Çalışma Hayatıİranİş FikirleriÜlkelerYurtdışında Çalışmak

İran İş İmkanları Hangi Meslekler İçin Daha Fazla?

1980’den beri İran’da en çok saygı duyulan ve en yüksek maaş ödenen kişiler doktorlar. Birçok ebeveyn çocuğunu meslek seçimi konusunda sağlık sektörüne yönlendirmeye devam ediyor. İnsanlar bile doktorlara adlarından ziyade iş unvanlarıyla atıfta bulunuyorlar. İran’da bir kişinin, örneğin diş hekimi kardeşine adıyla değil, “doktor” şeklinde seslendiğini rahatlıkla duyabilirsiniz. Doktorlar ayrıca en sıradan konuşmalarda bile iş unvanlarını isimlerinin önünde kullanıyorlar. İran’da bir kişiye adını sorarsanız ve “Doktor Alizadeh” gibi bir şey duyarsanız şaşırmayın. Ancak İran iş imkanları sadece sağlık sektörü ile sınırlı değil. Bugün en çok ücret ödenen ve toplum tarafından daha çok saygı duyan İran iş fırsatları konusunda sizin için bir liste hazırladık.

İçindekiler

Plastik Cerrahlar İçin İran İş İmkanları

Tahran veya diğer büyük İran şehirlerindeki sokaklarda yürüdüğünüzde, yeniden yapılmış minyon burunlara sahip çok sayıda insan görmek sizi şaşırtacak. Rinoplasti veya burun ameliyatı, kozmetik ameliyatların yüzde 60’ından fazlasını oluşturan, İran’da çok popüler bir plastik cerrahi türüdür. İran kişi başına dünyada en yüksek burun ameliyatı oranına sahiptir. 2013 tarihli bir rapor, İran’da her yıl 200.000 kişinin bir plastik cerraha giderek burnunu yaptırdığını ileri sürmektedir. Bir burun ameliyatının maliyeti yaklaşık 1.500 dolardan başlar. Dolayısıyla eğer bir plastik cerrahsanız İran iş fırsatları konusunda sizi tatmin edecektir.

Kalp Cerrahları İçin İran İş İlanları

İran’daki en iyi ücret sahibi meslekler arasında bir de kalp cerrahisi bulunuyor. Yetkililere göre, kalp hastalığının İran’ın en büyük katili olduğu göz önüne alındığında bu durum bir sürpriz değil. Ülkede günlük olarak 300’den fazla kişi miyokard enfarktüsü nedeniyle hayatını kaybediyor. Eğer kendi ülkenizde kalp cerrahı olarak çalışıyorsanız, İran iş imkanları sizin çok daha lehinize olacaktır.

Dişçiler İçin İran İş Fırsatları

Diş hekimleri İran’da en yüksek maaş alan kişiler arasında yer almaktadır. 2014’te yapılan akademik bir araştırma, İran’daki bazı diş hekimlerinin yıllık gelirlerinin 1.2 milyar İran riyali (2014’teki resmi orana göre 400.000 doların üzerinde) olduğunu göstermektedir. Birçok şehirdeki İran iş imkanları tıp doktorları gibi diş hekimleri için de tatmin edici seviyededir.

Futbol Antrenörü ve Oyuncular

Ödemeler diğer Asya ülkelerindeki kadar yüksek değil. Ancak futbol antrenörü ve oyuncuların maaşları İran toplumu için önemli derecede yüksek. Yüksek sınıf futbol koçu ve oyuncular İran Ligi’nde 300.000 doların üzerinde maaş alıyor. Yani yeteneklerinizi İran’da iyi para kazanarak değerlendirmeniz mümkün.

Öğretmenler İçin İş İmkanları

İran’daki tüm öğretmenler zengin değil. Aksine, İranlı öğretmenler toplam gelirleri düşük olan kişiler arasında. Tabii İran’ın son derece rekabetçi üniversite giriş sınavına öğrencileri hazırlayan öğretmenler için İran iş fırsatları çok daha farklı. İran’ın Finansal Tribünü’nün raporuna göre, sektörün yıllık cirosu 40 trilyondan fazla (1 milyar doların üzerinde). Bir öğretmen kendisi için bir marka ismi oluşturduğunda ücretler buna göre artmaya devam ediyor. Bir saatlik eğitim için 10 milyon riyal (270 $) talep eden öğretmenler dahi bulunmaktadır.

Aktörler

Aktörler de İran’daki iyi maaş alan insanlar arasında yer almaktadır. İsmi marka olmuş aktörler / aktrisler için maaşın 100-400 milyon riyal arasında olduğu tahmin edilmektedir.

Boşanma Avukatları

İran’daki yüksek boşanma oranı düşünüldüğünde, İran iş fırsatları konusunda boşanma avukatlarının şanslı olması hiç de şaşırtıcı bir durum değil. 2006’dan bu yana ülkede boşanma oranı yüzde elliden fazla artmış durumda. Bugün evliliklerin yaklaşık yüzde 20’si boşanma ile sonuçlanıyor. Tahran’da bu rakam yüzde 50’ye yaklaşmış. İranlı bir milletvekiline göre, İran’da her dakika dokuz boşanma gerçekleşiyor. Sonuç olarak boşanma avukatlarının işsiz kalması neredeyse imkansız.

BT Uzmanları

İran’da büyüyen bir sektör de bilişim. Son yıllarda İranlılar bazı yerel girişimler geliştirdiler. Tartışmalı nükleer programı nedeniyle İran’a uygulanan uluslararası yaptırımların, BT sektöründeki İranlı girişimciler için İran iş imkanları fırsatları oldukça yüksek. Hakim uluslararası şirketlerin eksikliği nedeniyle, İranlı girişimciler popüler ve kullanışlı küresel mobil ve bilgisayar uygulamaları için yerel versiyonlar geliştirmeye başladılar bile. Kendinizi bu alanda geliştirmiş ve/veya geliştirmeye devam ediyorsanız İran pazarını değerlendirebilirsiniz.

Ayrıca ilginizi çekebilir:

Iran’da Çalışma Şartları Nasıldır?

Iran’da Yapılabilecek En Karlı Işler – Iran’da Ticaret Yapmak

Iran Pahalı Bir Ülkemi? Iran’da ne Ucuz? Ne Kadar Para ile Geçinilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu