ? Bizde neden yalnızca memurlarla, emekliler MAAŞ alıyor.?

 2. Metin dedi ki:

  Gece çalışan 3 kat maaş alıyor ? 23 senedir duymadım yaşamadım. %25

 3. Aremab dedi ki:

  Evet bugün markette karpuzun kilosunu 1,79 Euro’dan aldık.
  Lüks sayılabilir tabii…

 4. Hatice dedi ki:

  Bakiyorumda guzel ulkemi bayagi bir karalamissiniz yazarken dogrulari yazin lutfen 300 € luk evmi var varsa tek odalidir ben 4 cocuk annesiyim 3.5 odali evde kaliyorum 800€ kuru kira veriyorum toplam 1050 geliyor

 5. Ati dedi ki:

  Delirdiniz mi siz? Ortalama ev 300€ mu? Varoş da bile oturamazsın o fiyata. Üstelik gece mesaisi 3 kat fazla… 😊 Vay vay vay yazıyı yazanın fantezisi herhalde bu 😂

 6. buram dedi ki:

  1 kere yazida cok buyuk hatalar var internetten kulaktan dolma bilgilerle yazıldı belli
  birincisj almanyada maasin 3 de birini kesme diye bisey yok aldin maasa gore kesinti var ornegin 3000 euro alan birisinin net maasi kesintilerle 2200 euro civaridir 1500 euro alan birinin net maasi 1180 euro civaridir bu rakamlar evli bekar olarak artis veya dusus gerceklesmekte bu hesaplamalar bekar olarak yapilmistir eger evliyseniz daha fazla net alırsıniz 1180 yerine 1300 euro gibi bi fiyat cikicaktir cocukta varsa dahada etkiliyor
  ikincisi almanyada 160 saat aylik calismaysa 173 saat uzerinden islem gorursun
  ucuncusu turkiyede ortalama haftalik saatlik 55 70 saat arasidir ozel sektorde calismiyorsan siradan bi asgarilinin calisma saatlero bu sekildedir almanyada haftada 55 saat calismak pek mumkun olmasada extra 3 5 saatlik temizlik isleri gibi yerlerde calisabiliyosun yani kabaca hesaplarsak haftada 55×4 220 saat yapar aylik 1947 euro yapar saatlik ucretten bunun kesintisi felan 1347 euro gibi bi para kalir elinize eger evliysen 1530 euro gibi bi net para eline kalir ve bu en dusuk maasli birinin alca paradir kimse almanyada bu paralara calismiyor 1000 de 1 bulursun tabi biz genede asgari uzerinden hesaplama yaptik bu sekilde cikan elinize kalan net para odur turkiyede 40 saat calissan aylik 1000 lira vermezler sana kaldiki ole bi ise almazlar seni gunluk maximum 10 saat calisio turkiyede herkez 12 saat ve uzeri calisanda bi ton insan var
  ve son olarakta almanyada bu paraya padisah hayati yasiyosun et 8 euro muz 1.5 euro diger butun temel ihtiyaclar turkiyedeki fiyatlarini en az 7 de 1 fiyatina satiliyor ev kiralari sehirden sehire degisiyor turkiyedeki gibi… gidipte munih yani turkiyenin istanbulundan tutmaya calisirsan 700 den baslar 1500 euro kadar cikar ama hamburg gibi yerlerde bu 300 euro ya kadar dusuyor

  1. xcv dedi ki:

   Teşekkürler bilgilendirme için.

BİR YORUM YAZ