Çalışma Hayatıİngiltereİş FikirleriÜlkelerYurtdışında Çalışmak

İngiltere Göçmen Yasası Değişikliğine Gidiyor

Avrupa Ekonomik Alanı (AÇA) dışından gelecek olan ekonomik göçü yönetmek için 2008’den beri İngiltere’de puan tabanlı bir sistem uygulanmaktadır. İngiltere’nin Brexit sürecinin başlangıcından bu yana, Aralık 2018’de yayınlanan beyaz bir rapor hükümetin planlarını daha net hale getirmesine rağmen, gelecekteki İngiltere göçmen yasası ve politikasının diğer vatandaşlar için ne olacağı belirsiz.

İçindekiler

Yeni İngiltere Göçmen Yasası ile İlgili Endişeler

1 Ocak 2021’den itibaren uygulanacak olan yeni Birleşik Krallık vize puanlarına dayalı sisteme dair sayısız eleştiri bulunuyor. Eğer yeni sistem kapsamında ülkeye düşük vasıflı işçilerin girmesine izin verilmezse bu, ciddi beceri kıtlığı anlamına gelecektir.

2021’de, geçmişte bu işleri yapmak için İngiltere’ye gelecek olan yeni gelen AB ve AÇA işçilerinin yerinin birdenbire İngiliz vatandaşları ile doldurulması olası olmayacaktır. İngiltere’de daha şimdiden ülkede bulunan İngiltere vatandaşları ve göçmenler dışında, daha yüksek bir maaş ile bile, bu alt düzey işleri yapmaya istekli olan yeterli yerli vatandaş bulunmamaktadır.

İngiltere Asgari Ücret, İşçi Maaşları ve Çalışma Şartları

İnsanları “orta seviye” beceri gerektiren işlerde çalıştırmak ise daha kolay olacaktır. Mevcut Tier 2 İngiltere vizesi sisteminden büyük ölçüde hariç tutulan RQF Seviye 3 işleri, yeni İngiltere göçmen yasası ve vize puanları sistemine dahil edilmiştir.

Yeni sistem durumu bazı açılardan daha da kötüleştirebilir. Şu anda, bazı göçmenler Tier 2 Sponsor Lisans sistemi altında yılda 20.800 £ maaşla 2. seviye vize alabilirler. Bu maaş oranında yeterli puan kazanmanız pek olası görünmüyor. Görünüşe göre Tier 2 Sponsor Lisans sistemi uygulanmaya devam edecek. Mevcut pahalı ve bürokratik sistem de varlığını sürdürecek ve aslında daha fazla insan buna girecek. Daha fazla işverenin 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren Tier 2 Sponsor Lisansı sahibi olması gerekecektir.

İngiltere Göçmen Yasasındaki Yenilikler

Yeni puan tabanlı sistemin gelecek 2021 yılına kadar işleme alınmayacağını lütfen unutmayın. Anlayabildiğimiz kadarıyla, Tier 2 Sponsor Lisansı ve Tier 2 vize sisteminde 2021 yılına kadar önemli değişiklikler olmayacak. Yeni sistemin, işvereni değiştirmek ya da İngiltere’de daha uzun süre kalmak isteyen Tier 2 Şirket İçi Transfer vizesi olanlar için işleri kolaylaştıracağı da biliniyor.

İçişleri Bakanı Priti Patel, 19 Şubat 2020’de İngiltere’nin yeni puan tabanlı vize ve göç sistemini açıkladı. Yeni göç tasarısı 1 Ocak 2021’den itibaren yürürlüğe girecek ve göçmenlerin en az 70 puan almasını gerektirecek. Farklı bir sisteme dayanarak, şu anki Tier 2 vize kategorisi altında İngiltere’ye giriş için 40 puan gerekmektedir.

Hükümetin açıklamasına göre, Avustralya’daki göçmen sistemi üzerinde modellenen yeni sistem, İngiltere’de ‘yüksek ücret, yüksek beceri, yüksek verimlilik ekonomisi’ yaratmak amacıyla tasarlandı. Çok uzun zamandır, Avrupa serbest dolaşım haklarından etkilenmiş olarak, İngiltere’nin göçmen sistemi İngiliz halkının ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Yeni İngiltere göç yasası sayesinde bu durumun değişmesi bekleniyor.

Yeni İngiltere Puan Tabanlı Vize Sistemi

Yeni sistem kapsamında, bazıları zorunlu olan bazı kriterlere göre puan verilecektir:

  • Bir göçmen İngilizce konuşuyorsa 10 puan verilecektir (zorunlu)
  • Bir kişinin mevcut bir işi, iş teklifi veya sponsoru varsa (zorunlu) 20 puan verilecektir *
  • İşçinin uygun beceri seviyesine sahip olması durumunda 20 puan verilecektir (zorunlu)
  • Bir işin maaşı 20.480 £ ile 23.039 £ arasındaysa 0 puan kazanılır **
  • Bir işin maaşı 23.040 £ ile 25.599 £ arasında ise 10 puan verilecektir.
  • Bir işin maaşı 25.600 £ üzerindeyse 20 puan verilecektir.
  • Sınırlı meslekler listesinde bulunan bir iş için 20 puan verilecektir.
  • İngiltere vizesi başvuru sahibi doktora derecesine sahipse 10 puan verilecektir.
  • Bireyin doktora derecesi bilim, teknoloji, matematik veya mühendislik alanında ise 20 puan verilecektir.

* Yüksek vasıflı işçiler, yeni kurallara göre ‘ilgili ve yetkin bir organ’ tarafından onaylanmış olmaları koşuluyla, İngiltere’ye iş veya iş teklifi olmaksızın gelebilirler.

** Bu aralıktaki maaşı olan bir iş sıkıntılı meslekler listesindeyse veya vize başvurusunda bulunan bir doktora derecesine sahipse, işçi yine de Birleşik Krallık’a geçebilir. Bu, hemşireler gibi daha düşük kazançlara sahip kişilerin, personel sıkıntısı nedeniyle hala İngiltere vizesi almaya hak kazanabileceği anlamına gelir.

İngiltere Göçmen Yasası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Düşük vasıflı göçmenler için geçici veya genel çalışma vizesi bulunmamaktadır. Yeni Birleşik Krallık vizesi ve göçmenlik sistemi, işletmelerin iş boşluklarını doldurmak için yalnızca ‘ucuz yabancı işçiliğe’ bağımlı olmalarını önlemek amacıyla düşük vasıflı göçmenler için geçici veya genel bir çalışma vizesi seçeneği içermeyecektir.

Ingiltere’de Çalışmak – Iş Bulmak – Maaşlar

İngiliz işletmelerinin serbest dolaşım hakkının bitmesine adapte olması ve buna uyum sağlaması gerekecektir. Ancak hükümet puan tabanlı sistemdeki serbest dolaşımdan elde edilen sonuçları yeniden yaratmaya çalışmaz. Bu nedenle, işverenlerin, personel tutma, üretkenlik ve teknoloji ve otomasyona daha geniş yatırımlara alternatif olarak İngiltere’nin göç sistemine güvenmekten uzaklaşmaları önemlidir.

Brexit geçişinden sonra yeni gelen AB çalışanları gereksinimleri karşılamamaktadır. Tahminlere göre, İngiltere’deki mevcut AB iş gücünün yaklaşık % 70’i Brexit geçiş döneminden sonra gelmiş olsaydı, yeni Birleşik Krallık vasıflı işçi vizesi sisteminin kriterlerini karşılayamayacaktı. Yeni Birleşik Krallık vize ve göçmenlik sisteminin bir parçası olarak, tarım sektöründeki bir pilot program 2.500 yer ile 10.000 yer sunacak şekilde genişletilecek ve ayrıca sekiz ülkeyle Tier 5 gençlik hareketlilik anlaşmaları devam edecek. Gençlik hareketliliği kategorisi, her yıl İngiltere’ye gelen yaklaşık 20.000 genci kapsamaktadır.

Tier 4 öğrenci vizesi başvuru sahiplerinin çalışmaları sırasında kendilerini destekleyebileceklerini, onaylanmış bir Birleşik Krallık eğitim kurumundan teklif alabileceklerini ve İngilizce konuşabileceklerini göstermeleri gerekecektir. Sanatçılar, şovmenler, müzisyenler ve din görevlileri gibi özel mesleklere yönelik vize ve göçmenlik kurallarının büyük ölçüde aynı kalacağı ve AB vatandaşları için genişleyeceği beklenmektedir. Serbest çalışan kişiler İngiltere göçmen yasası değişikliğinden etkilenmeyecek ve sponsorluk olmadan İngiltere vizesine başvurmaya devam edebileceklerdir.

İngiltere Yüksek Lisans – Master Tüm Detaylar

İngiltere’de Dil Eğitimi Almak

AB üye ülkelerinden vatandaşlar da dahil olmak üzere ziyaretçilerin ve turistlerin en fazla altı ay süreyle İngiltere’ye vizesiz seyahat etmelerine izin verilecek, ancak kaldıkları süre boyunca çalışmalarına izin verilmeyecektir.

Ayrıca ilginizi çekebilir:

Bulgaristan İş İlanları Hangi Meslekler İçin Daha Fazla?

Bulgaristan Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Kazakistan Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu