HollandaYurtdışında Çalışmak

Hollanda’da Çalışmak, İş İlanları, Personel Alımları, Maaşlar

Hollanda’da çalışmak, son dönemlerde artan göçlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Bilindiği gibi Hollanda’da çalışmak oldukça mantıklı bir iş fikridir. Ancak, Hollanda’da çalışmak için gerekli birçok prosedür bulunmaktadır. ‘’Hollanda’da çalışmak istiyorum’’ diyorsanız, metnimizi okuyabilirsiniz. Sizler için oluşturduğumuz metinde; Hollanda’da serada çalışmak, Hollanda’da yaşam, Hollanda’da maaşlar ve Hollanda’da iş imkanları gibi detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

İçindekiler

Hollanda’da Yaşam

Hollanda’da yaşam oldukça kaliteli ve konforludur. Ülkenin insanları oldukça sıcakkanlı ve misafirperverdir. Hollanda’nın ekonomik refahlığı halkın her noktasında rahatlıkla hissedilmektedir. Konum olarak Avrupa’nın batısında kalan bir ülkedir. Başkenti, Dünyaca ünlü şehir olan Amsterdam’dır. Ülkenin yönetim şekli monarşidir. Halkın konuştuğu dil; Flemekçedir. Bu dilin yanında yoğunluklu olarak İngilizce ve Frizce dilleri de konuşulmaktadır. Toplan nüfusu; 17 buçuk milyondur. Ülkede dengeli nüfus politikası uygulanmaktadır. Bu yüzden her kente olması gereken nüfus yoğunluğuna sahiptir.

Hollanda’da yaşam, Türkiye’ye nazaran biraz daha pahallıdır. Ülke, para dilimi olarak EURO kullanmaktadır. EURO da oldukça değerli bir para dilimidir. Ancak ülkede yaşıyor ve çalışıyor olmanız durumunda; temel yaşam koşullarınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Hollanda iş imkanları açısından da oldukça güçlüdür. Ülkede kurallar oldukça net ve katıdır. Kuralların dışına çıkılmadığı sürece; yaşam oldukça keyiflidir. Hollanda’da kaçak çalışmak gibi bir durumun önüne geçmek için işyerlerine özel olarak uygulanan kurallar bulunmaktadır. Genel olarak Hollanda yaşanması gereken güzel ülkelerden birisidir.

Fransa’da Çalışmak, Yaşam ve Maaşlar

Hollanda İş İmkanları

Hollanda’da gelişmiş ekonomisi ve büyüyen üretim kapasitesinden kaynaklı her yıl işçi alımı yapmaktadır. Son dönemlerde teknik elemandan ziyade, işçi alımı almaya başlamıştır. Ülkede düzenli olarak yüksek kapasiteli fabrikalar ve şirketler kurulmaya devam ediyor. Ayrıca yeni gelişen meslekler üzerinde de hassasiyetle duran ülkelerden birisi de Hollanda’dır. Bu yüzden teknoloji uzmanlarına, yazılımcılara oldukça değer veriyor. Ayrıca Hollanda’da serada çalışmak ve Hollanda’da hemşire olarak çalışmak da oldukça avantajlı iş koşulları arasında yer alıyor. Genel olarak Hollanda’da iş imkanları şu şekildedir:

 • Gıda
 • Şoförlük
 • Tarım
 • Balıkçılık
 • Eğitmenlik
 • Mutfak
 • Bekçilik
 • Gemicilik
 • Bakıcılık
 • Temizlik Hizmetleri
 • Sağlık
 • Turizm
 • Teknik
 • Mühendislik
 • Sera
 • Teknoloji

Hollanda’da iş ilanları ağırlıklı olarak bu alanlar üzerinde açılmaktadır. Ayrıca kendi uzman olduğunuz bir alan bulunuyorsa; Hollanda’da çalışmak sizler için daha kolay olacaktır. Her Avrupa ülkesi gibi Hollanda’da uzman personellere ihtiyaç duymaktadır. Ayrıca Hollanda’da iş kurmak da oldukça akıllıca bir seçenek olacaktır.

Azerbaycan İş İmkanları – Vize, Çalışma İzni

Hollanda’da Maaşlar

Hollanda’da maaşlar, Türkiye’ye nazaran oldukça yüksektir. Ülkedeki her iş koşulu oldukça yüksek fiyatlar kazanmaktadır. Ancak Hollanda’da yaşayan birisi için kazanılan paralar, birisini zengin edecek kadar yüksek değildir. Elbette Hollanda’da çalışarak birikip yapıp, Türkiye’ye dönmek oldukça kazançlı olacaktır. Genel olarak Hollanda’da maaşlar şu şekildedir:

 • Balıkçılık ortalama olarak; 1350 ila 200 EURO
 • Seracılık ortalama olarak; 800 ila 2.500 EURO
 • Hemşire ortalama olarak; 350 ila 3.000 EURO
 • Şoförlük ortalama olarak; 800 ila 2.200 EURO
 • Gemicilik ortalama olarak; 750 ila 2.000 EURO
 • Mühendislik ortalama olarak; 300 ila 3.2500 EURO

 

Genel olarak Hollanda’da maaşlar bu şekildedir. Hollanda’da asgari ücret son zamlarla birlikte; 1.635 EURO olarak belirlenmiştir. Bu maaş Türk Lirasına çevrildiğinde; 12.808 ₺ tekabül etmektedir. Ülkedeki en az verilecek ücret budur. Daha aşağısının verilmesi yasaktır.

Almanya Çalışma Vizesi Nasıl Alınır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hollanda’da Çalışmak İçin Gerekenler

Hollanda’da çalışmak için gerekli prosedürler ve kurallar bulunmaktadır. Bu gereklilikleri eksiksiz yerine getirilmesi şarttır. İlk olarak Hollanda’da çalışmak için sizleri ülkeye davet eden birisi olmalıdır. Davet ise işveren göndermelidir. Yani sizler Hollanda’ya gitmeden önce işinizi bulmanız gerekmektedir. İşinizi bulmanız durumunda ise Hollanda çalışma vizesi almanız gerekir. Bu vize ile belirli bir süreliğine Hollanda’da çalışma hakkı kazanırsınız. Genel olarak Hollanda’da çalışmak için gerekenler şu şekildedir:

 • Pasaport

Pasaport, 10 yıldan eski olmaması gerekir. Ayrıca minimum 1 yıl geçerliliği olmalıdır.

 • Vize Başvuru Formu

Bu form, sizlerin Hollanda’da çalışma başvurunuz resmileştirmektedir. Bu formu İngilizce, Fransız, Alman veya Flemenkçe dillerinde doldurulması gerekebilir.

 • Fotoğraf

2 Adet biyometrik vesikalık fotoğrafınız olması gerekir. Fotoğraf en az 6 ay önce çekilmiş olması gerektiğini unutayın.

 • Adli Sicil Kaydı

Adli Sicil Müdürlüğü tarafından Hollanda’nın herhangi bir resmi diliyle yazılmış ve üzerinden 6 ayı geçmemiş belge.

 • Sağlık Raporu

Hollanda Konsolosluğu ya da Elçilik tarafından belirlenmiş bir doktoradan alınan sağlık raporu. En az iki adet olmalıdır ve rapor 6 aydan daha eski olmamalıdır.

 • Davetiye

Hollanda’da bulunan işvereniniz tarafından sizlere gönderilen belgedir. Bu belge sizlerin Hollanda’da işe çağrıldığınız belirtir.

Güncel olarak Hollanda’da çalışmak için gereken koşullar bu şekildedir. Bu belgeler ile Konsolosluk ya da Büyük elçiliğe gidebilirsiniz. Ayrıca aracı vize şirketlerinden destek alarak; işlemleriniz onlara ücret karşılığı yaptırabilirsiniz. Bazı durumlarda; işveren şirkette sizlerin vize sürecini yönetebilmektedir.

Hangi sitelerden iş daveti alabilirsiniz:

1- indeed.com (TIKLA BAŞVUR)

2-monster.com (TIKLA BAŞVUR)

3- jooble.org (TIKLA BAŞVUR)

31 Yorum

 1. iki yıllık üniversite mezunuyum okuduğum bölüm teknik bir bölüm mekatronik türkiyede halen bir şirkette çalışıyorum maaşı fena değil ama ben hollanda da çalışmak ve yaşamak istiyorum internet üzerinden birçok ilana başvurdum verilen cevaplar genelde aynı avrupa birliği dışından işçi alımı mız çok zor kanunlar bunu kısıtlıyor dediler. siz kolay bir iş bulunabilir dediniz yazınızda bana yardımcı olabilir misiniz

  1. Merhabalar,

   Uzmanlık alanınız ile ilgili iş alanları biraz kısıtlı olduğu için iş bulmanız güç olabilir. Özellikle elektronik, bilgisayar, telekomünikasyon gibi alanlarda uzmanlık sahibi kişiler Hollanda’da biraz daha rahat iş buluyorlar.
   Size önerim, alanınızla ilgili Hollanda’da faaliyet gösteren firmaları bularak bu firmalarla doğrudan iletişime geçip cv göndermeyi deneyin. işiniz biraz zor ama imkansız değil. biraz çaba sarf etmeniz gerekecek.

   iyi günler dileriz.

 2. merhaba kaynakciyim demirden kapi ferforje isleri yapiyorum onceden 5 sene londrada kaldim esim ingiliz vatandasi ingilizcem var oraya gelsem oturum almam ve is bulmam konusu nasil olur yorum yaparsaniz sevinirim tesekkurler kolay gelsin

 3. Merhaba, bolu Mengen aşçılık lisesindem menzunum ayrica ekonomi üniversitesi mutfak sanatları bölümünü bitirdim. Sektörde 9 aylık tecrubem var ve İngilizce biliyorum sizce is bulma ve maas durumum nasil olur?

  1. Merhabalar,

   Eğer dünya mutfağını iyi biliyorsanız size sadece Hollanda değil her yerde iş var. Ancak sadece Türk mutfağı ise işiniz biraz daha zor. Ancak imkansız değil tabi. Bir sürü Türk lokantası olduğu için iş bulma imkanınız bulunmaktadır.
   iyi günler dileriz.

 4. Merhaba turizm fotografcisiyim rotherdamda yasayan bi fotograf sirketi benimle calismak istior sabit askeri ucret arti 400 euro cekim basina alicam ayda ortalama 8 cekim var nasil vize alirim yada kolyca alabilirmiyim .?@

  1. Merhabalar
   Güzel bir iş bulmuşsunuz. Hayırlı olsun.
   Vize işini ya firma Hollanda’dan konsolosluğa başvurarak halleder yada siz Türkiye’deki Hollanda başkonsolosluğuna giderek istenen belgeleri sunduğunuz taktirde hızlıca halledebilirsiniz.
   İyi günler dileriz.

 5. Öncelikle Merhaba
  Hollanda konusunda çok güzel bilgiler aktarmışsınız yakın zamanda gitme fırsatım oldu hollanda ya.. ve çok beğendim.. ben izmir de yaşıyorum üniversite mezunuyum ingilizce ve ispanyolca biliyorum. Hollanda da çalışmak istiyorum yılbaşından sonra geliceğim turist olarak. bu konuda ne yapmalıyım nerelere başvura yapabilirim teşekkürler.

 6. Kısacası çalışmak istiyorum hollanda da orada ne yapabilirim yardımcı olabilir misiniz.
  iş konusunda ?

  1. Merhaba
   Mesleğiniz ve eğitim durumunuz nedir?
   Hollanda’da çalışan bir çok Türk var. Bir kısmı iş için gitmiş bir çoğu ise zaten orada yaşıyor.
   Yabancı diliniz de olduğu için iş bulmakta sıkıntı yaşamazsınız. Ancak mesleğiniz, eğitim durumunuz ve yaşınız önemli. Bunları bilmeden bir şey söylemek zor olur.
   İyi günler dileriz.

   1. mesleğim : bilgisayar teknolojileri proğramlam ve teknisyenim
    Apple premium reseller mağazalarında apple expert im , turkcell ve casper gibi büyük fimarlarında satış yönetici ve uzmanıyım ..izmir de yaşıyorum..
    yılbaşında sonra hollanda da ya gideceğim
    çalışmak istiyorum nerelere başvurabilirim

    hollanda da bir cok kez gittim .. hollanda da iş alım süreçleri var mı ? ne yapmam gerekiyor

    1. Merhabalar,

     Oldukça geçerli bir mesleğiniz var. Dünyanın her yerinde iş bulabilecek durumdasınız.
     Hollanda’da işe alım süreçleri Türkiye ile benzer.
     Uzaktan iş bulmak çok kolay olmasa da imkansız değil.
     Hollanda’daki akrabalarınız aracılığı ile iş bulabileceğiniz gibi aşağıda internet adresleri verilen siteler aracılığı ile de kendiniz iş başvurusu yapabilirsiniz.

     https://www.iamexpat.nl/career/jobs-netherlands
     https://www.togetherabroad.nl/english-jobs-netherlands.html
     https://www.monsterboard.nl/vacatures/?intcid=swoop_TopNav_Vacatures_zoeken_Browse_vacatures
     https://nl.jobrapido.com/?w=vacatures&l=nederland&r=60

     1. Teşekkür ederi m buralara başvurabiliyoruz türkiye den.. yaşım 31 herhangi bir sorun teşkil eder mi peki

 7. Merhaba Türkiye de araç Muayene teknisyeniyim hollanda da çalışmak istiyorum ama sizden ricam hangi siteleri takip etmem gerek bu konuda yardımcı olursanız minnettar olurum şimdiden teşekkür ederim. .

  1. Merhabalar,

   Hollanda’da bir tanıdığınız var ise kendilerinden yardım alabilirsiniz.
   Yada aşağıda internet adresleri verilen siteler aracılığı ile de kendiniz iş başvurusu yapabilirsiniz.
   Alanınızda her zaman iş ilanı bulamazsınız ancak ilanları periyodik olarak takip ederseniz mutlaka size göre bir iş bulacaksınız.

   https://www.iamexpat.nl/career/jobs-netherlands
   https://www.togetherabroad.nl/english-jobs-netherlands.html
   https://www.monsterboard.nl/vacatures/?intcid=swoop_TopNav_Vacatures_zoeken_Browse_vacatures
   https://nl.jobrapido.com/?w=vacatures&l=nederland&r=60

   iyi günler dileriz.

 8. Merhabalar,
  Hollanda’da 2030 yılına kadar yaklaşık 1 milyon konut ihtiyacı olduğunu biliyorum. İnşaat ve mimarlık alanında faaliyet gösterebilmek için ne gibi şartlar vardır. Hollanda’da “BW” kurmak sanırım noter yoluyla kendinizi tanıtım, kayıtlı bir adres göstermek ile iş programınızı vermek ile başlıyor diye biliyorum. Hollanda’da Türk yatırımcılar için yardım eden kuruluşların listesini verebilir misiniz?
  Teşekkür ederim…

  1. Merhabalar,

   İhtiyacınız olan bilgi teknik bir alanla ilgili olduğu için bizim size vereceğimiz destek kısıtlı veya yetersiz kalacaktır. Size önerimiz, Hollanda’da Türk yatırımcılar için yardım eden kuruluşlar ile ilgili bilgi almak için Hollanda’nın Türkiye başkonsolosluğuna başvurarak kendilerine kayıtlı firmaların bilgilerini istemenizdir.
   Bu şekilde hem doğru, hem de güvenilir kaynaklara ulaşabilirsiniz.

   iyi günler dileriz.

 9. yok ole bisey hollanda da ev bulmak coook cok zor kardesim 2000 le de gecinmek de zor zaten vergi ulkesinde yasadini unutma burasi avrupanin en zor ulkesi burda hersey vergi bunlarida yazin insanlari heveslendirmeyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu