GüncelÜrdünYurtdışında Çalışmak

Ürdün’de Çalışmak, Ürdün’de Yaşam, İş Fırsatları, Maaşlar

Ürdün’de Çalışmak, Ürdün’de Yaşam, İş Fırsatları, Maaşlar

Resmi adı ile Ürdün Haşimi Krallığı; monarşi ile yönetilen, başkenti Amman olan bir Orta Doğu ülkesidir. Ülkenin resmi dili Arapça’dır. Ürdün lehçeleri tarih boyunca yaşanan etkileşimler sonucunda İngilizce, Fransızca ve Türkçe izleri taşımaktadır. Ülkenin resmi dini İslam’dır. Müslümanların oranı %95 iken Hristiyanların oranı %5 olarak belirlenmiştir. Para birimi olarak Ürdün dinarı kullanılmaktadır. Ürdün’ün 9,5 milyona yakın nüfusunun %98’ini Araplar, %1,2’sini Çerkezler, %0,7’lik oranını ise Türkler oluşturmaktadır.

İçindekiler

Ürdün’ün Ekonomisi

Petrol ve doğalgaz kaynaklarına sahip olmayan Ürdün, ekonomisi petrole dayalı olmayan nadir Arap ülkelerinden biri olarak öne çıkmaktadır. Ürdün’ün ekonomisi hizmet ve turizm üzerinde şekillenmektedir. Körfezde çalışan nüfusun getirdiği döviz, ülkenin önemli gelir kaynakları arasındadır. Bunun yanında ülke, ABD ve İngiltere’den de yardım almaktadır.

Ürdün’de Çalışmak İsteyenler için Ortalama Yaşam Masrafları

Ürdün’de Ev Kiraları

Ürdün’ün başkenti Amman, zengin bir konut çeşitliliğine sahiptir. Mobilyalı veya mobilyasız lüks villaların yanında bireysel ya da aile ile kalmaya uygun farklı büyüklüklerde daireler de mevcuttur.

Ürdün’de ev kiraları merkeze olan yakınlığa, binanın yaşına ve marketlere yakınlığa göre değişmektedir. Daireler internette açılan ilanlar aracılığıyla tutulabileceği gibi bir emlak acentesine başvurarak ya da sokaklarda kiralık daireleri bularak da kiralanabilir. Ürdün’de ortalama ev kiraları merkezde bulunan bir odalı evler için 367 dolar, üç odalı evler için ise 671 dolardır. Merkezden uzak evlerde kiralar 100-150 dolar kadar daha düşük olmaktadır.

Fatura gibi ekstra giderler aylık 70 dolar civarında tutmaktadır. 60 Mbpsn sınırsız internet ise 46 dolardır.

Ürdün’de Gıda Fiyatları

Ürdün’de ortalama bir lokantada yemek yemek, 6 dolar gibi bir hesap ödemek anlamına gelmektedir. Temel gıdaların fiyatları aşağıdaki gibidir:

 

1 Litre Süt 1.50 $
Bir Somun Ekmek (500 Gr) 0.29 $
12’li Yumurta 1.80 $
1 Kg Peynir 7.10 $
1.5 Litre Su 0.56 $
1 Kg Beyaz Pirinç 1.40 $
1 Kg Domates 0.78 $
1 Kg Soğan 0.79 $
1 Kg Sığır Eti 12 $
1 Kg Tavuk Göğsü 6.10 $

 

Ürdün’de geleneksel gıdalar, ithal gıdalara göre daha ucuz olmaktadır. Alışveriş esnasında ülkenin yerel markalarını tercih ederseniz Ürdün’de yaşam sizin için çok daha hesaplı olabilir.

Ürdün’de Ulaşım Masrafları

Ürdün’de çok fazla trafik sıkışıklığı yaşanmamaktadır. Başkent Amman’da bile şehrin bir ucundan öteki ucuna yapılacak yolculuk otuz dakikayı geçmemektedir. Ürdün’de ulaşım otobüs, taksi ve kişisel araç ile sağlanmaktadır. Ulaşım ücretleri aşağıdaki gibidir:

 

Tek Yönlü Otobüs Bileti 0.69 $
Aylık Otobüs Kartı 42 $
1 Km Taksi Yolculuğu 0.41 $
1 Litre Benzin 0.98 $

 

Ürdün’de Giyim Fiyatları

Ürdün’de çok sayıda alışveriş merkezi bulunmaktadır. Bu alışveriş merkezlerindeki bilindik mağazalarda satılan kıyafetler Türkiye ile hemen hemen aynı fiyattadır. Temel giyim ürünlerinin fiyatları aşağıdaki gibidir:

 

Kot Pantolon 62 $
Gömlek 77 $
Tişört 49 $
Yazlık Kıyafet 61 $
Spor Ayakkabı 80 $
İş Ayakkabısı 80 $
Takım Elbise 150 $

 

Asgari ücretin 637 dolar olduğu Ürdün’de yaşam aylık ortalama 635-1200 dolar arasında bir meblağa sahiptir.

Ürdün’de Çalışma Şartları ve İmkanları

Ürdün, liberal ve batı normlarına uyum sağlamış ekonomisi ile gerek yabancı firmalar gerek Türk firmalar açısından yatırıma elverişli bir bölge olarak görülmektedir. İnşaat, turizm, sağlık, eğitim gibi sektörler Ürdün’de çalışmak isteyenler için uygundur. Ülkede yoğun olarak İngilizce konuşulduğu için, Arapça bilmeyen ama İngilizce bilen Türk vatandaşları da kolayca iş bulabilmektedir. Bunun yanında Ürdün’de Türkçe bilen bir kesim de bulunmaktadır, onların yanında da çalışılabilir. Ürdün’de çalışmak isteyen Türkler için iş fırsatları şöyle sıralanmaktadır:

  • Firmalarda işçi olarak çalışmak
  • Firmalarda mühendis, muhasebeci gibi kalifiye pozisyonlarda çalışmak
  • Çevirmenlik
  • Dil öğretmenliği

Ürdün’de Maaşlar Ne Kadardır?

Ürdün’de maaşlar çalışılan firmaya göre esneklik göstermektedir. Sözgelimi, bir mühendis bir öğretmenin yarısı kadar maaş alırken başka bir mühendis bir öğretmenin üç-dört katı kadar maaş alabilmektedir. Bu sebepten dolayı Ürdün’de maaşlar konusunda net bir veri bulunamamaktadır. Çalışmak istediğiniz firmaya ulaşarak daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz. Ürdün’de maaşlar ortalama olarak şöyledir:

 

Gıda Sektörü 6204 $
Makine Mühendisliği 600 $
Finans Sektörü 3806 $
Bilgi Teknolojileri 948 $
Giyim Sektörü 690 $

 

Ürdün Çalışma Vizesi

Ürdün’de çalışmak isteyen Türk vatandaşlarının, Ürdün’e geldikten sonra 30 gün içerisinde çalışmak üzere ikamet izni alması gerekmektedir. Bilinmesi gereken bir başka nokta da Ürdün’de resmi tatillerin cuma ve cumartesi günleri olduğudur. Kamu kurumlarında çalışma saatleri pazar gününden perşembe gününe dek 08.00-15.00 iken dini bayramlarda çalışma saatleri daha kısa olmaktadır.

Ürdün’de çalışmak yada iş kurmak ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

Ürdün’ün kültür ve yaşam şekli için aşağıdaki yazıya da göz atabilirsiniz;

Ürdün’de Kültürel Yaşam

Ürdün dışındaki ülkelerde de iş yapmak yada çalışmak isterseniz aşağıdaki başlıklara da göz atabilirsiniz;

Kırgızistan’da Çalışmak, Yaşam – Iş Kurmak

Iran’da Yapılabilecek En Karlı Işler – Iran’da Ticaret Yapmak

Türkmenistan’da Çalışma Koşulları. Türkler Için Türkmenistan’da Iş Fırsatları

Kazakistan’da Yaşam Nasıldır? Kazakistan’da Iş Imkanları Nelerdir?

Katar’da Iş Imkanları Nelerdir? Katar’da Çalışma Hayatı Ve Sosyal Hayat

Cezayir’de Çalışmak Için 8 Neden

Suudi Arabistan Iş Imkanları Nelerdir?

5 Yorum

  1. Selamlar kalıp sıva fanyas ısıtmalıyım ustasıyım 25yillik yurtdışında çalıştım turkmenistanda ekibim var sizinle çalışmak isterim bir kişi isterseniz oda olur formende olurum ararsanız sevinirim teşekkürler isterseniz tekte gelirim ibrahim işbilir 05302335723

  2. Ben ve bir arkadaşım Ürdün de hamur işi yapmak istiyoruz arkadaşımın söylediğine göre hamur işi yapan sayısı azmış oralarda kendisinin vatandasligi var ürdün de öyle bir şey yapsak nasıl olur ekmek yermiyiz ve orada ürdün Dinarı varmış Türk parasınin 7 katiymis bilgi verirseniz sevinirim

  3. Profesyonel seramik fayans döşeme ustasıyım yurtdışında çalışmak istiyorum ustalık belgem var pasaportum var ustalığıma çok güveniyorum

  4. Vasıfsız iş arıyorum kaynaktan anlıyorum boyama işindenden anlıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu