Yurtdışında Çalışmakİran
Trend

Iran Vizesi Nasıl Alınır? Iran Çalışma Izni ve oturma Izni

Iran Vizesi Nasıl Alınır? Iran Çalışma Izni ve oturma Izni 

İran’a seyahat edecek kişiler ister diplomatik ister umumi pasaport olsun 90 güne kadarki konaklamaları için vizeden muaftırlar.

En az 6 ay geçerliliğe sahip pasaport sahipleri, sadece yurtdışı çıkış harç pulu alarak vizesiz bir şekilde İran’a giriş yapabilirler. 90 günden fazla kalacak kişilerin ya tekrar çıkış giriş yapmaları, yada İran konsolosluğundan uzun süreli konaklama için vize almaları gerekir.

Daha önceden İsrail’e giriş çıkış yapmış kişiler, pasaportunda İsrail vizesi yada damgası olan kişiler ile İsrail vatandaşlarının İran’a girmeleri yasaktır.

Eğer İran’da çalışmak için gidiyorsanız bu durumda çalışma izni almanız gerekir. Çalışma izni olan kişiler ise oturma izni alarak istediği kadar ülkede kalabilirler. İran’da ticaret yaparak yada çalışarak para kazanmak isteyenler, “Iran’da yapılabilecek en karlı işler” başlıklı yazımızı da inceleyebilirler.

Başvuruların Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığına yapılması gerekir.

Iran Vizesi Nasıl Alınır? Iran Çalışma Izni ve oturma Izni
Iran Vizesi Nasıl Alınır? Iran Çalışma Izni ve oturma Izni

Iran çalışma izni başvuru adresi aşağıdaki gibidir;

İran İslam Cumhuriyeti, Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı,

Yabancı Uyrukluların Çalıştırılması Genel Müdürlüğü

Sepahbod Gharani Cad. Seapnd Sok. No.12 Tahran – İran

Tel   : (98-21) 88 89 68 05 ve 88 89 68 08

Faks : (98-21) 88 80 59 42

Eğer İran’da faaliyet gösteren herhangi bir firma tarafından işe alınmış iseniz genellikle çalışma izni başvurusu ilgili firma tarafından yapılmaktadır. Ancak siz ticaret için İran’a gidiyorsanız bu durumda işlemlerinizi kendiniz yapmalısınız. Turistik amaçlı vizesiz seyahat eden kişilerin ülkede ticaret yapması yasaktır.

Iran çalışma izni için gerekli en önemli belge, işveren tarafından düzenlenen ve kişiye çalışma hakkı tanındığını gösterir bir evraktır.

Bu evrak ile birlikte, işveren temel bilgilerinin yazıldığı bir form ve çalışmak isteyen kişi bilgilerinin doldurulacağı diğer bir form ile başvuru yapılabilir.

İran oturma izni için gerekli olan en önemli evrak ise çalışma izni belgesidir. Yani yabancıların İran’da oturum izni alması için öncelikle çalışma izni almaları gerekir.

Eğer oturma izni alınacak kişinin eşi çalışacak ise bu durumda eşinin çalışma izni belgesi ile birlikte evlilik cüzdanı istenecektir.

Iran çalışma izni ve oturma izni için yukarıda sayılan belgeler dışında, pasaport asılları, vesikalık fotoğraf, çeşitli harç makbuzları (5-20 usd arasında değişiyor), işveren taahhüt formu gibi bazı evraklar da istenmektedir. Dönem dönem değişen yasalar dolayısı ile bu evrak listesinin de içeriği değişmektedir. Oturma izni için başvuracak kişilerin en son güncel evrak listesini aşağıda adresi belirtilen Yabancı Vatandaşların İlişkileri Genel Müdürlüğüne başvurarak öğrenmelerini öneriyoruz.

İşlemlerin tamamlanma süresi ortalama 1 ay sürüyor. Mağdur olmamak için başvuruyu önceden yapmakta fayda var.

Iran oturma izni almak için başvuru adresi:

Naja Yabancı Vatandaşların İlişkileri Genel Müdürlüğü

Adres: Vali-e-Asr Cad. No.811

Tel:(98-21) 88 80 00 00

Faks: (98-21) 88 90 88 62

Iran’da tatil yapacak, çalışacak, yada iş kuracak kişilere aşağıdaki başlıkları da incelemelerini tavsiye ediyoruz.

Iran’da günde kaç saat çalışılır? Tatil günleri ne zamandır? Çalışanların sosyal hakları nelerdir? “Iran’da Çalışma Şartları Nasıldır”

Iran’da yemek kültürü, giyim tarzı, sosyal hayat, trafik Iran’da Yaşam ve Sosyal Hayat Nasıldır 

Iran’da çalışanlar ne kadar kazanır? Aylık ne kadar harcanır? Ev kirası ne kadar? Faturalar ne kadar gelir? Iran Pahalı Bir Ülkemi? Iran’da ne Ucuz? Ne Kadar Para ile Geçinilir?

Iran Ambargolar sonrası ne durumda? Ülkeye yatırım yapılması mantıklı mı? Hangi fırsatlar söz konusu? Iran Ekonomisi – Iran’ın Ekonomik Durumu

Iran’da Faaliyet Gösteren Türk Firmaları

Yurt dışında çalışmak isteyenler için rehber niteliğinde hazırladığımız aşağıdaki yazı da ilginizi çekecektir. Mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

Yurt dışında çalışacaklar için çok önemli tavsiyeler

Forum Portalı

Sorularınız ve daha fazla bilgi almak istediğiniz konular için bize aşağıdaki yorum bölümünden her zaman ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu