Yurtdışında Çalışmakİran

Iran’da Yapılabilecek En Karlı Işler – Iran’da Ticaret Yapmak

Iran’da ticaret yapmak, Iran’da iş kurmak yada Iran’a mal satmak isteyen kurumlar yada kişiler sıkı bir ön araştırma ve fizibilite çalışması sonrasında bu ülkede ciddi paralar kazanabilmektedir.

Özellikle 2016 yılında ambargoların kalkması ile birlikte İran’ın dış ticaret hacminin 3 kat artması beklenmektedir. Dolayısı ile İran, günümüzde girişimciler için en çok fırsat barındıran ülkelerin başında yer almaktadır.

Iran ekonomisi ile ilgili daha fazla bilgi almak isteyenler “Iran Ekonomisi – Iran’ın Ekonomik Durumu” başlıklı yazımızdan faydalanabilirler.

Yurt dışında çalışmak isteyen bir çok kişinin yaşadığı en büyük sıkıntı çalışılacak ülkedeki dil sıkıntısı ve mesafedir. Bu açılardan baktığımız zaman İran, gerek sınır komşumuz olması dolayısı ile, gerekçe ülke içerisindeki nüfusun %40’ının Türk kökenli Azerilerden oluşması dolayısı ile Türkçe’nin en çok konuşulduğu ülkelerden birisi konumundadır.

İran’da çalışmak için giden Türkler, genellikle dil sıkıntısı çekmezler. Ülkenin sosyo-kültürel yapısı Türkiye ile benzerlik gösterdiği için gerek yabancı dil, gerekse kültürel anlamda yabancı ülkede olduklarını çok fazla hissetmezler.

Iran’da ticaret yapmak

İran, devlet olarak yabancı yatırımcılara çeşitli zorluklar çıkarabilmektedir. Örneğin, Türkiye’den İran’a tekstil ürünleri satan bir firmasınız ve üretiminizi Türkiye’de yaptırıyorsunuz. Eğer ürünlerinizi yerel bir alıcıya direkt satıyorsanız sıkıntı yok, ancak siz gidip İran’da mağaza açıp kendi ürünlerinizi kendi mağazanızda satmak isterseniz hükümet engeller çıkarabiliyor. En büyük engel ise, alımınızın bir kısmını İran’dan yapmanızdan yanadır.

Devlet iç ekonomiyi canlandırmak ve istihdamı arttırmak için yabancı girişimcilere, üretimin belli miktarını İran içerisinde yapılması zorunluluğu koşuyor.

Iran’da yatırım ve iş imkanları nelerdir?

İran, özellikle ambargoların kalkması neticesinde en fazla turizm, enerji, petrokimya, otomotiv, telekomünikasyon ve bankacılık alanlarında fırsatlar barındırıyor.

Bu sektörlerin dışında, İran’da ne iş yapılır, Iran’a ne satabiliriz diye bakacak olursak en çok aşağıdaki iş alanları dikkat çekmektedir;

Iran’da kurulabilecek en karlı işler;

 • İran’dan ceviz alıp Türkiye’ye satmak,
 • İran’da ceviz yetiştiriciliği yapmak,
 • İran’a mısır, pirinç, buğday satmak (Bunlar, İran’ın en çok ithal ettiği gıda maddeleridir)
 • Türkiye’den tütün alıp İran’a satmak,
 • Otomobil yan sanayi ürünlerini İran’a satmak,
 • Türkiye’den giyim eşyası ve tekstil ürünleri alıp İran’a satmak,
 • Türkiye’den mücevher alıp İran’a satmak,
 • İran’a demir çelik ürünleri satmak,
 • İran’da güneş enerjisi sistemi kurup yurtiçi ve yurt dışına enerji satmak,
 • İran’da turizm acentesi kurarak Türkiye’ye İran’lı turist getirmek,
 • İran’da butik otel, pansiyon yada büyük otel yatırımı yapmak,
 • İran’a kozmetik ürünleri satmak,
 • İran’da kozmetik dükkanı açmak,
 • Plastik cerrahlar için İran’da estetik merkezi açmak yada estetik merkezlerinde çalışmak (estetik merakının en fazla olduğu ülke)

Iran’da ticaret yapmak tahmin edildiği kadar kolay değildir. Iran’a mal satmak isteyen yada Iran’dan mal getirmek ve Türkiye’de satmak isteyen kişiler, devletin çeşitli zorlamaları ve yabancılar için getirdiği kurallara dikkat etmeleri gerekir.

Ayrıca İran’daki çalışma şartları ile ilgili aşağıdaki başlıklara da göz atmanızı öneririz;

Iran’da Çalışma Şartları Nasıldır?

Iran’da Yaşam ve Sosyal Hayat Nasıldır?

Iran Pahalı Bir Ülkemi? Iran’da ne Ucuz? Ne Kadar Para ile Geçinilir?

Iran’da Yapılabilecek En Karlı Işler – Iran’da Ticaret Yapmak

Iran’da Faaliyet Gösteren Türk Firmaları

Iran vizesi için aşağıdaki başlıkta daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Iran Vizesi Nasıl Alınır? Iran Çalışma Izni ve oturma Izni

Hangi iş yapılacak olursa olsun mutlaka iş yapılacak sektör iyi araştırılmalı, gerekli kamu kuruluşları, molla ve hatta yerel halk ile görüşülerek fikir alınmalıdır. Eğer ülkeyi hiç tanımıyor ve ilk defa yatırım yapacak iseniz yada Iran’da iş yeri açmak istiyorsanız mutlaka İran’ı bilen bir kişi yada İran’lı birisi ile ortaklık kurularak başlamanızı öneriyoruz.

Sorularınız ve görüşleriniz için bize her zaman aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

34 Yorum

 1. Merhaba, ben İranlıyım ve Tahran’da yaşıyorum.İhtiyacınız olan herhangi bir yardıma hazirim.
  Benim numaram +989300130392. Watts App’de bana ulaşın.

  1. merhaba ben Türkiye liyim ve istanbul da yaşıyorum ihtiyacınız olan herhangi bir yardıma hazırım 0538 647 15 69 watts dan bana ulaşın…Türkiyeden selamlar

 2. Iran’da iş kurmak, ihaleye girmek, kamu ve özel kurumlarda iş takipcisi isteyen turk firmaları, çevirmen ve tercümana ihtiyacı olan iş adamları, iranda sağlık ve turizim hizmeti almak istiyenlerin hizmetindeyiz

  Mail adresi: Rohollaershady@yahoo.com
  Tel ve WhatsApp : +989147073861

 3. Selam İran’dan ithal polyester ipliği getirmek istiyorum +905322643430

   1. Slm İran’a tekstil ürünleri götürmek ihracat yapmak istiyorum yardımcı olabilir misiniz

  1. İrandan ürün getirtmek istiyorum yardımcı olabilirmisiniz varmı iranlı arkadaşımız burda

 4. İstanbull’ da Gümrük Müşavirliği konusunda 20 yıla yakın deneyimim var, ister Türkiye’den ister başka bir ülkeden yapacağınız ticaretlerde danışmanlık yapabilirim.
  ozathasan@hotmail.com

  1. Merhaba ben Türkiye’de taş ocağı kurma ve çalıştırma üzerine tecrübem var bide ateşleyici belgem var ihtiyacı olan benimle irtibata geçebilir

  2. Hasan by, selamlar
   irandan malzeme ithal etmek istiyorum.
   ABD ileriki günlerde benim ve çocuklarım için vize de sıkıntı çıkartır mı?
   bu konuda bilgisi olan var mı?
   teşkkürler.

 5. İran’la gerçekten iş yapmayı düşünüyorsanız, resmi bir uluslararası şirket ile çalışmak zorundasınız, benim önerim MT Royal.
  Hem Türkiye hem de İran’da kayıtlı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu