Kariyer ve Yatırım Fikirleri

Almanya Asgari Ücret Ne Kadar? Almanya’da İşçiler Ne Kadar Maaş Alır?

Almanya'da Asgari Ücret Ne Kadar?

Almanya Asgari Ücret Ne Kadar? İşçiler Ne Kadar Maaş Alır?

Almanya Asgari Ücret – Saatlik Ücret

Almanya asgari ücret, saatlik işçi ücretlerine göre belirlenir. 2019 yılı için saatlik ücretler minimum 8,84 Euro’dur. Buna göre, günlük 8 saat olacak şekilde hesap yapılarak, aylık ücret 1.557 €  olarak hesaplanmıştır.

Hesaplanan bu ücret brüt olup yaklaşık 3’te 1 kesinti yapılarak 1.020 Euro olarak ödenir. Yapılan kesintiler, işsiz kalındığı dönemde işsizlik maaşına ilave olarak hem sigorta priminin ödenmesi hem de emeklilik primlerinin ödenmesi için kullanılır. İşsizlik parası en az net asgari ücret kadardır.

Asgari ücretin altında ödeme yapan işverenler için çok ağır cezalar söz konusudur.

Almanya asgari ücret - Saatlik Ücret
Almanya asgari ücret- Saatlik Ücret

Almanya’da Ortalama Maaş Ne Kadar?

Almanya’da çalışma şartları ve çalışanların elde ettiği kazançlar bir çok ülkeye göre oldukça iyidir. Her ne kadar asgari ücret net 1.020 Euro civarlarında olsa da gerçekte ödenen ortalama maaşlar çok daha yüksektir.

 OECD tarafından yapılan araştırmaya göre çalışanların %75’inin diğer OECD ülkelerinde ödenen maaştan daha fazla kazandığı tespit edilmiştir.  

Üniversite mezunu olanlar, mühendisler, bilgi teknolojileri üzerine çalışanların maaş ortalamaları ise 4.000-5.000 Euro aralığındadır. Tecrübesi fazla olan doktor, avukat, ekonomist gibi mesleklerde bu rakamlar 5-10 bin Euro civarlarına yükselmektedir.

Öğretmenler ortalama 2500 – 3500 Euro arasında maaş alırlar.

Çalışanlar, kendi mesleklerinin dışında ayda 40 saate kadar en fazla iki ekstra iş olacak şekilde ek iş yapabilirler. Gece mesaisi yapanlar, normal saatlik ücretinin 3 katını alırlar.

Almanya’da asgari ücret olarak yukarıda belirtilen tutar, taşeron firmalar tarafından vasıfsız işçilere ödenen en düşük maaşlardır. Taşeron firmalarda çalışanlar kadrolu değildir. Firma hangi işte isterse orada çalıştırır. Kadrolu olarak işe yerleşen çalışanların maaşları %100’e yakın oranda artış gösterir.

Sosyal haklar olarak taşeron işçiler ile kadrolu işçiler arasında fark yoktur. Her ikisi de eşit özlük haklarına sahiptirler.

Almanya yaşam şartları
Almanya yaşam şartları

Almanya’da asgari ücret alan bir kişi nasıl geçinir?

Yurtdışında çalışmak ülkemizde çoğu kişinin aklından geçer. Ancak Almanya asgari ücret seviyesinde para kazanan bir kişi Almanya da nasıl yaşar, diye soracak olursak bu kişiden kişiye değişen bir cevap olarak değişir.

Ayda eline 1000 Euro geçen bir asgari ücretli çalışan, Türkiye’dekine göre çok daha rahat şartlarda geçinebilir.

Ortalama 300 Euro’ya normal bir evde oturabilir, 200 Euro’ya tüm faturalarını öder ve kalan 500 Euro 1 aylık geçinmek için yeterlidir.

Almanya’da bir çok şey Türkiye’ye göre pahalı olmasına rağmen temel gıda malzemeleri oldukça ucuzdur. Örneğin, etin kilosu 10 Euro’dur. Almanya’da asgari ücret alan bir çalışan, bir aylık maaşı ile 100 kilo et alabilirken, Türkiye’deki asgari ücretli birisi ancak 70 kilo et satın alabilir.

Tek çocuklu bir ailenin haftalık mutfak masrafı 100 Euro ile rahatlıkla karşılanabilir.

Devlet ayrıca çocuk parası da öder ve çocuğun eğitim masrafları da devlet okuluna gönderildiği taktirde rahatlıkla ödenebilir.

Diğer bir görüşe göre de Almanya Asgari ücreti Almanya fiyatlarına göre değerlendirilmesi ve Almanya da hayat şartlarının göründüğünün ötesinde daha pahalı olduğu, bu fiyatlarlarla TL’ye çevrildiğinde Türkiye’de çok rahat yaşanabilecek iken, Almanya’da geçimin çok zor olacağı yönünde olmasıdır.

Asgari ücret alan bir kişinin tek maaş ise araba alması Türkiye’de imkansız iken, Almanya asgari ücret tarifesine göre para kazanan bir kişi rahatlıkla kendi arabasına sahip olabilmektedir.

Almanya ile ilgili daha fazla bilgi almak için aşağıdaki başlıklara da göz atabilirsiniz. Almanya’daki işçi ücretleri ve maaşlar ile ilgili sorularınız ve görüşleriniz için bize her zaman aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.


Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

17 Yorumlar
  1. karakaya diyor

    Sağlık meslek lisesindeyim son sene.Öbür yıllar için Alman-İngiltere-Kanada ülkelerinden birine kalıcı olarak gitmek istiyorum. Fakat nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum. Hastanede çalışıp aynı anda üniversite okumak istiyorum.Yada sizin öneriniz varmı?(üniversiteyi orda okumakmı iyi olur yoksa burda 1 kaç seneliğine hastanede çalışıp kalifiye eleman olmak?)

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.