İş Fikirleri

Kuru Temizleme Dükkanı Açmak. Maliyeti ve Kar Marjı

Kuru temizleme dükkânı açmak günümüzde oldukça seyrek yapılan dükkânlardandır. Türkiye’de kuru temizleme kültürü ne yazık ki tam oturmamıştır.  Ancak gün geçtikçe alana olan güven artmaya başlamıştır.  Halk arasında biraz daha uzakta kalmasına rağmen belirli ve büyük bir grup tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Kuru temizleme dükkânı açmak karlı mı, kuru temizleme dükkânı yatırım maliyeti ve kuru temizlemeye dair bilgileri sizler için derleyeceğiz.

İçindekiler

Kuru Temizleme Dükkânı Ne İş Yapar?

Kuru temizleme dükkânları temel olarak kuru ve ıslak temizleme işlemlerini gerçekleştirmektedirler. Bu temizlemeler temel olarak kıyafetler üzerine kuruludur. Bilindiği gibi bazı kıyafetler, yapıları gereği çamaşır makinesine atılmamalı ve elde yıkanmalıdır. Bunlar arasında gelinlik, damatlık ve özel kumaşlar bunlara örnek verilebilir. Türkiye’de genel olarak acil temizlik ihtiyacı olan kişilerin başvurduğu bir hizmettir. Genel olarak kuru temizleme dükkânları yaptıkları işler şu şekildedir:

 • Kıyafet temizliği
 • Lekesi olan kıyafetin özel temizliği
 • Gelinlik/Damatlık gibi kıyafetlerin temizliği ve bakımı
 • Çeşitli kıyafet onarımları
 • Islak kıyafet temizliği
 • Özel kıyafetler için farklı temizlik yöntemlerinin uygulanması
Butik Açmak İçin Gerekenler, Maliyeti ve Kar Marjı

Kuru Temizleme Dükkânı Nasıl Açılır?

Kuru temizleme dükkanı açmak, biraz yatırımlı ancak bol kazançlı meslekler arasındadır. Günümüzde gelişen teknoloji nimetleri, kuru temizleme dükkanı açmak istiyorum ‘’ diyen kişiler için oldukça avantajlı koşullar sağlamıştır. Ürün ve ekipman pazarının genişliği sayesinde, yatırımlarınıza göre organizasyon oluşturabilirsiniz. Bu avantaj yeni işyeri açan girişimciler için oldukça avantajlıdır. Kuru temizleme dükkanı aşama, aşama açılışını derleyelim:

 • İşyeri/Dükkân

Kuru temizleme dükkanı açacağınız bölgelere oldukça dikkat etmelisiniz. Üstte bahsettiğimiz gibi kuru temizleme, halk arasında tam oturan bir alan değildir. Bu yüzden AVM, iş plazaları, şirketlere yakın olan bölgelerde dükkanınızı açmanız akıllıca olacaktır. Ayrıca hizmetlerinizden memnun kalan bir müşteri, tekrardan dönecektir. Çünkü kuru temizleme oldukça ehemmiyet taşıyan bir alandır.

 • Kuru Temizleme İçin Gerekli Makineleri

Kuru temizleme işlemleri, temel olarak makineler sayesinde gerçekleşmektedir. Bu yüzden makineler bir kuru temizleme dükkanı için olmazsa, olmazlardandır. Temel olarak kuru temizleme makineleri şu şekildedir: ütü masası, buhar tabancası, leke tabancası, leke işlem kabini, paketleme makinesi, konveyör, endüstriyel yıkama, kasnak dolapları, press ve kurulama makineleri temel ihtiyaçlar arasındadır. Bunların teminlerini yerli üreticilerden sağlamanız, yatırımınızı rahatlatacaktır.

 • İç Dizayn

Kuru temizleme dükkanlarında iç dizayn oldukça önemlidir. Adından da anlaşılacağı üzere ‘temiz’ görünmeli ve modern bir tasarıma sahip olmalıdır. Estetik değerinin yüksek olması, müşteri için oldukça etkileyici olacaktır. Bu tarz sektörlerde iç dizayn, hizmet kadar önemlidir. Yatırım miktarınızı güçlü ise profesyonel destek almanızda fayda olacaktır.

 • Reklam

Kuru temizleme dükkanında reklam oldukça önemlidir. Dükkanın açıldığı bölgede güçlü bir reklam çalışması işyerinizin bilinirliği için oldukça fayda sağlayacaktır. Reklamlarınız sadece afişler üzerine kurgulamayarak, sosyal platformlar üzerinden de çalışmalar gerçekleştirmelisiniz.

 • Yasal İzinler

Kuru temizleme dükkanı faaliyetlerini gerçekleştirmeniz için yasal prosedürleri, koşulsuz yerine getirmelisiniz. Aksi taktirde başını ağrıyabilir. İlk olarak dükkanı açtığınız bölgeye bağlı olan belediye’den ruhsat belgesi almanız gerekmektedir. Sonrasında vergi dairesine gitmeniz ve gereklilikleri yerine getirmelisiniz. Bu işlemler birkaç gününüze almaktadır. Sanıldığı gibi günlerce süren işlemler değildir.

Bebek ve Çocuk Ürünleri Dükkanı Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar marjı

Kuru Temizleme Avantajları Nelerdir?

Kuru temizleme işlerinde oldukça avantajlı durumlar bulunmaktadır. Bunların başında insan gücünün minimum olmasıdır. Elbette iş potansiyelinize göre işçi sayısı artabilir. Ancak genel sektörler bir araya alındığında, kuru temizleme sektöründe minimum işçi ihtiyacı bulunmaktadır. Bir diğer avantaj ise sektörün yeni, yeni gelişiyor olması. Dünya’da tam oturmuşken, Türkiye’de yavaşça oturmaya başlamaktadır. Bu süreçler, ilerleyen dönemlerde sektörde saygın bir yeriniz olması için oldukça önemlidir. Ayrıca bu işi yapan kişilerin ve işyerlerinin sayısı az olmasından kaynaklı rakipleriniz azdır.

Kuru Temizleme Dükkanı Maliyeti

Kuru temizleme dükkanı maliyet açısından ortalamaya göre biraz kabarıktır. Yüksek voltajlı ekipmanlar kullanılmasının yanı sıra bu ekipmanlar oldukça pahallıdır. Ayrıca işyeriniz tek katlı olması zorlayıcı olacaktır. Bu yüzden alt katta makinelerin bulunması, üst katta ise müşteriler ile görüşülmesi gereklidir. Ortalama olarak kuru temizleme dükkanı sermayesi ise şu şekildedir:

 • İşyeri kirası: 500 ila 10.000 ₺
 • Ekipmanlar ve makineler: 000 ila 75.000  ₺
 • İşyeri Dizaynı: 500 ila 20.000 ₺
 • Resmi giderler: 500 ila 3.500 ₺
 • İşçi gideri: 444 ila 4.888 ₺
 • Reklam giderleri: 000 ila 7.500 ₺

Genel olarak kuru temizleme maliyeti ortalama; 100.000 ila 125.000  ₺ arasında olacaktır. Ancak sizlerin yatırım maliyetinize göre fiyat yükselebilir veya azalabilir.

Ayakkabı Mağazası Açmak ve Maliyet

Kuru Temizleme Dükkanı Kâr Marjı

Kuru temizleme dükkanı kâr marjı oldukça yüksektir. Belirttiğimiz gibi bu hizmeti herkesin kullanmaması ve özel bir hizmet olmasından kaynaklı yüksek marja sahiptir. Ayrıca bu hizmeti alan kişiler genel olarak ekonomik refahları bulunmaktadır. Sağladığınız hizmet kalitesi ile birlikte kâr marjlarınız artması mümkündür. Genel olarak kuru temizleme kâr marjı ortalama olarak %150 ila %250 arasındadır. Oldukça yüksek bir marja sahip olduğu, istatistiklerle elde edilmiştir. Yeni açtığınız bir kuru temizleme dükkanını, 6 ila 12 ay arasında yatırımınızı karşılayabilirsiniz. Elbette sizlerin iş potansiyeline ve müşteri profilinize göre bu süre daha da kısalabilir veya uzayabilmektedir.

2 Yorum

 1. Mrb kurutemizleme açmak için 20 ila 30 bin tl yeterli demişsiniz çok düşük bir maliyet bu fiyata sadece eski bur kurutemizleme makinası alabilirsiniz o kadar kolay olduğunuz zannetmiyorum yinede bu maliyete bir ürün listesi çıkara bilirseniz iletişime geçmenizi rica ederim

  1. Makalede inceleme yaparak gerekli güncellemeyi yapacağız. İlgi ve uyarınız için çok teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu