Yurtdışında Çalışmakİngiltere

Ingiltere’de Çalışmak – Iş Bulmak – Maaşlar – 2022

İngiltere'de çalışmak için ihtiyacınız olan bilgiler

Ingiltere’de Çalışmak – Iş Bulmak – Maaşlar

Ingiltere, Amerika’dan sonra dünyanın en fazla göçmen çalışan nüfusa sahip ülkelerinden bir tanesidir. Özellikle Londra’da neredeyse İngilizler kadar yabancılar yaşar. Yabancı nüfusunu oluşturan insanların bir kısmı eğitim için ülkeye gelenlerden oluşurken, diğer bir kısım ise Ingiltere’de çalışmak ve para kazanmak için gelmişlerdir.

Özellikle Asya kökenli, Pakistanlı, Hindistanlı yada Arap kökenli bir çok insan görebilirsiniz.

Türkiye’den de Ingiltere’de çalışmak için giden bir çok insan mevcut olup eğitim amacı ile giden öğrenciler de hayat pahalılığından dolayı kısmi zamanlı olarak çalışmakta ve en azından günlük harçlıklarını çıkarmaktadır.

Ingiltere’de çalışmak için yada eğitim için giden insanların en fazla şikayetçi olduğu konu hayat pahalılığıdır. Özellikle toplu taşıma ücretleri ve ev kiraları diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha yüksektir. Giyim ve beslenme anlamında biraz daha fazla imkan bulunabilirken barınma ve ulaşım anlamında çok daha fazla harcama yapmak gerekiyor.

Ingiltere’de ev kiraları, kıyafet fiyatları, gıda fiyatları ve ulaşım ücretleri ile ilgili çok daha detaylı bilgiye aşağıdaki konu başlığından ulaşabilirsiniz.

Ingiltere’de Yaşam – Yemek – Ulaşım – Ev Kiraları

İçindekiler

Ingiltere’de Çalışmak – Ingiltere’de ne iş yapılır?

Ingiltere’de çalışmak isteyen kişiler için 2 türlü iş imkanı söz konusudur. Bunlar;

 • Herhangi bir uzmanlık alanı olan, eğitimini tamamlamış kişiler için kurumsal firmalarda tam zamanlı olarak çalışma,
 • Eğitim için giden veya herhangi bir uzmanlık alanı olmayan vasıfsız, yarı zamanlı yada tam zamanlı çalışma.

İlk seçenekte belirtilen gruptakiler genellikle üniversite mezunu, yabancı dil bilen, mühendis, mimar, doktor, hemşire, avukat, denizci, bilgisayar mühendisi, elektronik mühendisi, yazılımcı, telekomünikasyon uzmanı gibi mesleklerde eğitim almış yada bu alanlarda tecrübeli kişilerden oluşur.

Bu meslek dalında çalışan kişiler çoğunlukla kurumsal firmalarda tam zamanlı olarak çalışır ve aldıkları ücretler oldukça yüksektir. Alanında tecrübesiz yeni mezun çalışanlar ortalama 1.500-2.000 pound ile işe başlamakta ve 5-10 yıl tecrübe edindiğinde 4-5 bin pound civarına kadar ücret alabilmektedirler.

İkinci seçenekte belirtilen grup, daha çok vasıfsız işçiler ve part-time çalışan öğrencilerden oluşur. Bu kişiler genellikle restoranlarda mutfak elemanı yada garson olarak, temizlikçi olarak, otellerde resepsiyonda, temizlik, bakım, onarım işlerinde, alışveriş merkezlerinde veya mağazalarda güvenlik olarak, tezgahtar olarak, satış danışmanı yada müşteri temsilcisi olarak çalışabilmektedirler.

Bu grupta görev yapanlar genellikle asgari ücret üzerinden ödeme alırlar. Ingiltere’de asgari ücret saatlik olarak hesaplanır. Yani o ay içerisinde kaç saat çalışırlarsa onun saatlik asgari ücreti kadar ödeme alırlar.

Ingiltere’de Asgari Ücret Ne Kadar?

Ingiltere’de çalışmak için gidenler İngiliz vatandaşları ile aynı özlük haklarına sahip olurlar. Yani asgari ücret uygulaması yabancı yada yerli halk için farklılık göstermez.

Şu anda Ingiltere’de saatlik asgari ücret 7,5 pound civarındadır. Haftalık 40 saat çalışıldığını düşünürsek aylık ortalama brüt kazanç 1200 pound civarında olur. Yıllık net kazancın 11.500 pounda kadar olan kısmı vergiden muaftır. Onun üzerindeki kazançlar üzerinden gelir vergisi kesintisi yapılır. Bu ücret üzerinden ortalama 70-80 pound sigorta ve emeklilik kesintisi yapılır ve net yaklaşık 1.100 pound civarında bir kazanç ele geçer.

Ingiltere’de Ne Kadar Maaş İle Geçinilir?

Ingiltere’de net asgari ücret olan 1.100 pound ile rahatlıkla olmasa bile asgari şartlarda bir yaşam tarzı ile geçinmek mümkündür.

Ortalama giderler kabaca aşağıdaki gibi sayılabilir.

 • Ev kirası: Ortalama 500 poundi
 • Ulaşım: Aylık 200 pound 
 • Yeme – içme: 300-400 pound
 • Giyim: 100 pound
 • Eğlence – Gezme: 100 pound

Ingiltere’de aylık genel masraflar ile ilgili daha detaylı bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Aylık ne kadar para harcanacağı, nasıl bir yaşam şekli sürmek istediğinize göre değişecektir. Her gün evinde yemeğini yapan, çok fazla dışarıya çıkmayan, alışveriş ve eğlence hayatına düşkün olmayan birisi rahatlıkla 1.000 pound ile geçinebilirken, tersi durumda 1.500-2.000 pound ile ancak geçinilebilmektedir.

Ingiltere Çalışma İzni – Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere’ye gitmek isteyen Türkler için Ingiltere vizesi alınması gerekmektedir. Her ne kadar İngiltere, Avrupa Birliği ülkesi olsa da Şengen vizesi ile giriş yapılamaz. Ingiltere için ayrı vize alınması gerekir.

Ingiltere’ye okumak veya turistik amaçlı gitmek ile iş için gerekli olan Ingiltere çalışma vizesi birbirinden farklılık göstermektedir.

Turizm amaçlı Ingiltere vizesini almak oldukça kolay iken, eğitim yada çalışma amaçlı vize alımı bazı prosedürlere tabidir.

 • İngiltere vizesi almak için ilk yapılması gereken iş, https://www.visa4uk.fco.gov.uk/home/welcome internet adresine girerek vize talep formunun doldurulması gerekmektedir. Bu formu kendiniz için yada vize almak istediğiniz herhangi birisi için doldurabilirsiniz.
 • Talep formu doldurulduktan sonra vize ücretinin internet üzerinden kredi kartı ile yada havale ile ödenmesi ve dekontunun alınması gerekir.
 • Daha sonra yine internet başvurusu sırasında size en yakın vize ofisini seçerek randevu oluşturmanız gerekir,
 • Randevu alındıktan sonra aşağıdaki belgeler ile birlikte randevu gününde görüşmeye gitmeniz gerekmektedir.

Ingiltere vizesi için gerekli belgeler;

 • Başvuru formunun çıktısı,
 • 2 adet biyometrik resim,
 • En az 6 aylık geçerli pasaport,
 • Vize ücretinin ödendiğine dair dekont,
 • Randevu bilgisinin olduğu belgenin çıktısı,
 • Uçak biletleri,
 • Gelir bilgisini belgeleyen banka hesap hareketleri dökümü,
 • Öğrenci olarak gidiliyor ise, okuldan alınmış davetiye yazısı, 18 yaşından küçük ise muvafakatname, 
 • Çalışmak için gidiliyor ise işveren tarafından hazırlanmış davetiye mektubu,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Çalışanlar için SGK işe giriş bildirgesi, SGK hizmet dökümü ve maaş bordrosu,
 • İş yeri sahipleri için Vergi Levhası ve Çalışma Belgesi, şifketin faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, imza sirküleri

Ingiltere vizesi, başvuru sonrasında ortalama 2 haftada verilmektedir.

Ingiltere çalışma vizesi alınması için mutlaka işveren tarafından hazırlanmış davetiye mektubu gerekmektedir. Aksi taktirde ülkede kaçak çalışmanın cezası var ve hemen sınır dışı edilmektedir.

İngiltere Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere’de Çalışmak İster Misiniz?

Kariyer planlarınıza karar vermek, ilk işinizi bulmak veya yeni bir fırsat yaratmak söz konusu olduğunda, İngiltere’de çalışmak için ortalama maaşları bilmek önemlidir. Dolayısıyla kazanç potansiyelinizi de anlayabilirsiniz.

İlk olarak, işletmelere katacağınız değerinizi düşünerek İngiltere’de iş bulmak için fırsatlarınızı genişletebilirsiniz. Ayrıca, işverenler muhtemelen maaş beklentilerinizin ne olduğunu soracaktır. Rastgele ve gerçekçi olmayan bir cevapla ticari farkındalıktan yoksun olduğunuzu düşünmelerini istemezsiniz.

İngiltere’de Para Kazandıran İşler

İngiltere’de birçok sektörde iş bulmanız mümkündür. İngilizce dil bilgisi seviyeniz iyi düzeydeyse başarılı kariyer fırsatlarını yakalamakta zorlanmazsınız. Öte yandan İngiltere’de Türklere iş ilanları da hiç beklemeyeceğiniz kadar çoktur. Ankara Antlaşması ile ülkeye daha önce gidip kendi işini kurmuş birçok Türk bulunmaktadır. Bu kişiler İngiltere iş ilanları konusunda Türklere öncelik tanıyacaktır.

Teknik mesleklerde çok fazla yerli eleman bulunamadığı için İngiltere’de elektrikçi olmak büyük fırsatlar doğurabilir. Yüksek maaşlı bir iş sahibi olabilirsiniz. Öte yandan ülkenin yaşlı nüfusundaki azımsanmayacak oran İngiltere’de hemşire olarak çalışmak isteyenler için de iş olanaklarının kapısını açmaktadır. Aslında sadece hemşireler değil, tüm sağlık çalışanları iş sahibi olmak konusunda zorluk yaşamayacaktır.

İngiltere’de 2020 Maaşları

Ülke Brexit gelişmelerinden ve AB’den resmi olarak tamamen ayrılmalarından sonra maaşlarda da güncelleme yaptı. İngiltere’de çalışmak üzere bir işe başvururken bekleyebileceğiniz asgari ücretler şöyledir:

İngiltere Göçmen Yasası Değişikliğine Gidiyor

İngiltere aşçı maaşları: ülkede aşçılara ödenen en düşük maaş 18,579 pound, ortalama maaş ise 23,000 pounddur.

İngiltere mühendis maaşları: Yeni mezun mühendislere İngiltere’de ödenen yıllık maaşlar 25,000 pounddan daha yüksektir. Meslekteki deneyiminize göre 40,000 pound üstüne kadar maaş alabilirsiniz.

İngiltere kuaför maaşları: İngiltere’deki kuaförler saatlik ortalama 8 – 10 pound arasında kazanmaktadır.

İngiltere garson maaşları: Garsonlar çalıştıkları yere bağlı olarak yıllık 17,500 pound ile 25,000 pound arasında kazanç sağlayabilirler.

İngiltere’de inşaat işçi maaşları: İngiltere’de inşaat işçilerinin maaşları son derece yüksek olup yıllık ortalama maaş 44,983 pounddur.

Alabileceğiniz İngiltere Çalışma İzni Türleri

Ingiltere’de sosyal yaşam ve daha fazla bilgiyi aşağıdaki buradan bulabilirsiniz.

Sorularınız ve görüşleriniz için bize her zaman aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

18 Yorum

 1. İngiltere’de çalışmak isterim nasıl yardımcı olursunuz . amcaoğlu nün fesfut dükkanı var tost döner pizza tarzı yanına gitmek isterim nasıl gidebilirim…

 2. Devlet memuruyum devletin çeşitli organlarında görev aldım eyer kabul edilersem ülkemizde çalışmak isterim TSK.

 3. Merhaba ben 25 yıl kamu kurumunda elektrik teknisyeni olarak görev yaptım ustalık belgem var İngiltere’ye nasıl işçi olarak gidebilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu