Türkmenistan

Türkmenistan’da Çalışmak Ve İş İmkanları

Türkmenistan’da Çalışmak Ve İş İmkanları

Son dönemlerde yurt dışında çalışmak isteyenler için iş olanakları artmaya başladı. Türk işçiler için en avantajlı ülkeler arasında Türkmenistan yer alıyor. Bu yazımızda sizlere Türkmenistan’da iş imkanlarından bahsedeceğiz.

Son zamanlarda Türkiye ile Türkmenistan arasındaki ilişkilerin artması yüzlerce Türk firmasının bu bölgede faaliyet göstermesine neden oldu.Yurt dışında çalışmayı düşünenler internet üzerindenTürkmenistan’daki iş imkanlarını araştırıyor. Bu yazımızda sizler için ülkedeki iş imkanlarını ele alacağız.

İçindekiler

Türkmenistan’da İş İmkanları

Ülkenin başkenti Aşkabat sanayi ve sosyal gelişmişlik konusunda en önemli bölgelerden bir tanesidir. Türkmenistan dünya üzerinde en büyük dördüncü doğal gaz üreticilerinden bir tanesidir.Ayrıca pamuk yetiştiriciliği konusunda sayılı ülkeler arasındadır. Türkmenistan’da sanayiye dayalı üretim gelişmemesinden dolayıpetrol, doğal gaz ve pamuk ihraç eder. Son yıllarda gelişme gösteren inşaat sektöründe yetişmiş personel eksikliği ülkede ciddi şekilde hissediliyor. Bu iş gücü eksikliği sorununun önüne geçmek için yurt dışından işçi talep ediliyor. İnşaat sektörü her geçen yıl büyümeye devam ediyor. Türkmenistan’da çalışmak isteyen Türk işçiler inşaat sektörünü tercih edebilir. Türkmenistan’da inşaat projelerinden en büyük payı Türk firmaları alıyor. Türkmenistan’da yapılması planlanan projelerin çoğunu Türk inşaat firmaları üstleniyor.

Hangi Sektörleri Tercih Edebilirim?

Ülkede Türklerin en çok çalıştığı sektör inşaat sektörüdür. Bunun berabergıda ve tekstil sektöründe de ciddi alımlar yapılmaktadır. Yurt dışında çalışmayı düşünüyorsanız Türkmenistan’ı tercih edebilirsiniz.İnşaat sektörüyle beraberdiğer sektörlerde de çalışan işçilere ülke büyük bir ihtiyaç duyuyor.Türkmenistan yurt dışında işçi kabul eden ülkelerden bir tanesidir.

Türkmenistan’da Çalışmak Ve İş İmkanları , türkmenistanda iş yerleri,türkmenistanda nasıl çalışabilirim,türkmenistanda iş bulma teknikleri

İnşaat Sektörü

Türkmenistan’da iş ilanlarıdenildiği zaman en çok iş talebiinşaat sektöründe karşımıza çıkıyor.Usta, kalfa, şef ve mühendis gibi iş pozisyonlarında sürekli olarak alım yapılıyor.

Tekstil Sektörü

Türkmenistan’da çalışmayı düşünen için iş imkanının geniş olduğu sektörlerden bir tanesi de tekstil sektörüdür. Tekstil sektöründe en fazlaaranılan iş pozisyonları mühendislik alanındadır. Ayrıca dışında iplik, dokuma, boya ve baskı konusunda da işçi talebi yoğun olarak bulunur.

Gıda Sektörü

Türkmenistan’daki en fazla talep gören üçüncü sektör ise gıda sektörüdür. Bu bölgede yer alan küçük lokantalar, büfeler, restoranlarda sürekli işçi talebi bulunur. Ayrıca şantiyelerin yemekhane bölümlerinde, otellerde ve bazı lüks restoranlarındadaha önce bu sektörde çalışmış elemanlara ihtiyaç duyuluyor.

Başvuru İçin Hangi Şartlar Aranır?

Yurt dışında çalışmak çalışmayı aklından geçiren Türk işçilerin tercih ettiği ülkeler arasında bulunan Türkmenistan’da inşaat, tekstil ve gıda sektöründe sıklıkla işçi alımı yapılıyor. Bu işçi taleplerine yönelik olarak adaylardayetkinlik ve şartlar isteniyor. İnşaat sektöründe işçi talepleri deneyimli kişiler üzerinedir. Alt kademede çalışacak olan işçiler için yabancı dil zorunluluğu bulunmamaktadır. Fakat yönetici pozisyonlarında çalışmak isteyenlerinyabancı dil bilmesi gerekir. Tekstil sektöründe de uzman işçi alımları yapılır. El becerisine yönelik yapılanalımlar hız kesmeden devam ediyor. Bu alanda çalışmak isteyen işçiler için Türkmenistan iyi bir seçenek olarak bulunuyor. Tekstil sektöründe de yabancı dil bilme zorunluluğu ülke tarafından aranmıyor. Yabancı dil zorunluluğu ise genel olarak yönetici pozisyonları içindir. Türkmenistan iş ilanları ve Türkmenistan konusundamerak ettiğiniz diğer detayları da internet adresimiz üzerinde bulabilirsiniz.

 

Almanyada Çalışmak İçin

Katarda Çalışmak İçin

Ürdünde Çalışma Fırsatı

Polonyada Çalışma Fırsatı

 

Bir Yorum

  1. Profesyonel seramik fayans döşeme ustasıyım yurtdışında çalışmak istiyorum ustalık belgem var pasaportum var ustalığıma çok güveniyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu