Katar’da iş imkanları nelerdir? Katar’da çalışma hayatı ve sosyal yaşam

Katar’da iş imkanları nelerdir? Katar’da çalışma hayatı ve sosyal yaşam

Katar’da iş imkanları nelerdir? Çalışma hayatı ve sosyal yaşam nasıldır?

Katar, yaklaşık 2,5 milyon nüfusu ve Türkiye’den ve kızlarından 70 kat küçük yüzölçümü ile ortadoğu coğrafyasının en küçük ülkelerinden birisidir. Hızla büyüyen ekonomisi ve 2022’de dünya kupasına ev sahipliği yapacak oluşu dolayısı ile ülkede çalışmak isteyen yabancılar için büyük fırsatlar barındırıyor.

Katar’da sosyal yaşam

Katar, nüfusunun yaklaşık %75’inin yabancılardan oluştuğu ve bölgedeki en büyük Amerikan üssünün konuşlandığı bir yarımada ülkesidir. Yerel halkın neredeyse tamamı müslüman olup ülkede Arapça konuşulmaktadır. Dünyada kişi başına düşen milli geliri en yüksek ülkelerden birisidir.

İslam dininin çok güçlü bir şekilde yaşandığı ülkede kurallar yabancılar için çok fazla katı olmasa da zaman zaman zorlayıcı olabilmektedir. Ramazan ayında iftara kadar tüm restoranlar kapalıdır. Yerli kadınların genelde siyah bir tür tunik giydiği ülkede özellikle gençler kot pantolon, etek ve benzeri kıyafetlerle de dolaşabilmektedirler. Aşırıya kaçılmadığı sürece çok da sıkıntı olmamaktadır.

Nisan ayından itibaren ülkede hava sıcaklığı gölgede 40 derecenin altına inmemektedir.

Özellikle sportif alanlarda dünya genelinde söz sahibi olmaya çalışan ülkede Asya Olimpiyatları, Açık Tenis Turnuvaları, Boat Yarışları ve Katar Rallisi gibi çeşitli spor alanlarında adından söz ettirmektedir.

Bir çok Amerikan üniversitesi ve bu üniversitelerde çalışan Amerikalı akademisyenler olup ülkedeki yabancı öğrenci sayısı bir hayli fazladır.

Ülkede suç oranı yok denecek kadar azdır. Ağır cezalardan dolayı kimse suç işlemeye cesaret edemiyor. Güvenlik konusunda birkaç örnek verecek olursak;

 • Markette alışveriş yapıp, parası ödenmiş ağzına kadar dolu alışveriş arabasını bir köşede bırakıp alışveriş merkezindeki diğer mağazaları gezmeye gidebilirsiniz.
 • Arabanızı yol yol kenarında, otoparkta yada restoranın önünde çalışır durumda bırakın, bir işiniz varsa halledip gelin. Kimse gelip de çalmayı aklına getirmeyecektir.
 • Evlerin neredeyse hepsinde kapının dışında da kolu vardır. Bir çok kişinin aklına bile gelmez kapıyı kilitlemek.

Tüm bu güvenin nedeni zenginlik deseniz değil. Beyaz yakalı birinin maaşı 20 bin riyalin altında değilken, oto yıkamacı ya da marketteki bir kasiyerin maaşı 1000 riyal civarında. Ya da sanayideki Hindistan’lı, Nepal’li, Bangladeş’li bir işçinin maaşı 1500 riyal civarında olmasına rağmen bir yerde bir şey unutsanız, cebinizden bir şey düşürseniz bu adamlar peşinizden koşup onu anında size ulaştırır.

Yani olay zenginlik değil, yasaların uygulanabilirliği, sürdürülebilirliği ve cezaların yüksekliğinden kaynaklanıyor. Örneğin Arabistan’da kırmızı ışıktan geçmenin cezası 1 gün hapis cezası. Katar’da ise 6 bin riyal (yaklaşık 1650 $). Suçu işlediğiniz anda 24 saat geçmeden cebinize cezaya dair mesaj geliyor.Türkler için ülkeye girişte turistik amaçlı geliniyorsa vize istenmiyor. İngilizce ikinci anadil sayılır. Bu yüzden her yerde İngilizce konuşan birilerini bulabilirsiniz.

Türk ehliyetleri 1 hafta kullanılabiliyor. Daha sonrası için yetkili makamlardan izin belgesi alınması gerekmektedir.

Yerel halkın geneli sıcak kanlıdır ancak biraz sonradan görmeler. Kadınları kara çarşaf giymesine rağmen genelde yüz kısımları açık gezerler. İnanılmaz bakımlı ve çok yüksek topuklu ayakkabılarla gezebiliyorlar. Her tarafta spa salonları ve güzellik merkezleri görebilirsiniz. Erkekler genellikle gün içerisinde çalışırken kadınlar alışveriş merkezlerinden çıkmamaktadırlar.

Ülkede kadınlara tanınan sosyal haklar çok fazla olduğu için kadınlar hayatlarından memnundurlar. Hemen hemen hiç bir Katar’lı kadın yabancı bir erkek ile evlenmek istemez. Çünkü böyle bir durumda sahip olduğu tüm sosyal hakları elinden alınır.

Katar’lı gençler devletin büyük teşvik ve yatırımlarından dolayı genel olarak iyi eğitim olanakları olmasına rağmen, ülke yönetiminin yüksek batı hayranlığı ve tamamen Amerikanvari hayat felsefesi doğrultusunda ciddi bir bilinçsizlikle yetişmektedirler. Diğer bir deyişle, küreselleşen dünya, savaşlar, açlık ve kötü giden ekonomiler hakkında pek fikir sahibi oldukları söylenemez. Ailelerinden gelen zenginlikle lüks arabalarda gezip nargile kafelerde öldürdükleri zamanla dünya gerçeklerinden oldukça uzak yaşamaktadırlar.

Ülkedeki sosyal hayatın bir parçası olan günlük yaşamda iş dışında neler yapılır, neler yapılamaz diye özetleyecek olursak;

 • Yüksek sıcaklıklardan dolayı yılda en fazla 3 ay sahil kenarında dışarda gezebilirsiniz,
 • Lüks otellerde yeyip içebilirsiniz,
 • Bol bol partiler ve eğlencelere katılabilirsiniz,
 • Alışveriş merkezlerinde zaman öldürebilirsiniz,
 • Yılda bir kaç kez düzenlenen uluslararası spor etkinliklerine katılabilirsiniz,
 • Sıcak havalarda “bir temiz hava alayım” diyemezsiniz,
 • Bizdeki istiklal caddesi gibi çıkıp caddede gezebileceğiniz bir yer bulamazsınız,
 • Giyim alışverişi yapamazsınız, inanılmaz pahalı
 • Ucuz ev bulamazsınız (orta büyüklükte yaşanabilecek bir evin kirası 2.000 dolardan başlıyor )
 • Toplu taşıma kullanamazsınız, her yere ulaşım yok, taksi bulmak büyük sıkıntı. Kiralık yada size ait bir aracınız olması gerekir

Katar’da çalışma hayatı. Katar’da iş imkanları

Özellikle 2022 dünya kupasına hazırlıklar kapsamında dev bir şantiyeye dönen Katar’da iş imkanları oldukça geniştir. Yerel halkın daha çok masa başı işlerde çalışması yada işveren olmasından ötürü başta Asya ülkeleri olmak üzere dünyanın bir çok yerinden gelen insanlar milyarlarca dolarlık inşaat projelerinde, dev petrol ve doğalgaz şirketlerinde ve özellikle hizmet sektöründe çok rahatlıkla iş bulabilmektedirler..

Ülkedeki petrol ve doğal gaz kaynaklarını başlıca Amerikan Exxon Mobile, Fransız Total ve İngiliz BP firmaları işletmektedir. Devletin petrol ile alakalı kurumlarının yönetimi ve ortaklığı da yine bu şirketlerin elindedir.

Doğal gaz ve petrole dayalı ekonomisi olan Katar’da büyüyen inşaat sektörü ile birlikte demir çelik sektörü de önem kazanmaktadır.

İnşaat sektöründe çalışanların, yazın ortalama 50 dereceyi bulan hava sıcaklığını bilerek gitmeleri orada daha sonradan sıkıntı yaşamamaları adına önemlidir.

Türkiye dışında çalışmak isteyen kişilerin mutlaka yurtdışında çalışmak başlıklı yazımıza da göz atmalarını öneririz.

Katar’da hangi işlerde çalışılır?

Katar’da çalışmak kolay değildir. Hintli, Filipinli, Nepalli, Sri lankalı yada Bangladeşli işçilerin ve hizmetçilerin çalışma ve sosyal şartları yüreğinizi burkabilir.  İşçilerin alışveriş merkezlerine girmeleri yasaktır. 50 derece sıcakta 45-50 kilo ağırlığındaki Nepalli, Hintli işçilerin aylık 200$’a çalıştırıldığı ülkede resmen modern kölelik söz konusudur.

Bir çok inşaat, Qatar Foundation adlı devlet kuruluşu tarafından ihale edilir. Bu inşaatlarda çalışan işçilerin büyük bir kısmı Nepal ve Hindistan’daki ajanslar aracılığı ile ülkeye gelir. Bu ajansların koyduğu bazı acımasız kurallar mevcuttur. Bazen işçilerin ilk bir yıllık kazançlarını ajansa vermeleri gerekmektedir. Yada bazen bu işçiler bu ajanslara peşin olarak 1000 usd civarında bir para ödeyerek bu ülkeye getirilmektedir. Bir çok Türk İnşaat şirketleri de bu ajanslarla çalışır.

İnşaat sektöründe çalışmak için Türkiye’den vasıfsız eleman pek alınmamaktadır. Bu ihtiyaç bahsetmiş olduğumuz ülkeler aracılığı ile zaten çok daha ucuza mal edilmektedir. Hiç bir vasıfsız Türk işçisi gidip 200 usd karşılığı orada çalışmaz. Türkiye’den ihtiyaç duyulan iş gücü daha çok kalfa yada usta seviyesindeki kalıpçı, demir bağlama ustası, fayansçı, elektrik tesisatçısı, su tesisatçısı, şantiye şefleri, vardiya amirleri, ustabaşı gibi ara kademe çalışanlar ile mimar, mühendis gibi eğitimli uzman personelden oluşmaktadır.

İnşaat sektörü dışında, Türkler petrol şirketlerinde çalışabiliyor yada hizmet sektöründe dönerci, kebapçı kuaförlük gibi işlere uğraşabiliyorlar.

Nepalli, Hindistanlı, Srilankalı işçiler genellikle sağlık, temizlik, çocuk bakimi gibi Arapların işlerini yapmakta yada inşaatlarda vasıfsız işçi olarak çalışmaktadırlar. Bir çok Hintli taksi şoförü yada özel şoföre rastlayabilirsiniz.Katar’da çalışanlar ne kadar maaş alır?

Ülkede çalışan yabancılar arasında bir çeşit sınıf ayrımı vardır.

Amerikalılar 1. sınıf, Avrupalılar Amerikalılar kadar olmasa da yine 1. sınıf, Türkler, Mısırlılar, Libyalılar… 2. sınıf, diğer az gelişmiş Asya ülkelerinin vatandaşları ise 3. sınıf olarak görülür. Dolayısı ile, ne kadar batı tipli, ne kadar beyaz tenli iseniz size burada yapılacak muamele o kadar iyi olacaktır.

Bir Amerikalının maaşı en az 10-15 bin dolardan başlarken Hindistanlı, Nepalli işçiler 200-300 dolar civarında kazanmaktadırlar.

Türkler genelde Türkiye’de kazandıklarının en az 3 katını, çalıştıkları firma ve yaptıkları işe göre ise 5 katına kadar kazanabilmektedirler.

Bu ülkeye gidecekseniz Katar’da iş imkanları ile ilgili detaylı bir araştırma yapmalı, gideceğiniz firmayı iyi seçmelisiniz. Size mutlaka ev, araba, sağlık sigortası, uçak bileti gibi imkanların sunulduğundan emin olmalısınız. Ülkede yaşam çok pahalı olup tüm bu masrafları çıktıktan sonra, eğlence hayatınızın olmadığı bir durumda bile en az 1000 dolar aylık giderinizin olacağını unutmayın.

Ülkede çalışmaya karar vermeden, imkan varsa mutlaka önden gidip çalışacağınız iş yerini, yaşayacağımız evi ve ülke şartlarını görmenizi öneririz  Zira gerek hayat pahalılığından gerekse hava koşullarından dolayı umduğunu bulamayıp erken dönen bir çok insan mevcut.

Yurt dışında hangi ülkede çalışacak olursanız olun mutlaka dikkate almanız gereken konuları aşağıda linki verilen yazımızdan incelemenizi öneririz.

Yurt dışında çalışacaklar için çok önemli tavsiyeler

Katar İşçi Alımı ve İşçi Alımı Yapan Firmalar

Katar vizesi için aşağıdaki yazıdan bilgi alabilirsiniz;

Katar Vizesi Almak İçin Gereken Şartlar

Eğer Kuveyt’te de çalışabilirim diyorsanız, Kuveyt için ülkedeki ekonomik durum, sosyal hayat şartları ve iş fırsatları için aşağıdaki yazımızı da okumalarını öneririz.

Kuveyt’te ekonomik ve sosyal yaşam ile Türkler için iş fırsatları 

Girişimciler için Kuveyt Ekonomisi

Kuveyt’ten ne alınır, Kuveyt’e ne satılır?

Katar dışındaki ülkelerdeki iş fırsatları ile ilgili aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir;

Bulgaristan’da Çalışmak – Bulgaristan’da Iş Kurmak

Kanada Göçmenlik Başvurusu – Kanada’da Yaşam Ve İş Fırsatları

Kazakistan’da Yaşam Nasıldır? Kazakistan’da Iş Imkanları Nelerdir?

Cezayir’de Çalışmak Için 8 Neden

Suudi Arabistan Iş Imkanları Nelerdir?

Ingiltere’de Çalışmak – Iş Bulmak – Maaşlar

Azerbaycan Iş Imkanları. Çok Kazanmak İsteyenlere…

Bahreyn’de Iş Kurmak. Bahreyn’den Ne Alınır? Bahreyn’e Ne Satılır

İş başvurularında özgeçmiş çok önemli olup doğru ve etkili cv hazırlamak ve kolay işe yerleşmek için aşağıdaki başlıkları mutlaka incelemenizi öneririz.

Doğru cv (özgeçmiş) hazırlama teknikleri

Kolay iş bulma yöntemleri

Başarılı iş görüşmesi yapmanın püf noktaları

iş görüşmelerinde sıkça sorulan sorular

İş görüşmelerinde sıkça yapılan hatalar

Zorlu mülakat sorularına verilebilecek en güzel cevaplar

Detaylı bilgi almak istediğiniz konularda bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Destekleriniz için Facebook sayfamızı beğenerek takipte kalmanızı umuyoruz.

Kaynak: Jobs Abroad, kariyerfikirleri.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 126 YORUM
 1. Mustafa dedi ki:

  Kuyumcu ustasıyım tamir vs imalat herseyi yapabilecek kapasitedeyim katarda calışmak istiyorum.

 2. ibrahim işbilir dedi ki:

  Selamlar kalıp sıva fanyas ısıtmalıyım ustasıyım 25yillik yurtdışında çalıştım turkmenistanda ekibim var sizinle çalışmak isterim bir kişi isterseniz oda olur formende olurum ararsanız sevinirim teşekkürler isterseniz tekte gelirim ibrahim işbilir 05302335723

 3. Gündüz dedi ki:

  Mobilya ustasıyım katarda iş varsa gitmek isterim şartlar nedir05309603681

 4. Mevlut gulet dedi ki:

  Çiçekçiyim
  Çiçek bebekli arajman tasarım kesim makinam var.
  Katar’da çalışmak isterim.

 5. Mevlut güler dedi ki:

  Yapay çiçek ustasıyım.
  Strafor kesim makinam var.
  Katar’da iş yapmak isterim.

 6. Celal dedi ki:

  Merhaba Ben Loder opotoruyum 10 yıldır Loder opotoruyum yurtdışı iş arıyorum ehliyetim mevcuttur ülke fark etmez taş ocağı tecrubem var ve kömür maden ocağı tecrubem var hizli tren projesi kapsamında calistim

BİR YORUM YAZ