Güncelİş FikirleriKariyer

Özel Şoförlük Yapmak. İş İmkanları ve Maaşları

Özel Şoförlük Yapmak. İş İmkanları ve Maaşları

Günümüzün en eski meslek gruplarından birisi olan şoförlük, her daim eleman açığı olan ve tercih edilmeye de devam eden bir meslektir.  Özel şoförlük yapmak kolay görünen ama içinde türlü zorluklar barındıran bir meslektir. Bitmek bilmeyen yoğun trafik, bilinçsiz şoförler, sürekli kaza tehlikesi ve benzeri unsurlar özel şoförlüğün getireceği sadece birkaç faktördür. Bu faktörlere rağmen özel şoförlük yapmak, mesleği seçen kişi tarafından büyük keyif alınan ve tercih sebebi olan bir iştir.

İçindekiler

Özel Şoförlük Yapmak İçin Personelde Olması Gereken Kriterler

Dışarıdan bakıldığında özel şoförlük yapmak her ne kadar kolay gibi görünse de büyük sabır ve yetenek gerektiren bir iştir. Bu yetenek beraberinde trafik tecrübesi ve trafik bilinci de getirmek durumundadır. Ancak aranan kriterler kişinin görevini nerede icra edeceği ile doğru orantılıdır. Örneğin makam şoförlüğü yapmak isteyen kişilerde, koruma görevi de aranmaktadır.

Bu özelliklerin yanında, özel şoförlük yapmak için en başta olması gereken özellik sabır ve tecrübedir. Çünkü trafik, sabırsız ve bilinçsiz insanlarla dolu. Bu bilinçsiz insanlar kervanına katılmamak ve trafikte kontrolü en üst düzeye çıkarmak için sabır önemli bir faktördür. Özel şoförlük, trafiğe çıkmaya korkan, bedensel engelli, devlet çalışanları veya sadece özel şoförlük hizmeti almak isteyenleri kapsamaktadır. Trafik ile alakalı teknik bilginin yanında yoğun trafik düzeyinde bile iyi araç kullanımı, trafik kurallarına hâkim olma gibi unsurlar da göz önünde bulundurulmak durumundadır.

Özel Şoförlük İş İmkanları

Bu günlerde, özellikle kalabalık şehirlerin yoğun trafiği, özel araçlara olan ilgi, özel şoförlük yapmak adına bir istihdam kolu oluşturmuştur. Bu sebeple günümüzde veya gelecekte özel şoförlük yapmak revaçta olacak meslekler arasındadır. Yeterli şartlar sağlandığı takdirde, kişinin uzun yıllar çalışabileceği ve emekli olabileceği bir meslektir. Çeşitli holdinglerin yönetim kurulları, TBMM üyelerinin bulunduğu yerler özel şoförlük yapmak ve makam şoförlüğü yapmak adına en başlıca tercih edilen ve iş imkânı sunan alanlardır.

Özel Şoförlük Yapmanın Avantaj ve Dezavantajları

Özel şoförlük yapmak, beraberinde birçok avantaj getirmektedir. Bu avantajların başında yüksek maaşlı bir iş olması ve kişi araç kullanmaya ilgiliyse sürekli aktif araç kullanımı gelmektedir. Bu avantajların yanı sıra dezavantaj olarak, trafikte bulunan diğer şoförlerin açacağı türlü problemler, trafikte oluşacak herhangi bir dikkatsizlik sonucu sürekli kaza riski ve taşınan kişinin kıdemine bağlı olarak suikast riski. Bilinmelidir ki suikast gerçekleştirileceği zaman ilk hedef alınan her zaman şoför olmaktadır.

Özel Şoför Maaşları

Özel şoförlük yapmak isteyen kişileri bu mesleğe en çok çeken durum belki de maaş unsurudur. Enflasyon, ekonomik kriz ve benzeri durumlar gözetmeksizin uzun yıllardır özel şoför maaşları her daim yüksek tutulmuş ve gelecekte de tutulmaya devam edecek gibi bir izlenim yaratmaktadır. Özel şoförlük yapılan kurumdan kuruma farklılık gösterse de özel şoförlerde her daim koruma yeteneği ve koruma iç güdüsü gibi özellikler bulunmak durumundadır. Çünkü bilindiği üzere can taşımacılığı işlemi yapılmaktadır.

Özel şoförlük maaşları her kurumda farklılık göstermekle beraber 2500 ila 7500 tl arasında değişiklik göstermektedir. Bakıldığı zaman oldukça uygun maaşlar olmasıyla beraber bu zorlu işin hakkını veren adayların sonuna kadar hak ettiği bir miktardır.

Başarılı bir özel şoför olmak için, trafik bilinci olduğu kadar trafikte saygı kavramı da benimsenmeli ve yüksek hızlar sonucu trafikte tehlike saçılmamalı ve her durum kuralına uygun şekilde bir şoföre yakışır biçimde yapılmalı. İşler bu şekilde yürüdüğü takdirde başarılı bir meslek hayatı şoförleri beklemektedir.

 Özel Şoförlük Yapmak ile ilgili daha fazla bilgi için bize aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Farklı iş kolları ile ilgili aşağıdaki başlıklara da göz atabilirsiniz;

Para Kazandıran Mobil Uygulamalar. Ek Kazanç Fırsatı

WhatsApp ile Para Kazanma Yöntemleri

Evden Para Kazanmak İçin Yapılacak İşler

internetten Para Kazanmak. Yüksek Kar Fırsatları

Düşük Sermaye İle Yapılacak Yüksek Kazançlı İş Fikirleri

Evden Ek iş Yapmak İsteyenlere Alternatif Ek iş Fikirleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu