Çalışma Hayatıİş FikirleriKazakistanÜlkelerYurtdışında Çalışmak

Kazakistan İş İlanları ve Çalışma Olanakları 2022

İçindekiler

Kazakistan İş İlanları ve Çalışma Olanakları

Kazakistan İş İlanları ve Çalışma Olanakları ; Kazakistan Orta Asya’daki en büyük ekonomiye sahiptir. Dolayısıyla ülkede iş bulmak isteyen gurbetçiler için birçok heyecan verici fırsat mevcuttur. Her ne kadar gurbetçiler için Kazakistan iş ilanları genelde patlayan petrol ve maden ticaretinden gelse de, bankacılık, turizm ve otelcilik ve eğitim gibi diğer sektörlerde de çok sayıda iş fırsatı bulunmaktadır.

Ülke hala yüksek nitelikli profesyonellere ihtiyaç duymaktadır, bu yüzden iyi niteliklere ve deneyime sahipseniz, iş bulmanız zor olmayacaktır. İşsizlik şu anda % 5 civarındadır; bu rakam otuz yıllık ortalamanın altında olup Avrupa’daki birçok ülkeden çok daha düşüktür.

Kazakistan iş imkanları çoğunlukla Astana veya Almatı gibi büyük şehirlerde bulunmaktadır. Ortalama çalışma şartları, çoğu Batı ülkesindekine oldukça benzer: Çalışanlar oldukça uzun saatler çalışırlar, iş seyahatleri yaparlar ve birçok bürokrasi ve yönetici arasında bir denge kurmak zorunda kalırlar.

Kazakistan’da çalışmak için genellikle işvereniniz tarafından düzenlenen bir çalışma izni almanız gerekir. Her yıl sınırlı sayıda çalışma izni verildiğini unutmamalısınız. Bu nedenle daha fazla tavsiye için Kazakistan elçilik web sitesini kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Kazakistan İş İlanları İçin İstenen Nitelikler ve Beceriler

Kazakistan’da iş bulmak istiyorsanız, çalışma dili olduğu ve çok yaygın olarak konuşulduğu için genellikle Rusça’nızın iyi seviyede olması önemlidir. Kazakça anadili de işyerlerinde yaygın olarak konuşulmakta, bu nedenle her iki dil hakkında bilgi sahibi olmak son derece yararlı olacaktır. Birçok Kazakça İngilizce öğrenmeye heveslidir, bu nedenle dil pratiği yapmak için birçok olanağınız bulunur. Ancak konuşulan eğitim sektöründeki Kazakistan iş ilanları hariç çalışma dilinin İngilizce olduğu bir iş bulmakta zorlanabilirsiniz.

Kazakistan, her yıl çok sayıda yabancı çeken çok sayıda değerli metal, mineral ve fosil yakıt rezervine sahip birçok gurbetçinin fırsat ülkesi olarak görülüyor. Birçok çok uluslu şirket burada iş yapıyor; dolayısıyla pazarlanabilir becerileriniz varsa (temel olarak petrol, finans veya inşaat ile ilgili herhangi bir bilgi ve beceri) muhtemelen iş bulmak sizin için son derece kolay olacaktır.

Eğer İngilizce dil bilgisi düzeyiniz oldukça iyiyse, İngilizce öğretmeni olarak iş bulmak oldukça kolaydır. Çoğu eğitim pozisyonunda iyi maaş ödenir, öğretmenlere iyi yaklaşılır ve saygı gösterilir. Bununla birlikte, İngilizce dilinde daha alt düzey işlerde Kazakistan çalışma vizesi almak zordur, bunun yerine oturma izni veya öğrenci vizesi almanız gerekebilir.

Özellikle iyi İngilizce konuşuyorsanız, au pair veya dadı olarak çalışarak da iyi para kazanabilirsiniz. Turizm ve konaklama endüstrisinde de Kazakistan iş imkanları bulunur, ancak bu alanlarda iyi maaş ödenmemektedir ve uygun pozisyonlar için göçmenlerden ziyade yerli vatandaşlar tercih edilmektedir.

Kazakistan’da İş Bulma

İngilizce öğretmeyi planlamıyorsanız veya mevcut şirketiniz tarafından Kazakistan’da bir pozisyon için görevlendirmediyseniz, Kazakistan’da bir göçmen olarak iş bulmak oldukça zor olabilir.

Pazarın Kapsamı

Online iş portallarına göz atmanızı ve uzmanlar için hangi fırsatların sunulduğunu araştırmanızı; kalıcı olarak taşınmaya yönelik kesin kararlar vermeden önce becerilerinizin yüksek talep görüp görmediğini incelemenizi öneririz. Ülkedeki iş piyasasını anlamak, yerlilerle tanışmak için birkaç hafta gezmeyi düşünebilirsiniz. Doğrudan ülkede araştırma yapmak genellikle mevcut iş ortamı ve en son fırsatlar hakkında bilgi edinmek için en iyi kaynak olabilir.

Potansiyel bir işveren size bir davetiye mektubu gönderebiliyorsa, evrakları doldurma sorumluluğu her iki tarafa da aittir. Bu prosedür uzun zaman alabilir, ancak bunu işverenlerin yapması gurbetçilere göre çok daha kolaydır. İşvereni  davetiye mektubu göndermeye ikna edebilirseniz, Kazakistan iş ilanları konusunda da şansınız daha yüksek olacaktır.

Kazakistan Çalışma İzni Alma

Ülkeye vardığınızda sizi bekleyen bir iş teklifiniz veya çalışma izninizi ayarlamak isteyen bir şirketiniz yoksa, iş başvurusu yapmaya başlamadan önce vizenizi ve çalışma izninizi aldığınızdan emin olun. Çünkü şüphesiz, bunlar ülkeye vardığınızda sorulan ilk sorular olacaktır. Birçok işveren, ayrıca, eğer varsa, diplomanızı ve diğer niteliklerinizi sağlamanızı ve en güncel CV’nizi elinizde bulundurmanızı isteyecektir. Muhtemelen sizden önceki işverenlerin referanslarını isteyeceklerdir, bu nedenle bunları yanınızda hazır bulundurun.

Gönüllü Çalışma Fırsatları

Bazen gönüllülük, potansiyel işverenlerin becerilerinize ilk elden şahitlik etmelerini ve sizi şirketleri için değerli bir varlık olarak görmelerini sağladığından Kazakistan iş imkanları konusunda kolaylık sağlar. Kazakistan ekonomisi gelişmesine ve vasıflı işçiler için fırsatlar artmasına rağmen, çoğu şirketin mümkün olduğunca bir göçmen yerine yerli vatandaşları tercih edeceğini unutmayın.

Unutmamanız Gerekenler

İş bulduğunuzda, bir sözleşme yapmayı ihmal etmeyin. Alacağınız maaşın yaklaşık % 30’unun vergiye gideceğini unutmayın. Şirketler genellikle çalışanlarına ayda bir kez ödeme yaparlar; bu nedenle, Kazakistan iş ilanları araştırma sürecinde maaşınızı alana kadarki ilk birkaç hafta boyunca sizi destekleyecek bir birikiminiz olduğundan emin olun.

Ayrıca ilginizi çekebilir:

Kazakistan’da yaşam nasıldır? Kazakistan’da iş imkanları nelerdir?

Kazakistan’da Üniversite Okumak ve Üniversite Fiyatları

Yurtdışında Çalışmak-İş İmkanları (Güncel Bilgiler)

Bir Yorum

  1. Yalvaririm sesimi duyun bana yardım edin maddi durumum yok yardım isticek kimsem yok kaçarak evlendim ailem beni reddetti ailemin bozulmasını istemiyorum lütfen borç batagindayim evimde sobam odunum erzagim yok 7 aydir kirayı odeyemedim evi boşaltın diyorlar kışın günü ne yaparım lütfen yalvaririm yardım edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu