Hollanda’da Çalışmak, Yaşam, İş Kurmak, Hollanda’da Maaşlar

Hollanda’da Çalışmak, Yaşam, İş Kurmak, Hollanda’da Maaşlar

Hollanda’da Çalışmak

Hollanda ülkesi Avrupa’nın batısında bulunmaktadır. Ancak Karayipler’de de 3 adet kendisine ait adası vardır. Hollanda’nın başkenti ise Amsterdam’dır.

Hollanda’nın İngilizce olarak yazılışı Netherlands’dır. Ülkedeki topraklarının neredeyse büyük bir çoğunluğu deniz seviyesinin altında olduğu için bu isim konulmuştur. Netherlands’ın anlamı “alçak ülke demektir.

Hollanda’nın yönetim şekli meşruti monarşidir. Ülkede genel halkın konuştuğu dil Flemekçe’dir. Ancak bu dilin yanında İngilizce, Papiamento ve Frizce dilleri de konuşulmaktadır.

Hollanda’nın iklimi okyanusun kıyısında olmasından ötürü ılıman iklimdir. Yazlar çok sıcak olmaz, kışlar da ılıman bir şekilde geçer ancak ülkede nem oranı aşırı derecede yüksektir.

Hollanda’da Genel Yaşam

Hollandalılar son derece açık görüşlü, sakin, yardımsever ve toleranslı insanlardır. Son derece kibar ve cana yakın olan Hollandalılar yeni tanıştıkları insanlara direk ilk ismiyle hitap etme gibi bir alışkanlığa sahiplerdir. Bu yüzden Hollanda’da yaşam oldukça keyiflidir.

Hollanda halkının büyük bir çoğunluğu Hristiyan’dır ve bunların yaklaşık yüzde 25’i Katolik’tir. Yüzde 15 civarı Protestanın yaşadığı ülkede genellikle dışarıdan gelip vatandaşlık alanların oluşturduğu bir Müslüman halk kitlesi de bulunmaktadır. Yapılan anketlerde halkın neredeyse yarısı kendisini bir dine ait olarak tanımlayamamıştır.

Ülke’nin başkenti olan Amsterdam, en kalabalık şehirlerden olmasıyla birlikte en çok turistin de bulunduğu yer olarak geçmektedir. Amsterdam’ı bir kenara bırakırsak ülkenin en meşhur diğer kentleri ise Lahey, Deventer ve Rotterdam’dır. Bunların arasında Lahey kentinin çok önemli bir özelliği bulunmaktadır. Bu özellik, Uluslararası Adalet Divanı ve Ceza Mahkemesinin bulunduğu şehir Lahey’dir. Yani bir nevi hukuksal açıdan Dünya’nın adalet merkezi diyebiliriz Lahey için.

Hollanda’da Sosyal Yaşam

Hollandalı insanlar gayet kibar ve anlayışlı oldukları için ülkeye adaptasyonunuz çok kolay olacaktır. Yeni bir ülkeye gittiğinizde bence en önemli şeylerden birisi adaptasyondur ve bu konuda Hollanda görüp görebileceğiniz en iyi ülkelerden birisidir.

Ülkeye gittiğinizde ilk yapmanız gereken şeylerden biri Flemenkçe öğrenmek olmalı. Her ne kadar nüfusun çoğunluğu İngilizce bilse de herkes toplumda Flemekçe konuştuğu için bu dili öğrenmemek sizin için büyük bir kayıp olur.

Hollanda’da yaşam sizi bazı alışkanlıklarınızdan vazgeçirebilir. Toplu taşıma araçları biraz pahalı oldukları için insanlar genelde bisiklet ile yolculuk yapmayı tercih ediyor. Özel bisiklet yolları her yerde olduğundan bisiklet ile seyahatiniz son derece güvenli ve konforlu oluyor ve aylık vereceğiniz toplu taşıma ücreti ise cebinize kalıyor.

Hollanda’da her ülkeden her medeniyetten bir adet market bulabilirsiniz. En küçük kasabalarda bile bu çeşitlilik bulunmaktadır. Bu da sizin Hollanda mutfağına uyum sağlayamadığınız takdirde örneğin; Türk marketinden alışveriş yapıp, evinizde kendi yemeğinizi yapmanız anlamına geliyor.

Hollanda Ekonomisi

Hollanda ülkesi çok güçlü bir ekonomiye sahiptir. Avrupa ülkeleri arasında ekonomisi açısında değerli bir yere sahip olan Hollanda’nın ekonomik olarak en önemli sektörleri;

 • Bankacılık
 • Gemicilik
 • Balıkçılık
 • Ticaret olmuştur.

Hollanda ihracat anlamında dünyanın ilk 10 ülkesi arasında yer almaktadır.

Dünyanın en güçlü 16. Ekonomisine sahip olan bu ülke, kişi başına düşen milli gelir anlamında da dünya üzerinde 9. Sıradadır.

Hollanda’da maaşlar ne kadar sorusuna asgari ücretten bahsederek başlamak isterim. Hollanda’da asgari ücret 1.578 Euro olmakla birlikte eğer çalıştığınız yerde mesaiye kalırsanız bu ücreti çok rahat bir şekilde 2.000 Euro’ya arttırabilirsiniz. Bu ücretlerden dolayı Hollanda’da çalışmak oldukça karlı bir iş olarak gözükmektedir.

Ülkede ev kiralamak oldukça güç. Tek odalı stüdyo daire diye tabir ettiğimiz 20-30 metrekare daireler 200 Euro’dan başlamakta. Ancak bu kaldığınız şehre ve şehir merkezine uzaklığa göre de değişmektedir.

Hollanda Yemek Kültürü

Hollanda her ne kadar Avrupa’da ekonomi ve hukuksal açıdan önemli bir merkez olsa da mutfak açısından bir o kadar güçsüz bir ülkedir. Hollanda mutfağının en önemli ürünü peynirleridir. En ünlü peynirler arasında ise; Gouda, biberli peynir, pestolu peynir, sarımsaklı peynir ve hardallı peynirdir.

Bir diğer ünlü yemek ise Haring adı verilen geleneksel Hollanda yemeğidir. Haring bir balık türüdür ve ülkemizde adı Ringa Balığı olarak geçmektedir. Haring yemeğinin içerisinde soğan ve kornişon turşu bulunur.

Hollanda’da Çalışmak, İş İmkanları Nelerdir?

Hollanda’da iş bulmak için sahip olduğunuz diplomadan çok, tecrübeleriniz önemlidir. Şöyle ki uluslararası bir firmada staj yaptıysanız ya da çalıştıysanız iş bulmanız oldukça kolaylaşabiliyor.

Hollanda’da maaşlar asgari olarak 1500-2000 Euro aralığında geziyor.

Bu yukarıda yazıklarımız üniversite mezunu adaylar içindi. Eğer üniversite mezunu değilseniz ve Hollanda’da çalışmak istiyorsanız bunun için de yapmanız gerekenler oldukça kolay. Öncelikle Hollanda’da genel olarak şirketler internet üzerinden verdikleri ilanlarla işçi alımı yapıyorlar. İnşaat alanında görev yapan firmaları takip ederseniz taşeron firmalar sayesinde Hollanda’ya işçi olarak gidebilirsiniz ancak tabi ki pasaportunuz olması gerekiyor.

Hollanda’ya iş için gidecekseniz başka bir çözüm yolu Hollanda’da bir tanıdığınızın davetiyle oraya gidip orada bir işe girebilirsiniz.

Eğer yüksek seviyede İngilizce’nin yanında bir de Hollanda resmi dili olan Felemenkçeyi lisanlarınızın arasına katarsanız orada yaşamanızda, iş bulmanızda çok kolay olacaktır. Bu yüzden mutlaka ve mutlaka Felemenkçe öğrenmelisiniz.

Hollanda’da çalışmak, yaşam koşulları ve ticaret olanakları ile ilgili daha fazla bilgi almak ve görüş bildirmek için bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hollanda dışındaki ülkeler ile de ilgileniyorsanız aşağıdaki konular da sizin için ilgi çekici olabilir;

Avusturya’da Çalışmak, Avusturya’da Asgari Ücret, Maaşlar, İş Ve Yaşam

Kuveyt’te Türkler için iş fırsatları 

Türkmenistan’da yaşam ve iş fırsatları

Kanada Göçmenlik Başvurusu – Kanada’da Yaşam Ve İş Fırsatları

Yurt Dışında Faaliyet Gösteren Türk Firmaları

Yurt dışında çalışacaklar için çok önemli tavsiyeler

Ingiltere’de Çalışmak – Iş Bulmak – Maaşlar

Romanya’da Çalışmak, Iş Kurmak, Yaşam, Romanya’da Maaşlar

Bahreyn’de Iş Kurmak. Bahreyn’den Ne Alınır? Bahreyn’e Ne Satılır

 
Bunları da beğenebilirsin
21 Yorumlar
 1. münir diyor

  iki yıllık üniversite mezunuyum okuduğum bölüm teknik bir bölüm mekatronik türkiyede halen bir şirkette çalışıyorum maaşı fena değil ama ben hollanda da çalışmak ve yaşamak istiyorum internet üzerinden birçok ilana başvurdum verilen cevaplar genelde aynı avrupa birliği dışından işçi alımı mız çok zor kanunlar bunu kısıtlıyor dediler. siz kolay bir iş bulunabilir dediniz yazınızda bana yardımcı olabilir misiniz

  1. Parasal Çözümler diyor

   Merhabalar,

   Uzmanlık alanınız ile ilgili iş alanları biraz kısıtlı olduğu için iş bulmanız güç olabilir. Özellikle elektronik, bilgisayar, telekomünikasyon gibi alanlarda uzmanlık sahibi kişiler Hollanda’da biraz daha rahat iş buluyorlar.
   Size önerim, alanınızla ilgili Hollanda’da faaliyet gösteren firmaları bularak bu firmalarla doğrudan iletişime geçip cv göndermeyi deneyin. işiniz biraz zor ama imkansız değil. biraz çaba sarf etmeniz gerekecek.

   iyi günler dileriz.

 2. kemal diyor

  merhaba kaynakciyim demirden kapi ferforje isleri yapiyorum onceden 5 sene londrada kaldim esim ingiliz vatandasi ingilizcem var oraya gelsem oturum almam ve is bulmam konusu nasil olur yorum yaparsaniz sevinirim tesekkurler kolay gelsin

 3. Eren diyor

  Merhaba, bolu Mengen aşçılık lisesindem menzunum ayrica ekonomi üniversitesi mutfak sanatları bölümünü bitirdim. Sektörde 9 aylık tecrubem var ve İngilizce biliyorum sizce is bulma ve maas durumum nasil olur?

  1. Parasal Çözümler diyor

   Merhabalar,

   Eğer dünya mutfağını iyi biliyorsanız size sadece Hollanda değil her yerde iş var. Ancak sadece Türk mutfağı ise işiniz biraz daha zor. Ancak imkansız değil tabi. Bir sürü Türk lokantası olduğu için iş bulma imkanınız bulunmaktadır.
   iyi günler dileriz.

 4. Acar emre diyor

  Merhaba turizm fotografcisiyim rotherdamda yasayan bi fotograf sirketi benimle calismak istior sabit askeri ucret arti 400 euro cekim basina alicam ayda ortalama 8 cekim var nasil vize alirim yada kolyca alabilirmiyim .?@

  1. Parasal Çözümler diyor

   Merhabalar
   Güzel bir iş bulmuşsunuz. Hayırlı olsun.
   Vize işini ya firma Hollanda’dan konsolosluğa başvurarak halleder yada siz Türkiye’deki Hollanda başkonsolosluğuna giderek istenen belgeleri sunduğunuz taktirde hızlıca halledebilirsiniz.
   İyi günler dileriz.

 5. emre diyor

  Merhaba 1750 euro ile geçim sağlanabilinirmi ?Malum eşyalı ev tutulacak

 6. BURAK diyor

  Öncelikle Merhaba
  Hollanda konusunda çok güzel bilgiler aktarmışsınız yakın zamanda gitme fırsatım oldu hollanda ya.. ve çok beğendim.. ben izmir de yaşıyorum üniversite mezunuyum ingilizce ve ispanyolca biliyorum. Hollanda da çalışmak istiyorum yılbaşından sonra geliceğim turist olarak. bu konuda ne yapmalıyım nerelere başvura yapabilirim teşekkürler.

 7. BURAK diyor

  Kısacası çalışmak istiyorum hollanda da orada ne yapabilirim yardımcı olabilir misiniz.
  iş konusunda ?

  1. Parasal Çözümler diyor

   Merhaba
   Mesleğiniz ve eğitim durumunuz nedir?
   Hollanda’da çalışan bir çok Türk var. Bir kısmı iş için gitmiş bir çoğu ise zaten orada yaşıyor.
   Yabancı diliniz de olduğu için iş bulmakta sıkıntı yaşamazsınız. Ancak mesleğiniz, eğitim durumunuz ve yaşınız önemli. Bunları bilmeden bir şey söylemek zor olur.
   İyi günler dileriz.

   1. BURAK diyor

    mesleğim : bilgisayar teknolojileri proğramlam ve teknisyenim
    Apple premium reseller mağazalarında apple expert im , turkcell ve casper gibi büyük fimarlarında satış yönetici ve uzmanıyım ..izmir de yaşıyorum..
    yılbaşında sonra hollanda da ya gideceğim
    çalışmak istiyorum nerelere başvurabilirim

    hollanda da bir cok kez gittim .. hollanda da iş alım süreçleri var mı ? ne yapmam gerekiyor

    1. Parasal Çözümler diyor

     Merhabalar,

     Oldukça geçerli bir mesleğiniz var. Dünyanın her yerinde iş bulabilecek durumdasınız.
     Hollanda’da işe alım süreçleri Türkiye ile benzer.
     Uzaktan iş bulmak çok kolay olmasa da imkansız değil.
     Hollanda’daki akrabalarınız aracılığı ile iş bulabileceğiniz gibi aşağıda internet adresleri verilen siteler aracılığı ile de kendiniz iş başvurusu yapabilirsiniz.

     https://www.iamexpat.nl/career/jobs-netherlands
     https://www.togetherabroad.nl/english-jobs-netherlands.html
     https://www.monsterboard.nl/vacatures/?intcid=swoop_TopNav_Vacatures_zoeken_Browse_vacatures
     https://nl.jobrapido.com/?w=vacatures&l=nederland&r=60

     1. BURAK diyor

      Teşekkür ederi m buralara başvurabiliyoruz türkiye den.. yaşım 31 herhangi bir sorun teşkil eder mi peki

     2. Parasal Çözümler diyor

      Başvurabilirsiniz. Bir sıkıntı olmaz.

 8. Yasin diyor

  Merhaba Türkiye de araç Muayene teknisyeniyim hollanda da çalışmak istiyorum ama sizden ricam hangi siteleri takip etmem gerek bu konuda yardımcı olursanız minnettar olurum şimdiden teşekkür ederim. .

  1. Parasal Çözümler diyor

   Merhabalar,

   Hollanda’da bir tanıdığınız var ise kendilerinden yardım alabilirsiniz.
   Yada aşağıda internet adresleri verilen siteler aracılığı ile de kendiniz iş başvurusu yapabilirsiniz.
   Alanınızda her zaman iş ilanı bulamazsınız ancak ilanları periyodik olarak takip ederseniz mutlaka size göre bir iş bulacaksınız.

   https://www.iamexpat.nl/career/jobs-netherlands
   https://www.togetherabroad.nl/english-jobs-netherlands.html
   https://www.monsterboard.nl/vacatures/?intcid=swoop_TopNav_Vacatures_zoeken_Browse_vacatures
   https://nl.jobrapido.com/?w=vacatures&l=nederland&r=60

   iyi günler dileriz.

   1. Yasin diyor

    Çok teşekkür ederim admin..

 9. GöktuğBakar diyor

  Merhabalar,
  Hollanda’da 2030 yılına kadar yaklaşık 1 milyon konut ihtiyacı olduğunu biliyorum. İnşaat ve mimarlık alanında faaliyet gösterebilmek için ne gibi şartlar vardır. Hollanda’da “BW” kurmak sanırım noter yoluyla kendinizi tanıtım, kayıtlı bir adres göstermek ile iş programınızı vermek ile başlıyor diye biliyorum. Hollanda’da Türk yatırımcılar için yardım eden kuruluşların listesini verebilir misiniz?
  Teşekkür ederim…

  1. Parasal Çözümler diyor

   Merhabalar,

   İhtiyacınız olan bilgi teknik bir alanla ilgili olduğu için bizim size vereceğimiz destek kısıtlı veya yetersiz kalacaktır. Size önerimiz, Hollanda’da Türk yatırımcılar için yardım eden kuruluşlar ile ilgili bilgi almak için Hollanda’nın Türkiye başkonsolosluğuna başvurarak kendilerine kayıtlı firmaların bilgilerini istemenizdir.
   Bu şekilde hem doğru, hem de güvenilir kaynaklara ulaşabilirsiniz.

   iyi günler dileriz.

 10. hakan diyor

  yok ole bisey hollanda da ev bulmak coook cok zor kardesim 2000 le de gecinmek de zor zaten vergi ulkesinde yasadini unutma burasi avrupanin en zor ulkesi burda hersey vergi bunlarida yazin insanlari heveslendirmeyin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.