HollandaYurtdışında Çalışmak

Hollanda’da Çalışmak, İş İlanları, Personel Alımları, Maaşlar

Hollanda’da çalışmak, son dönemlerde artan göçlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Bilindiği gibi Hollanda’da çalışmak oldukça mantıklı bir iş fikridir. Ancak, Hollanda’da çalışmak için gerekli birçok prosedür bulunmaktadır. ‘’Hollanda’da çalışmak istiyorum’’ diyorsanız, metnimizi okuyabilirsiniz. Sizler için oluşturduğumuz metinde; Hollanda’da serada çalışmak, Hollanda’da yaşam, Hollanda’da maaşlar ve Hollanda’da iş imkanları gibi detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

İçindekiler

Hollanda’da Yaşam

Hollanda’da yaşam oldukça kaliteli ve konforludur. Ülkenin insanları oldukça sıcakkanlı ve misafirperverdir. Hollanda’nın ekonomik refahlığı halkın her noktasında rahatlıkla hissedilmektedir. Konum olarak Avrupa’nın batısında kalan bir ülkedir. Başkenti, Dünyaca ünlü şehir olan Amsterdam’dır. Ülkenin yönetim şekli monarşidir. Halkın konuştuğu dil; Flemekçedir. Bu dilin yanında yoğunluklu olarak İngilizce ve Frizce dilleri de konuşulmaktadır. Toplan nüfusu; 17 buçuk milyondur. Ülkede dengeli nüfus politikası uygulanmaktadır. Bu yüzden her kente olması gereken nüfus yoğunluğuna sahiptir.

Hollanda’da yaşam, Türkiye’ye nazaran biraz daha pahallıdır. Ülke, para dilimi olarak EURO kullanmaktadır. EURO da oldukça değerli bir para dilimidir. Ancak ülkede yaşıyor ve çalışıyor olmanız durumunda; temel yaşam koşullarınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Hollanda iş imkanları açısından da oldukça güçlüdür. Ülkede kurallar oldukça net ve katıdır. Kuralların dışına çıkılmadığı sürece; yaşam oldukça keyiflidir. Hollanda’da kaçak çalışmak gibi bir durumun önüne geçmek için işyerlerine özel olarak uygulanan kurallar bulunmaktadır. Genel olarak Hollanda yaşanması gereken güzel ülkelerden birisidir.

Fransa’da Çalışmak, Yaşam ve Maaşlar

Hollanda İş İmkanları

Hollanda’da gelişmiş ekonomisi ve büyüyen üretim kapasitesinden kaynaklı her yıl işçi alımı yapmaktadır. Son dönemlerde teknik elemandan ziyade, işçi alımı almaya başlamıştır. Ülkede düzenli olarak yüksek kapasiteli fabrikalar ve şirketler kurulmaya devam ediyor. Ayrıca yeni gelişen meslekler üzerinde de hassasiyetle duran ülkelerden birisi de Hollanda’dır. Bu yüzden teknoloji uzmanlarına, yazılımcılara oldukça değer veriyor. Ayrıca Hollanda’da serada çalışmak ve Hollanda’da hemşire olarak çalışmak da oldukça avantajlı iş koşulları arasında yer alıyor. Genel olarak Hollanda’da iş imkanları şu şekildedir:

 • Gıda
 • Şoförlük
 • Tarım
 • Balıkçılık
 • Eğitmenlik
 • Mutfak
 • Bekçilik
 • Gemicilik
 • Bakıcılık
 • Temizlik Hizmetleri
 • Sağlık
 • Turizm
 • Teknik
 • Mühendislik
 • Sera
 • Teknoloji

Hollanda’da iş ilanları ağırlıklı olarak bu alanlar üzerinde açılmaktadır. Ayrıca kendi uzman olduğunuz bir alan bulunuyorsa; Hollanda’da çalışmak sizler için daha kolay olacaktır. Her Avrupa ülkesi gibi Hollanda’da uzman personellere ihtiyaç duymaktadır. Ayrıca Hollanda’da iş kurmak da oldukça akıllıca bir seçenek olacaktır.

Azerbaycan İş İmkanları – Vize, Çalışma İzni

Hollanda’da Maaşlar

Hollanda’da maaşlar, Türkiye’ye nazaran oldukça yüksektir. Ülkedeki her iş koşulu oldukça yüksek fiyatlar kazanmaktadır. Ancak Hollanda’da yaşayan birisi için kazanılan paralar, birisini zengin edecek kadar yüksek değildir. Elbette Hollanda’da çalışarak birikip yapıp, Türkiye’ye dönmek oldukça kazançlı olacaktır. Genel olarak Hollanda’da maaşlar şu şekildedir:

 • Balıkçılık ortalama olarak; 1350 ila 200 EURO
 • Seracılık ortalama olarak; 800 ila 2.500 EURO
 • Hemşire ortalama olarak; 350 ila 3.000 EURO
 • Şoförlük ortalama olarak; 800 ila 2.200 EURO
 • Gemicilik ortalama olarak; 750 ila 2.000 EURO
 • Mühendislik ortalama olarak; 300 ila 3.2500 EURO

 

Genel olarak Hollanda’da maaşlar bu şekildedir. Hollanda’da asgari ücret son zamlarla birlikte; 1.635 EURO olarak belirlenmiştir. Bu maaş Türk Lirasına çevrildiğinde; 12.808 ₺ tekabül etmektedir. Ülkedeki en az verilecek ücret budur. Daha aşağısının verilmesi yasaktır.

Almanya Çalışma Vizesi Nasıl Alınır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hollanda’da Çalışmak İçin Gerekenler

Hollanda’da çalışmak için gerekli prosedürler ve kurallar bulunmaktadır. Bu gereklilikleri eksiksiz yerine getirilmesi şarttır. İlk olarak Hollanda’da çalışmak için sizleri ülkeye davet eden birisi olmalıdır. Davet ise işveren göndermelidir. Yani sizler Hollanda’ya gitmeden önce işinizi bulmanız gerekmektedir. İşinizi bulmanız durumunda ise Hollanda çalışma vizesi almanız gerekir. Bu vize ile belirli bir süreliğine Hollanda’da çalışma hakkı kazanırsınız. Genel olarak Hollanda’da çalışmak için gerekenler şu şekildedir:

 • Pasaport

Pasaport, 10 yıldan eski olmaması gerekir. Ayrıca minimum 1 yıl geçerliliği olmalıdır.

 • Vize Başvuru Formu

Bu form, sizlerin Hollanda’da çalışma başvurunuz resmileştirmektedir. Bu formu İngilizce, Fransız, Alman veya Flemenkçe dillerinde doldurulması gerekebilir.

 • Fotoğraf

2 Adet biyometrik vesikalık fotoğrafınız olması gerekir. Fotoğraf en az 6 ay önce çekilmiş olması gerektiğini unutayın.

 • Adli Sicil Kaydı

Adli Sicil Müdürlüğü tarafından Hollanda’nın herhangi bir resmi diliyle yazılmış ve üzerinden 6 ayı geçmemiş belge.

 • Sağlık Raporu

Hollanda Konsolosluğu ya da Elçilik tarafından belirlenmiş bir doktoradan alınan sağlık raporu. En az iki adet olmalıdır ve rapor 6 aydan daha eski olmamalıdır.

 • Davetiye

Hollanda’da bulunan işvereniniz tarafından sizlere gönderilen belgedir. Bu belge sizlerin Hollanda’da işe çağrıldığınız belirtir.

Güncel olarak Hollanda’da çalışmak için gereken koşullar bu şekildedir. Bu belgeler ile Konsolosluk ya da Büyük elçiliğe gidebilirsiniz. Ayrıca aracı vize şirketlerinden destek alarak; işlemleriniz onlara ücret karşılığı yaptırabilirsiniz. Bazı durumlarda; işveren şirkette sizlerin vize sürecini yönetebilmektedir.

Hangi sitelerden iş daveti alabilirsiniz:

1- indeed.com (TIKLA BAŞVUR)

2-monster.com (TIKLA BAŞVUR)

3- jooble.org (TIKLA BAŞVUR)

31 Yorum

 1. Ne çok kişi Hollandayı arzuluyor,hayret.
  Ben 50 yıldır Hollandada yaşıyorum, yukarda verilmiş olan bilgiler iyi niyetle nostaljik yazılmış, yok burada öyle bir Hollanda.
  AB dışından kimseyi almazlar, ucuz işcı olayını Bulgar,Polon ve Macarlarla çözdüler. Zaten onlarda AB üyesi ülkeler,

  Ingilizce bilseniz de almazlar, Nadir bulunan meslek sahibi olmanız+ tecrübe gerekir veya Hollanda içindeki adaylara göre yarı fiyata çalışmanız lazım.
  En son plastik cerrahı bir Türk doktor arkadaş Erasmuş hastanesinde fabrika işcisi fiyatına aylık 2500 euroya çaliştı onu bile geri gönderdiler şimdi Boğaziçinde cerrah.
  Hollandada kiralar 1000 eurodan başlar, dolayısiyle 5.000 € brüt yani net 3.000 euro sözü almayan gelmesin aç kalır.
  Sanırım Hollanda ve Almanya bilgisayar yazılım mühendisleri arıyor ve alıyor ama asgari ücretin biraz üstü fiyata. Benim görüşüm düşüncem bu yönde.
  iyi para iyi şirket KPN Telecom ve Shell olabilir ancak.
  Vergiler %35 den başlar %60 basamağına kadar yükselir gelirinizin çeyregi her halükarda vergiye kesilir.
  Rotterdamdan sevgiler

  1. Merhaba,
   Eşimle birlikte Rotterdam’a taşınmaya dair düşüncemiz var. Bu nedenle araştırma yapıyorum. Size ulaşmam mümkün müdür acaba? Sizin verebileceğiniz bilgiler eminim ki bir hayli yardımcı olacaktır bize.
   Teşekkürler

  2. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler, oğlumuza arkadaşları gel burda 5000 dolara iş ayarladık diyorlardı, sayenizde temkinli davranıp önce gidip koşullara ve doğruluğuna bakmamız gerektiğini anladik.

 2. merhabalar evet hollandada oyle çalışmak okumak kolay değil fakat iş bulmak kolay. en azından orda okuyup mezun olduysanız . diğer türlüsünü bilemem fabrikalarda çalışmak daha yaygın yabancılarda ama serbest temel biriş için hep sınav vardır orda. vergisi cidden çok hollandanın. bu tamamen sizin yapacağınız işe ve şansa bağlı.yani okumak önemli ve zor kısacası orada tüm hayatınız okumakla geçiyor kademe kademe düşünün.

 3. Merhaba ben kaynakçıyım yaşım 59 serbest olarak hangi ülkede kolay iş bulabilirim yardımcı olurmusunuz

 4. selam benim hollanda hayallimdeki şehir vede dennah ta çok akrabalarım var ama orada yaşanak çalişmak isterim elimden her iş gelir. teknolojiye açık birisiyim kaynakçiyim. meslek lisesi nezunuyum.sera işinden de anlarim balık işindende ama hollanda kalacak yer imkanı olsun iş verin yerin yeterli teşekürler.

 5. Merhabalar 8 senedir garsonluk yapıyorum sertifikam var ayriyeten ehliyetim de var şoförlük yaptım yardımcı olursanız çok sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu