Yurtdışında Çalışmak

Fransa’da Çalışmak, Yaşam ve Maaşlar

 

Fransa’da çalışmak istiyorsanız metnimizi okuyarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Fransa asgari ücret, Fransa’da iş kurmak ve Fransa yaşamı gibi aklınızda oluşan soru işaretlerinin cevaplarını bulabilirsiniz.

İçindekiler

Fransa’da Yaşam

Fransa, Batı Avrupa kısmında yer alan, Dünya’nın en gelişmiş ülkeleri arasında yer almaktadır. Ekonomik olarak gelişmenin yanı sıra her yıl on milyonlarca turisti misafir etmektedir. Fransa, yaşam açısından oldukça gelişmiş ve alternatif seçenekleri olan bir ülkedir. Tarih boyunca adını ve doğal güzelliklerini korumuştur. Günümüzde ise her yıl yüz milyonlarca insanı misafir etmektedir. Turizm açısından da oldukça gelişmiş olan ülke, etnik kültürel yapısıyla da bilinmektedir. Ülke’de her kültürden ve her milletten milyonlarca insan yaşamaktadır. Türkiye’de de binlerce insanın Fransa’da yaşadığı bilinmektedir.

Fransa, 13 bölgeden oluşmaktadır. Ülkenin toplam nüfusu 70 milyon iken başkenti Paris’in nüfusu 2 Buçuk milyondur.  Genel olarak Fransa’nın en kalabalık şehirleri şu şekildedir:

 • Paris
 • Marsilya
 • Lyon
 • Toulose
 • Nice
 • Nantes
 • Strazburg
 • Montopiller

Fransa’da ağırlıklı olarak Hristiyan dinine mensup insanlar bulunmaktadır. Bu dinlerin yanı sıra İslam, Budizm ve Yahudi dinene mensup insanlar bulunmaktadır. Fransa, coğrafi konumu ve gelişiminden kaynaklı dünyanın her yerinden göç almıştır. Ülke’de resmi dil Fransızcadır. Ancak, yerli insanlar da dahil olmak üzere yoğun bir İngilizce de kullanılmaktadır. Ülke’nin genç nüfusu, %20’lerdedir. Ağırlıklı olarak yaşlı nüfusun olduğunu belirtebiliriz. Fransa’nın diğer bir popüler özelliklerinde birisi de sanattır. Ülke’de sanat ciddi anlamda gelişmiştir. Günümüzde de gelişimini devam ettirmektedir.

Ülkenin ev kiralarına baktığımız durumda; Paris, Marsilya ve Lyon gibi popüler şehirlerin oldukça pahallı olduğunu görebiliyoruz. Aynı şekilde bu şehirlerde yaşam biraz daha pahallıdır. Bunların yanı sıra Nice, Nantes ve Strazburg gibi şehirler, işçilerin en yoğunlukla kaldığı yerlerdir. Bu şehirlerde ciddi bir işçi ihtiyacı ve ucuz yaşam mümkündür. Türkiye’den birçok işçinin de bu bölgelerde yaşadığı bilinmektedir.

Fransa’nın Ekonomik Durumu

Fransa ekonomik koşullardan da oldukça gelişmiştir. Dünya’da ekonomisi en hızlı büyüyen ve en güçlü olan ülkeler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Halk, ağırlıkla refah içerisinde yaşamaktadır. Uygun yaşam koşulları ve hayat konforu ülke’de oldukça önemli bulunmaktadır. Fransa, ekonomik gelirinin büyük bir kısmını; turistler sayesinde kazanmaktadır. Bu noktada hizmet sektörü (restoran, otel, gıda, ulaşım) oldukça gelişmiş olduğu bilinmektedir. Avrupa Birliği, çatısı altında da barınan ülke, her geçen gün ekonomik koşullarını geliştirmeye ve güçlendirmeye devam etmektedir.

Fransa’da İş İmkanları Nelerdir?

Fransa iş imkanları açısından oldukça zengin bir ülke olduğunu belirtebiliriz. Ülkenin hareketli yaşamı, refahın yüksek olması ve turistlik hizmetler birçok iş fırsatı doğurmaktadır. Ülke’de genç nüfusun biraz düşük olduğunu belirtmiştik. Bu durumdan kaynaklı, genç işçiler Fransa için oldukça değerlidir. Hizmet sektörü ülkede aktif olarak yer alırken, İnşaat sektörü de ciddi bir hareketliliğin içerisindedir. Türkiye’den Fransa’ya vasıfsız bir işçi olarak bile giderseniz, rahatlıkla iş bulabilirsiniz. Genel olarak Fransa iş ilanları şu şekildedir:

 • Vasıflı/Vasıfsız inşaat işçisi
 • Garson
 • Mühendis
 • Sosyolog
 • Aşçı
 • Çift lisanlı diploma sahibi uzmanlar
 • Şoför
 • Temizlik hizmetleri
 • Tezgahtar
 • Fayans Ustası

Fransa’da çalışabileceğiniz en popüler meslek alanları bunlardır. Ayrıca Fransa, alanında uzman  bireylere ciddi kolaylıklar sağlamaktadır. Alanınızda akademik/alaylı olarak uzman vasfınız bulunuyorsa, imkanlarınız oldukça gelişecektir. Bir diğer nokta ise, Fransa’da ciddi bir mühendis ihtiyacıdır. Mühendisin hangi alanda uzmanlaşmış olması fark etmeksizin ciddi bir istihdam sağlanmaktadır.

Fransa’da yapabileceğiniz diğer bir iş fırsatı ise, alanınızda uzman olduğunuz (gıda, aşçı, döner ustası vs.) alanlar üzerinden iş kurmanızdır. Fransa’da sizlerin ekonomik koşuluna uygun olan bir şehri tercih edip, gerekli izinleri alarak o bölgede rahatlıkla iş kurabilirsiniz. Fransa, ülkesine gelen yatırımcıları oldukça değerli görür ve kaçırmak istemez.

Fransa Asgari Ücret

Fransa Kaçak Çalışmak Mümkün Mü?

Fransa’da kaçak çalışmak söz konusu dahi değildir. Elbette istisnai durumlar bulunmaktadır. Fransa’nın dünyadan yüz binlerce işçi aldığını varsayarsak, bunların arasında fireler de olacaktır. Ancak, kaçak çalışmak Fransa’da oldukça zordur. Zorluğundan bir yana asla yapılmaması gereken bir durumdur. Kaçak çalışmayı düşünseniz bile, ülkeye gidişiniz oldukça risklidir. Yasal yollarla ülkeye giremezseniz, illegal yollara başvuracaksanız ve hayatınızı riske atacak kadar tehlikeli koşullarda kendinizi bulabilirsiniz. Ayrıca Fransa’da işyerleri, çalışma izni olmayan işçilere iş vermeleri düşük bir ihtimaldir. Olası böyle bir durumda işverene ciddi bir yaptırım sağlanacak, kaçak işçi ise kısa bir süre içerisinde sınır dışı edilecektir.

Sizlere önerimiz, yasal yollarla Fransa’da çalışmayı hedeflemenizdir. Aksi bir durumda başınıza beklemediğiniz koşulların gelmesi oldukça yüksektir. Mesele, Fransa’da kaçak yaşamanız pek olası değildir. Herhangi bir polis sorgulamasında ya da yaşadığınız sağlık sorunlarınızın tedavisi için hastaneye gittiğinizde hakkınızda işlem başlatılacaktır. Bunlar ve daha birçok tehlikeli unsurlardan kaynaklı böyle bir girişimi tavsiye etmemekteyiz.

Fransa Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Fransa’da Maaş ve Çalışma Koşulları

Maaş Durumu

Fransa’nın ekonomik koşullarını ve halkın refahını sizlerle paylaştık. Bu refahın oluşmasında en etkin nokta ise yasalardır. Yasalar, Fransa’da çalışacak bir işçinin minimum alacağı ücret 1522 Euro olarak belirlenmiştir. 1522 Euro, Türk lirasına çevrildiğinde 14.300 ₺ olarak geçmektedir. Türkiye’de aylık ücret olarak, oldukça yüksek bir fiyat olsa da Fransa koşullarında da gayet ideal olduğunu belirtebiliriz. Ayrıca sizlerin çalışma vasfınıza göre bu fiyat çok daha fazla değişiklik gösterecektir.

Çalışma Koşulları

Fransa’da çalışa koşulları da birçok Dünya ülkesine göre daha sağlıklıdır. Fransa yasaları, bir işçi haftada ortalama 35 saat çalışması gerektiğini belirtmektedir. Daha fazla çalışma durumunda ise maaşa artı bir ücret yansıtması şartı bulunmaktadır. Hafta sonları çalışma koşulları, vasfınıza ve işyerinize göre değişebilmektedir. Kamu kuruluşlarında ise hafta sonu tatildir. Fransa’da birçok Türk şirketin bulunduğunu da belirtmekte fayda var. Sizler bu şirketler aracılığıyla işe alınmanızı bir miktar daha kolaylaştırabilirsiniz. Ağırlıklı olarak inşaat sektörü üzerine şirketler bulunurken, kendi işletmelerini açan Türk girişimciler de bulunmaktadır.

Yurtdışında Çalışmak isteyenler aşağıdaki yazılarımızdan da faydalanabilir. 

Avusturya’da Çalışmak/Asgari Ücret/Maaşlar İngiltere’de Çalışmak/Asgari Ücret/Maaşlar Kuveyt’te Çalışmak/Asgari Ücret/Maaşlar Dubai’de Çalışmak/İş İmkanları

 

12 Yorum

 1. Mobilya ustasıyım iş imkanları çok güzel orda güzel bir hayat yaşamak istiyorum

 2. Düz işçi olarak herhangi bir işte çalışmaya kalksam iş bulabilirmiyim veya bulsam da orada rahat bir hayat sürme şansım varmı. Biraz kıssadan gittim detayını sizlerden dinlemek isterim.

  1. Tüm dünya ülkeleri gibi Avrupa ülkeleri de gerek nitelikli gerekse işçi statüsünde elemana ihtiyaç duyarlar. Burada önemli olan sizin çalıştığınız sektörde istihdam arzının bulunmasıdır.Yabancı ülkelerde çalışmak hakkında fikir sahibi olmak istiyorsanız ayrıca Sitemizde yer alan yurtdışında çalışmak kategorisini inceleyebilirsiniz.

 3. Kapa inşaat kalfasıyım sıfır hata kaba inşaat yapmaktayım fransada çalış mak istiyorum manisada ikametgah etmekteyim yapayıcağım kaba inşaat yoktur

 4. 26yaşında kaynakçıyım usta ögretici ve ustalık belgem var.özellikle argon gaz altı ve elektrot kaynağı yapıyorum.yurtdışında çalışmak istiyorum

 5. Adım güner asvalt yani sıcak yol calışmalar köy hizmet leri Ukrayna özel idaresi yada kara oyları her hangisi olsa cok memun olurum evlilik felan yapamadım ziz büyüklerimiz olarak ziz Ukrayna calışmalar Bakanına balı mutlaka vardır aslen Nevşehir yaşıyorum baba kayıp edip ondan kırsehir özel idare calışanıyım refanus Yahya toprak iletişim ismini yazdın mı cıkar facebook iletişim bilgiler var ikinci fefarıs Sadettin Tekin facebook iletişimi ve lütfen Madi olarak durumum yok sadece büyük lerden yardım bekliyorum

 6. işletmeciyim ben a z ye kadar pide sektöründe ıyı paralar kazandıracak iş adaları arıyorum beni fransaya çıkarmak ordada güzel mekanlar kurar ıyı paralar kazandırabılırım.

 7. Merhaba . Bluecard ile fransa da çalışmak istiyorum ama fransızcam ve uzman olduğum bir iş dalı yok . Oraya gitmeden iş ayarlayabilir miyim ? Nasıl ayarlarım ? Yaklaşık olarak ne kadar ücretle başlarım ? Dilini bilmeden gittiğim ülkelet oldu dil açısından korkmuyorum ama dil olmadan iş bulabilir miyim ? Yardımcı olursanız ve aydinlatirsaniz sevinirim . Sevgiler

  1. Bluecard resmi sitesinden uygunluk durumunuzu test ettirebilirsiniz. Fransızcanızın olmaması sizin için dezavantaj olabilir. Böyle bir durumda Fransız işyerlerinde çalışmanız çok zor olacaktır. Fransa’da yer alan Türk Firmalarını araştırarak dil bilginizin olmadığını, uygun bir pozisyonda istihdam edilip edilemeyeceğiniz hakkında soralar sararak bilgi sahibi olun. İş başlama ücretleri hakkında makalemizde hali hazırda detaylı bilgiler sunduk. Ücretlerin yükselmesi sizin başarınızla doğru orantılı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu