BelçikaYurtdışında Çalışmak

Belçika’da Çalışmak Belçika Yaşam Ve İş Fırsatları

Belçika’da Çalışmak Belçika Yaşam Ve İş Fırsatları

Ülkemizdeki vatandaşlarımız yakın zamana kadar yurtdışında çalışmayı sıcak bulmuyorlardı. Son zamanlarda Türkiye’de ekonomik sıkıntıların boy göstermesi insanları yurtdışına yöneltmeye başladı. Özellikle Avrupa üzerinde iş arayan insanların en çok tercih ettikleri ülkeler arasında Belçika’da bulunuyor.

Belçika’da çalışmak istiyorum diyenler için bu yazımızda detaylı bilgiler vereceğiz. Belçika işçi alımı konusunda tüm sorulara cevap vereceğiz. İşsizlik oranı yüzde 6’nın aşağısında bulunan Belçika istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Her sene işsizlik oranı daha da düşen ülkenin ekonomisi daha da büyüyor.

İçindekiler

Neden Belçika?

Ülkenin vatandaşlarına sunduğu yaşam standartları sıklıkla tercih edilmesini sağlıyor. Çalışan insanlar bu ülkede refah bir şekilde hayatını sürdürebiliyor. Dışarıdan gelipçalışmak isteyenlerin ise bazı süreçlerden geçmesi gerekiyor. İlk olarak bu ülke için vize almamız gerekir. Vize süreniz dolmadan iş bulmanız imkansızdır. İş bulduktan sonra da bu durumuyetkililere belirterek çalışma izni almanız gerekir.Belçika çalışma iznive oturma konusunda ülke yetkileri, çalışma izni başvurusunu sonuçlandırmadan önce sizi görüşmeye çağıracaktır. Bireysel olarak yapılan mülakatta sorulabilecek sorulara karşı kendinizi hazırlamanız gerekir.

Belçika’da Çalışmak Belçika Yaşam Ve İş Fırsatları

Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Belçika’da çalışma izninasıl alınır? Belçika’da çalışma izni almak içindoğru şekilde başvurmanız gerekir. Aksi durumda başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir.Bu da işlemlerin daha da uzamasına neden olabilir. Gerekli belgeleri de temin ettikten sonra başvurunuzu yetkili makamlara yapabilirsiniz. Başvurunuz sonuçlandıktan sonra ülkede yasal olarak çalışma imkanı elde edebilirsiniz.

A Tipi Çalışma İzni

A tipi çalışma izni Belçika’da süresiz çalışma imkanı sunar. Vatandaşlık hakkı bulunan bu kişiler için iş verenlerin herhangi bir işlem yapmasına gerek kalmıyor. A tipi çalışma izni en etkili çalışma iznidir.Bu vizeyi almak son derece zordur. A tipi çalışma izni olan kişiler, Belçika sınırları içerisinde iş değişikliği yapabilir.

B Tipi Çalışma İzni

B tipi çalışma izni, diğerine göre daha sınırlı bir özelliktedir. Ülkede faaliyet gösteren iş yeri, personelin iznini, Belçika’dan alması gerekir. Bu çalışma izninde işlemleri iş veren gerçekleştirir. B tipi izin, sadece işyerinde geçerlidir. Bu nedenle iş değişikliği olması durumunda yeni bir çalışma izni gerekir. B tipi çalışma izni size 3-5 yıl kadar Belçika’da kalma imkanı sunar. Daha sonra A tipi çalışma iznine başvuru yapabilirsiniz.

C Tipi Çalışma İzni

C tipi çalışma izni, bir yıllık çalışma süresini kapsamaktadır. Bu yüzdençalışanların vizelerini her yıl yenilemesi gerekir. Belçika’da eğitim alan öğrenciler, 20 saatten fazla çalışması durumunda bu vizeye başvurabilir. C tipi çalışma izninin başvurusu ülkeye bağlı belediyeden alınır. Başvuru kurum tarafından gerçekleştirilir. Değerlendirme yapıldıktan sonra Belçika, C tipi çalışma izni verir.

Çalışma İzni Süresi

Çalışma iznideğerlendirmesi yaparken sürecin zamanını Belçika Büyükelçiliği ve Belçika Başkonsolosluğu verir. Değerlendirme süreçleri bir iki hafta sürebilir. Yetkililer mülakata gerek görmesi durumunda işlem süresi daha fazla uzayabilir. Süre ile ilgili netlik olmamasından dolayı başvuru süreçlerinde geç kalmamanızı öneriyoruz.Ülkede izin olmadan, yasa dışı olarak çalışmanız büyük sıkıntılar oluşturabilir. Bu aykırı hareket nedeniyle hiçbir zaman çalışma izni alamayabilirsiniz.

Hangi sitelerden iş daveti alabilirsiniz:

1- indeed.com (TIKLA BAŞVUR)

2-monster.com (TIKLA BAŞVUR)

3- jooble.org (TIKLA BAŞVUR)

Türkmenistanda Çalışmak İçin

Almanyada Çalışmak İçin

Katarda Çalışmak İçin Gerekli Evraklar

Polonyada Çalışmak Yaşam Şartları

Fransada Çalışmak ve Fransadaki Türk Firmalar

 

 

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu